Дозвілля, реабілітація та підтримка: у Запоріжжі з’явиться унікальний простір для ветеранів на базі БК «Металургів»

У самому серці Запоріжжя, у будівлі колишнього палацу культури «Металургів», розпочинається масштабна реставрація. В наступному році тут має з’явитися багатофункціональний простір VETERAN PRO — сучасний центр підтримки, реабілітації та розвитку для ветеранів війни. Фінансування проєкту складає  майже 331 млн гривень.

Про це повідомляє 061.

Будівля, відома в народі як «Будинок культури заводу “Запоріжсталь”», ще у 2021 році була передана на баланс області. Відтоді нею опікувалася одна з комунальних установ департаменту культури Запорізької ОВА, а в її стінах працювали здебільшого позашкільні гуртки для дітей. Коли обласна влада почала шукати простір для створення ветеранського хабу у Запоріжжі, вибір природно припав на одну з найвідоміших культурних споруд соцміста.

Новий ветеранський заклад займатиметься реінтеграцією, реабілітацією та адаптацією ветеранів війни, надаватиме їм психологічну та юридичну підтримку.

За словами начальника Запорізької ОВА Івана Федорова, це буде «найкращий ветеранський простір у країні», здатний прийняти до 36 тисяч відвідувачів щороку.

«Ми хочемо, щоб ветерани Запорізької області мали своє місце — простір, де вони можуть отримати допомогу, пройти реабілітацію, знайти роботу, поспілкуватися, просто відчути себе потрібними. Ми хочемо, щоб це був найкращий простір, оскільки це про повагу, соціалізацію та героїзацію ветеранів. », — наголосив очільник області.

Понад 3000 квадратних метрів будуть переобладнані під потреби ветеранської спільноти та їх родин. Серед ключових зон: медичний блок з фізичною та психологічною реабілітацією, дитяча кімната в укритті, кінотеатр, кіберспорт, конференцзала і зала для проведення зустрічей чи дозвілля, бібліотека, навчальні класи, простори для перенавчання і арттерапії,  ветеранський бізнес-хаб з можливістю оренди приміщень під кафе. В рамках реставрації планується облаштувати кімнати для ночівлі ветеранів. Також цей простір стане місцем для працевлаштування фахівців із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб.

Реконструкцію планують розпочати одразу після завершення тендерних процедур. Згідно з інформацією в Prozorro тендер, ймовірно, дістанеться тій самій фірмі, що виконувала відбудову багатоповерхівки на проспекті Соборному, 151 – ТОВ «Українські інвестиційні технології».

Попри складність (об’єкт СС3, статус пам’ятки культури, центр міста),  в ЗОВА мають амбітну мету – спробувати відкрити хаб до кінця 2025 року.

«Реконструкція на цьому етапі реалізовується коштом обласної та місцевої влади, поки без державної субвенцій. Ми вже інвестуємо. Бо соціалізація ветеранів — це наш один з топ-пріоритетів для регіону», — підкреслює Іван Федоров.

Відомо, що допомогу з облаштуванням приміщення та закупівлею меблів та обладнання будуть допомагати міжнародні партнери.

Простір одразу проектується як повністю інклюзивний для потреб людей  з інвалідністю: пандуси, тактильна плитка, широкі дверні прорізи, великі ліфти, доступ до укриттів. Враховані також потреби сімей ветеранів: родичі зможуть супроводжувати, а діти можуть проводити час у безпечному просторі.

«Це буде не просто сервісний центр. Це буде жива структура, яка зможе змінюватися під потреби ветеранської спільноти. У ветеранів є родини, діти, для яких також будуть різні послуги», — зазначає директорка департаменту культури та туризму ЗОВА Альона Власова.

В рамках великої реставрації будівля з багатою історією — колишній клуб-їдальня, зведений у 1930 році архітектором Сергієм Масліхом, повернеться до свого первісного вигляду в стилі міжвоєнного архітектурного модернізму. Архітектурні риси, притаманні інтернаціональному стилю — плаский дах, відкрита тераса, великі площі скління — будуть відновлені відповідно до стандартів охорони культурної спадщини.

«Ми повертаємо будівлі її обличчя. Це унікальний кейс, коли сучасний соціальний проєкт і реставрація архітектурної спадщини йдуть пліч-о-пліч. Згідно з законодавчою базою, у випадку проведення реконструкції історичних будівель, є пункт про те, що вони мають повертатися до свого оригінального вигляду. Ми дуже багато років працюємо над тим, щоб Соцмісто (Шосте селище Запоріжжя) потрапило до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Історичний  ареал цього району надзвичайний, бо величезна кількість талановитих архітекторів створювала тут виняткові будівлі, що лишились нам у спадок», — підкреслює директорка департаменту культури та туризму ЗОВА Альона Власова.

Джерело: 061.ua

Share this post

нет
scroll to top