Для учасників пленеру «Хортиця крізь віки» наш заповідник стає островом мрії
У Запоріжжі вже п’ятнадцять разів проходив пленер «Хортиця крізь вікі» — з 2003 по 2020 рік, з перервами. У наше місто з’їжджаються художники з різних міст України (а до 2014 року — і з інших країн), надихаються природою та історією легендарного острова і малюють свої враження та асоціації. Показують виставку створених тут творів і по дві роботи залишають у Запоріжжі. А розповідями та враженнями про Хортицю потім ще довго діляться вдома.
Чим Хортиця приваблює художників і чи відбудеться пленер цього року? Про це одна з його організаторів, заслужений художник України, голова Запорізької організації Національної спілки художників України Ірина Гресик розповіла у програмі «День. Тема» на телеканалі TV5.
— Хотілося, щоб українські художники більше торкалися питань історії, глобальної національної ідеї. Ідея пленеру полягала в тому, щоб через Хортицю відродити інтерес до історії взагалі. За час проведення пленеру в ньому взяли участь митці десяти країн. І таким чином вони звертали увагу не тільки на історію України, а й своїх країн, на взаємозв’язок.
— Як вдається залучати більше художників під час карантину?
— Намагаємося триматися конкурсного відбору, тому що хочемо, щоб у пленері брали участь митці високого класу. Кожен митець може в відкритому форматі надати свої твори. Вони розглядаються оргкомітетом й приймається рішення.
І насправді не карантин нам основна завада, а, традиційно — складність з фінансами. Коли вони є, тоді й відбувається пленер. Приймаюча сторона має забезпечити учасникам проживання, харчування, туристичні екскурсії, матеріали для творчості. А художник віддає оргкомітету по дві роботи.
— Що учасники пленеру кажуть про наш острів?
— Немає жодного учасника, який би хоч раз потравив на пленер і не мріяв би ще раз тут побувати. А нам цікавий погляд «з далечини», іноземців. У нас були митці з Тунісу, Бельгії, Швеції, Польщі, Словаччини та інших країн. Всі просто в захваті! Й досі телефонують, цікавляться.
Цікаво, що кожен художник бачить Хортицю по своєму. Навіть, якщо художники малюють на одній локації, роботи в них абсолютно різні. Не перестаю дивуватися, наскільки різноманітна яскрава фантазія у художників.
— Скільки цього разу планується художників?
— Ще не знаю, чи буде цього року пленер. Але найближчого часу буде презентація каталогу пленеру 2020 року.
Ірина Гресик також зазначила, що багато художників та інших творчих людей живуть у Запоріжжі саме тому, що у нас є така перлина, як Хортиця. І яка потребує розвитку, але без фінансування це неможливо.
До речі, цього року ситуація з Хортицею обіцяє змінитися на краще, завдяки тому, що заповідник потрапив у зону уваги Президента України та представників центральної влади. Масштабне перетворення острова буде проходити в рамках програми Президента України «Велика реставрація». Хортиця стане одним з близько 150 об’єктів культурної спадщини та туристичної інфраструктури, які відреставрують і модернізують в Україні.
У Запоріжжі вже підписали меморандум між Міністерством культури та інформаційної політики України, Запорізькою обласною державною адміністрацією та Метінвестом про консолідацію зусиль у відродженні Хортиці.
Цього року реконструюватимуть музей історії запорізького козацтва та впорядкують Курган єдності України біля нього. Як писала «Индустриалка», яким стане до на Хортиці говорили під час другого етапу дискусійної платформи «Хортиця: видатна історія — велике майбутнє» яку провели на базі хабу громадської організації» Запоріжжя. Платформа спільних дій».
Читайте також: Президент «Спасу» розповів, якою бачить Хортицю.
Фото з пленеру «Хортиця крізь віки» з архіву «Индустриалки» і Ірини Гресик
Сообщение Хортиця надихає художників з різних країн світу — фото появились сначала на Индустриалка — новости Запорожья.
Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/hortitsya-nadihaye-hudozhnikiv-z-riznih-krayin-svitu-foto
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook