Госэкоинспекция должна способствовать бизнесу, а не просто делать статистику — эксперт

Правовое регулирование и процедура осуществления экопроверок в Украине описаны поверхностно и без глубинного понимания специфики

Количество проверок на предприятиях, которые проводит Государственная экологическая инспекция Украины, после ослабления карантина только увеличивается. Так, как сообщается на официальном сайте инспекции, в этом году должны провести 11 328 плановых экопроверок. Предприятия могут проверять и внепланово. Это может быть сделано по обращению граждан или по поручению премьер-министра.

Чаще всего после посещения экоинспекции предприятию тут же выписывается штраф, а могут даже закрыть цех или часть территории, и речи не идет о том, чтобы предотвратить нарушение.

Правовое регулирование и процедура осуществления экопроверок в Украине описаны поверхностно и без глубинного понимания специфики. Сегодня такие проверки направлены на то, чтобы выписать штраф, а не разобраться в ситуации и исправить ее. В этом уверен начальник юридического управления Запорожского облсовета Егор Мороз.

— З жовтня минулого року постановою Верховного Суду фактично відновлено дію наказу Міністерства охорони навколишнього середовища про визначення методики розрахунку розміру збитків, завданих унаслідок наднормових викидів у атмосферне повітря. Саме з цього рішення суду почалася активна фаза діяльності екологічної інспекції, яка до того часу була начебто заблокована, — отметил Егор Мороз. — У нас зараз в країні склалася адміністративно-кримінальна модель, коли екологічна інспекція, зокрема, виходить на перевірки для того, щоб покарати, а не для того, щоб виявити порушення і вказати, яким чином його треба усунути, поставити конкретний строк усунення. На жаль, перевіряючі одразу порушують кримінальні справи, звертаються до суду із позовами про заборону експлуатації певних підприємств або цехів та виробництв. Звичайно, це є негативним наслідком того державного урядування. Це негативно впливає на економіку. Непорядок у державному регулюванні в цій сфері призводить до того, що певні суб’єкти вимушені тривалий час боротися із необґрунтованими перевірками, позовами, а окремі підприємства з певних причин взагалі не відчувають на собі той тиск, який має бути на них вчинений.

Полномочия Госэкоинспекции весьма широки и во многих случаях вмешиваются в хозяйственную деятельность предприятия. Егор Мороз отмечает, что полномочия экологической инспекции на сегодняшний день четко не урегулированы. Они урегулированы исключительно положением про экологическую инспекцию. Однако никаких подзаконных актов, упоминаний в законах, которые бы регулировали права инспекторов и основания для проведения внеплановых проверок, нет.

Довольно часто проверки Госэкоинспекции проводятся с нарушением норм Закона Украины «Об основах государственного надзора (контроля) в сфере хозяйственной деятельности». К таким фактам относится не уведомление о проверке, проведение внеплановых проверок без предупреждения. Нередко Госэкоинспекция выходит за пределы предмета проверки. Часто, когда инспекторы проводят проверки относительно одного предмета, они находят нарушения в другом, который не подлежал проверке.

— Ми маємо дещо хаос у екологічній безпеці, а це є недопустимим, тому що екологічна безпека і життя, здоров’я людей є найвищою цінністю у нас за Конституцією України, — говорит юрист. — Для підприємств я можу порадити лише те, щоб вони чітко слідували вимогам законодавства в частині державного контролю та нагляду в сфері господарської діяльності і перевіряли повноваження інспекторів, які приходять до них на перевірку.

Звичайно ж, вони мають підкріплювати свою позицію ґрунтовними юристами, які зможуть захистити їх права в судах та правоохоронних контролюючих органах.

З боку держави необхідно негайно розробити нормативні документи, які будуть врегульовувати повноваження державної екологічної інспекції на законодавчому рівні, визначати їх права та повноваження, не у підзаконних актах, а саме на законодавчому рівні. У нас кожен має діяти лише в межах та у спосіб, передбачених Конституцією та Законами, а не галузевими наказами, які зараз існують.

Необходимо, чтобы четко была сформулирована и основная функция экоинспекции. Цель должна быть — не наказать, а предотвратить. Экоинспекция должна была бы способствовать бизнесу, помогать ему становиться более экологичным и эффективным. Не обеспечивать статистику и сбор средств в бюджет, а действительно осуществлять надзор и предотвращать реальные нарушения.

— У всьому світі екологічні перевіряючі органи направлені на стимулюючу та підтримувальну функції для кожного суб’єкта господарювання, — объяснил Эгор Мороз. — Треба, щоб кваліфікований перевіряючий виявив можливе порушення, вказав на нього і перевірив, як воно усунено, а не одразу порушувалися кримінальні справи, не одразу суди приймали до розгляду позови про зупинення експлуатації певних підприємств. У результаті ми маємо таку ситуацію, коли підприємець, пройшовши сім кругів пекла, втрачає підприємство. А на сьогоднішній день робочі місця і працюючі підприємства дуже важливі для відбудови економіки. Тому такі проблеми треба негайно вирішувати.

Читайте також: Несколько сотен украинцев стали жертвами трудовой эксплуатации

Сообщение Госэкоинспекция должна способствовать бизнесу, а не просто делать статистику — эксперт появились сначала на Индустриалка — новости Запорожья.

Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/gosekoinspektsiya-dolzhna-sposobstvovat-biznesu-a-ne-prosto-delat-statistiku-ekspert

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top