Голова ЗОВА розповів про перші кроки після деокупації Запорізької області

З двох районів Запорізької області розпочалася примусова евакуація дітей разом з рідними, а також людей з інвалідністю. Ті населені пункти, які вже звільнені від тимчасової окупації продовжують обстрілювати військові РФ, то ж повертатися туди нині не радять. Про це зазначив голова Запорізької обласної військової адміністрації Юрій Малашко в інтерв’ю Маргариті Галіч. Окрім цього нині розробляється план налагодження роботи на вже деокупованих територіях.

Детальніше — в сюжеті Суспільного.

Голова ЗОВА Юрій Малашко розповів про перші кроки роботи після деокупації.

«Власне, 28 серпня на засіданні евакуаційного штабу йшла мова про евакуацію дітей з двох населених пунктів Запорізької області, про що саме мова?»

Саме з двох районів Запорізької області — це Пологівський та Василівський райони. Це 54 дитини та 67 супроводжуючих до них людей».

«Супроводжуючі це мається на увазі батьки, рідні?»

«Так, це батьки або люди які опікуються безпосередньо дітьми. Зараз має проводитись евакуація в перші 30 днів як до міста Запоріжжя, так і до Запорізького району»

«Чому саме ці два райони Запорізької області? І власне скільки населених пунктів беспосередньо в районах?»

«Якщо говорити по Василівському районі — це один населений пункт, по Пологівському району — це чотири населених пункти. Чому зараз? Тому що та інформаційна компанія яку ми проводили разом з поліцією вона не дала тих бажаних результатів і відповідальність батьків спонукала на те, що ми прийняли таке рішення».

«Це буде примусова евакуація?»

«Так. На сьогоднішній день керівники населених пунктів проводять цю роботу, це буде евакуація за нашою логістикою, нашими евакуаційними маршрутами і автомобілями, людям також будуть надаватися і надається інформація куди вони їдуть, які помешкання, з фотографіями і так далі. Туди куди вони будуть переміщені — там є все необхідне для нормального життя, але вони можуть з собою взяти речі і все необхідне, що їм потрібно».

«Тобто людей буде забезпечувати місцем проживання? Та на який саме термін? Безстроковий, чи можливо тиждень, місяць?»

«Безстроковий термін і більш того, як тільки покращиться ситуація в населеному пункті і наші хлопці пройдуть далі, тоді будемо вирішувати можливе повернення чи ні».

«А якщо у таких людей які примусово вже вивезені є рідні на тих територіях чи в інших областях, можливо за кордоном, чи можуть вони виїхати до них?»

«Без проблем, це можливо, більш того ми разом з волонтерами інших організацій також організовуємо роботу щодо, по бажанню рідних, батьків з дітьми, вони можуть переміщені навіть за кордон».

«Людей, яких будуть вивозити, там зокрема залишається їх господарство. Якась худоба, врожай. Люди на нових територіях будуть без цього всього. Чи матимуть вони змогу шукати роботу, або можливо їм будуть щось пропонувати?»

«Авжеж, одна з наших таких програм, особливо наших хабів, як Пологівського і Василівського району. Саме те щоби їх забезпечувати не тільки продуктами харчування, якщо це буде необхідно, а і роботою в тому ж числі».

«Пане Юрію, ви вже трішки згадаєте про те, що якщо ситуація буде покращуватися — люди зможуть повернутися. Власне дійсно бачимо зараз, що надтяжкими зусиллями наші військовослужбовці дійсно відвойовують наші території, трошки просуваються. Про деокупацію, яким чином вона відбуватиметься, власне маю на увазі власне для цивільного населення, як вони зможуть дізнатися, що можна повертатися на території?»

«Дізнатися, перш за все, з офіційних видань, а саме з видань нашої обласної військової адміністрації. Це перше, по друге під час будь якої деокупації, населених пунктів там і далі продовжуються обстріли, наприклад, як Роботино, і досі на сьогоднішній день обстрілюється артилерією ворога. Говорити про повернення туди назад, немає зовсім ніякого сенсу, це по перше, а по друге ми вже навіть евакуювали з цього населеного пункту вже 7 чоловік. На жаль та ще є люди, це два чоловіка.

По нашій інформації один з них знаходиться в Пологах, він був поранений, а інший знаходиться в підвалі.

На жаль, досі не можемо його дістати і забрати, щоб відвезти на підконтрольну територію України. Також проводиться на всіх населених пунктах як стабілізаційні заходи нашими правоохоронними органами, якщо там люди залишились, це я маю на увазі не тільки робота, а після деокупації в тих населених пунктах. Тобто це є процес. Коли наші військові підуть далі і коли буде безпечна територія, а саме буде розмінування і повернення тих людей буде, з точки зору безпеки, можливе — тоді ми будемо надавати таку інформацію».

«Власне трошки про ті території які зараз уже звільняють наші військовослужбовці, тобто якщо вона вже навіть звільнена, але це поки небезпечно заїзжати туди?»

«Так».

«Тобто ризикувати власним життям, заїзджаючи туди, не варто?»

«Не варто, і цього ми не будемо допускати з військовими, з поліцією є блокпости на яких ми просто мусимо розвертати людей, щоб вони повертались до тих місць де вони зараз знаходяться».

«Самовільний в’їзд буде виключений таким чином?»

«Так».

«А якщо, наприклад, ви зазначаєте, що є такі люди котрі залишаються на цих територіях, тобто вони були в тимчасовій окупації, зараз уже звільнені, але залишаються. Що ви їм радите — залишатися, чи віїзджати?»

«Ви знаєте, ми радимо завжди віїзджати. Тому що ці населені пункти вони завжди під обстрілами, завжди. Вони потерпають від постійного вогневого ураження. Деякі населені пункти вони просто стерті з Землі, просто немає ні однієї домівки яка вціліла».

«Розглядаємо звільнені території, деокупацію, власне якщо вже говоримо про те, що територія готується до того, що люди будуть повертатися. Що буде найпершим?»

«Найперше — це відновлення органів державної влади на місцях. Тобто ми маємо за тиждень відновити максимально всі наші органи. А саме органи державної влади мають зробити все для того, щоб люди, якщо є дійсно куди повертатися могли цю змогу зробити — це найголовніше. І по друге запустити всі необхідні механізми для полегшення життя наших людей. Якщо говорити про енергозабезпечення — мають заїхати генератори, мають і продукти харчування, і гуманітарна допомога».

«Ми власне знаєио, що знищена інфраструктура, побиті дороги, десь взагалі вони відсутні. Люди зможуть повертатись коли повністю це все буде відновлено, маю на увазі автошляхи, залізничні шляхи?»

«Це дуже складне питання, тому що, на жаль, ми не знаємо на сьогоднішній день повний стан як залізничних колій, так і автошляхів і не тільки. Хоча я знаю що деякі люди навіть повертаються польовими дорогами, обходячи блокпости люди намагаються повернутися додому».

«Ви вже трошки згадали за генератори, першочергово після деокупації все буде на генераторах чи буде все відбудовуватись?»

«Все буде паралельно, але генератори це перше, чому необхідно бути в населених пунктах. Всюди будуть пункти незламності, де кожна людина зможе прийти й зарядити необхідний пристрій, послухати новини, замовити якісь необхідні послуги. Є ще амбітні такі позиції — ми хочемо відновити мобільні ЦНАПи, які мають запрацювати в тих населених пунктах».

«Який їх функціонал?»

«Основний функціонал це — оформлення, як внутрішньо-переміщенних так і будь-яких інших виплат людям, які потерпали в окупації. Не тільки грошовими способами, а також майно. Бо для відновлення потрібні деякі документи, що людина змогла спокійно отримати допомогу».

«Мобільні ЦНАПи мається на увазі, що вони будуть курсувати по деокупованим територіям?»

«В тому числі будуть курсувати. Ми вже з нашими міжнародними партнерами, котрі готові нам надати їх і ми їх отримаємо».

«Стосовно газо і водопостачання. Враховуючи підрив Каховської ГЕС. Будемо розуміти є вода чи нема і що робити, є необхідність бурити середловини чи немає. Тобто це великий комплекс. Місцеві органи самоврядування мають всі ці плани і розробити і їх реалізувати».

«Чи можливий варіант потім завозити воду людям котрі будуть жити на території, на котрій є проблема з водопостачанням?»

«Авжеж, більш того по програмі кабінету міністрів України вже отримали гроші і купили 5 водовозів, 5 на 5 районів, які мають забезпечити питною водою наші населені пункти».

«Про яку суму йде мова, в середньому?»

«Здається, 24 мільйони гривень»

«Органи місцевого самоврядування які будуть повертатися до своїх повноважень будуть працювати на місцях, чи дистанційно, вже після деокупації?»

«Після деокупації на місцях, якщо безпекова ситуація буде дозволяти це».

«Як бути з пошкодженними лікарнями, аптеками, сервісами медичної допомоги, з лікарями, котрі постраждали, виїхали і тд?»

«Ми переговорили з лікарями з міжнародними нашими організаціями і попросили в них допомогу, у разі деокупації максимально зробити так, щоб люди могли отримувати медичну допомогу на місцях. Більш того департамент охорони здоров’я вже займається цим питанням і збирає інформацію про ті лікарні, тих лікарів, котрі залишилися і залишились вірними Україні і продовжуть далі роботи».

«Це будуть мобільні лікарі чи стаціонарні?»

«Це будуть мобільні і, якщо буде змога відновити амбулаторію, та приладнання, приміщення то будуть і стаціонарні. Також є одна з пропозицій, як — мобільний госпіталь. Це автомобіль в якому є все необхідне для надання ту чи іншу допомогу нашим форумам».

«Соціальні виплати, пенсії. Що робити людям, у котрих в районі немає працюючого банкомату, як людям зняти гроші з картки, потрібно йти до ЦНАПів?»

«Ми провели перемовини з банками Ощад, Приват. Ми будемо і вони вже готові надавати фінансову послугу, саме надання можливого мобільного банкомату, але є певні проблеми з зв’язком, ми вирішуємо їх».

«На сьогодні скільки тимчасово окупованих територій залишається в межах нашої області?»

«Знаєте, у нас 70% на сьогоднішній день це окупована територія».

«Які виклики після деокупації будуть найважчими і які найпершими треба долати?»

«Найважчий виклик — це те, що на тих територіях вижжена земля, там не буде нічого і найнеобхідніше, що нам треба зробити це відновити людям, якомога більше і сприяти тому, щоб вони більше не знали тої біди, яку вони отримали від орків». (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/golova-zova-rozpoviv-pro-pershi-kroki-pislya-deokupatsiyi-zaporizkoyi-oblasti/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top