У Запоріжжі вперше проходить виставка художника Анатолія Завгороднього з Оріхівської громади — любив історію і козаків
22 картини художника Анатолія Завгороднього з села Таврійське Оріхівської громади можна побачити на новій виставці «Ми є. Були. І будем ми! Й Вітчизна наша з нами» в Запорізькому обласному художньому музеї. Тема його картин — історія України, козацтво.
Читайте також: Не стало художника, який обожнював Запоріжжя і незвичайно його малював — подробиці
Це перша виставка Анатолія Завгороднього у Запоріжжі. Він був засновником і керівником Оріхівського міськрайонного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, педагогом. Анатолій Михайлович вивіз частину своїх картин з села Таврійське Оріхівської громади Пологівського району Запорізької області, що неподалік від фронту.
На жаль, художник загинув у Запоріжжі — 15 серпня 74-річний Анатолій Завгородній помер від травм, отриманих під час ДТП, його збила машина. Тож, виставка присвячена його пам’яті.
«На мій погляд, Анатолій Завгородній цікавий насамперед філософським сприйняттям миру. Є у нього емоційні картини, створені швидкими мазками — таке враження, що художнику треба було швидко передати ідею. Він навіть не образотворчі якості попереду, а філософія», — відзначила zprz.city керівниця Запорізького обласного художнього музею Інга Янкович.
«Сам рятувався і роботи свої рятував, але так склалося доля, що людина загинула. Жив у селі у своєму середовищі, серед рідних людей, викладав… Художник вивіз картини з села Таврійського. В Оріхівській гімназії «Сузір’я», яку зруйнував ворог, його роботи знищені», — розповідає кураторка виставки, старший науковий співробітник відділу фондів художнього музею Юлія Мартиненко.
На запитання, чи, на її погляд, цікава виставка, Юлія Мартиненко відповіла:
«Людина цікавилася історією. Козаччина — основна його тема.
Ось, наприклад, робота «Козак Хлисак». Жителі Оріхівщини розповідають, що десь у них є могила цього козака. За легендою він «проспав» татарську навалу. А коли татари підійшли, то один захищав від навали, підпалив сигнальну вежу, і загинув.
Художник дуже цікавився легендами, переказами, пов’язаними з Оріхівщиною, із Запоріжжям. Степи на його картинах на виставці — це все під Оріховим».
Цікаві факти про Анатолія Завгороднього
- Створив ескізи одягу для хору «Запорозькі козаки», однойменного кінного театру (Запоріжжя) та Гуляйпільського самодіяльного народного хору.
- Створив ескізи козацького вбрання для зйомок фільму Єжи Гофмана «Тарас Бульба» (на жаль, зйомки не відбулися) та для «Малої енциклопедії Українського козацтва».
- Ілюстрував книжки «Українська національна символіка» та «Морські походи запорожців» Арнольда Сокульського, «Герої України» Віталія Шевченка, посібник з рукопашу «Спас» Олександра Притули.
- Автор гербів міста Оріхів і Таврійської громади (1995-1998 роки). Брав участь у районних та обласних художніх виставках (1982, 1989, 2012 роки).
- Перша персональна виставка відбулася в Оріхові в краєзнавчому музеї у 2020 році. Також проходила і в гімназії «Сузір’я», де Анатолій Завгородній багато років працював викладачем.
У музеї відкрита виставка, присвячена пам’яті ще одного «просвітянина»
В художньому музеї працює персональна виставка, присвячена пам’яті ще одного учасника Всеукраїнського товариства «Просвіта» та співзасновника Запорізького обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Григорія Мацегори «З Україною в серці», яки відкрилась на тиждень раніше. Григорія Прокоповича не стало 26 січня цього року на 90-му році життя.
«Чим цікавий Григорій Мацегора – він був досить активним громадським діячем. Зробив каталоги запорізьких художників, майстрів народного мистецтва, якими ми досі користуємось. Вибрав для себе одну тему – життя села: сільське дитинство; село, що вмирає; залишені в селі батьки. І у всіх його роботах проглядається любов і досить тепле ставлення до дітей, до людей похилого віку.
Живопис Григорія Мацегори тяжіє до народного — фронтальне зображення фігур, прості пози, кожній людині приділено однаково важливу увагу. Це йде до народної картини й дуже доречно, органічно поєднується тема та зображення», — розповіла zprz.city Інга Янкович.
Виставки Анатолія Завгороднього і Григорія Мацегори будуть працювати в художньому музеї орієнтовно до кінця вересня.
Також в музеї відкрита виставка військового художника Володимира Гордійченка «Сім футів під кілем» і виставка «Дух істини» запорізького художника Геннадія Мінаєва.
Приходьте у художній музей
Художній музей (вул. Незалежної України, 76-Б, зупинка «ТЦ «Україна») відкритий у п’ятницю, суботу та неділю з 10.00 до 16.00.
Кожної суботи та неділі тут проходять заходи «Творчі вихідні у художньому музеї».
Вхідний квиток 25 грн.
21, 22 вересня о 12.00 — майстер-клас з акварелі «Вінтажні чашки». Вартість майстер-класу — 50 грн. (входить вартість матеріалів, вхідного квитка).
Телефон для довідок 067-168-87-33.
Ми писали, де у Запоріжжі цікаво та культурно провести вечір п’ятниці і вихідні — є безкоштовні події.
Фото автора
Джерело