Сьогодні, 6 червня, о 3-й на Каховській ГЕС прорвало греблю, після чого почав стрімко знижуватися рівень води водосховища. Внаслідок події найбільше постраждали найближчі населені пункти Херсонщини, майже у 80 пунктах необхідна евакуація людей. Пік води очікувався об 11 годині ранку.
Читайте в матеріалі Акценту, які наслідки матиме ця катастрофа для Запорізької області в найближчий час і в довгостроковій перспективі.
Наразі регуляція відбувається за допомогою Дніпровської ГЕС. Наразі для захопленої ЗАЕС загрози немає: в охолоджувальних басейнах води достатньо. Вже зараз і на державному, і на місцевому рівні вживаються заходи, аби попередити будь-які негативні наслідки. На черзі проведення Державної та регіональної комісій ТЕБ та НС. Ситуація напружена, але повністю контрольована, — розповів директор Департаменту цивільного захисту населення ОДА Андрій Булавінов.
Що буде з водопостачанням у Запорізькій області: офіційна заява ЗОВА
Прогнозовано оцінку щодо прориву Каховської ГЕС ще в квітні для Центру журналістьких розслідувань надав професор Херсонського державного університету Ігорю Пилипенко.
Наслідки ймовірного підриву ГЕС, за словами професора, будуть надзвичайні і катастрофічні для мешканців півдня. Це призведе до остаточного зупинення Запорізької АЕС, якщо росіяни не встигнуть наробити там щось інше. Також без зрошення і питної води залишиться більше 400 тис га земель у Херсонській і Запорізькій областях. Русло Північно-Кримського каналу теж залишиться без води, але тут для окупантів у Криму нічого не зміниться: до 24 лютого 2022 року вони й так не мали у себе дніпровської води. var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }
«Вплив усіх цих факторів на природу я ставлю на останнє місце, бо в першу чергу це буде катастрофа для людей, які там живуть. Природа такі речі переживе. Так, вона після цього буде інша, незвична, дивна, але південь вже не матиме переваг у вирощуванні високотоварних сільгоспкультур. Тож приблизно 400-450 тисяч людей в цій місцевості не матимуть доступу до питної води, не зможуть займатися зрошенням і, відповідно, не матимуть роботи», – підсумував Ігор Пилипенко.
В Енергоатомі пояснили, які наслідки матиме підрив Каховської ГЕС для ЗАЕС
Також дали свою оцінку й науковці кафедри водних біоресурсів та аквакультури Херсонського державного аграрно-економічного університету. Вони провели попередні розрахунки наслідків руйнації дамби Каховської ГЕС. Старший науковий співробітник виші Євген Коржов розповів Суспільному про ймовірні загрози екосистемам. Втім, зазначив, щоб визначити всі загрози, потрібно більше оперативної інформації.
За словами науковця, площа затоплення внаслідок підриву російськими військами дамби Каховської ГЕС становитиме близько 100 квадратних кілометрів: від Нової Каховки до Кізомису.
«Однак за попередніми розрахунками максимальний рівень води підніметься на 1,6 метра у верхніх частинах пониззя Дніпра (Нова Каховка, Дніпряни, до селища Львового). Нижче рівень буде підійматися до метра висоти від теперішнього нині і далі буде пів метра до 0,3 в районі Кізомиса. Для пониззя Дніпра така ситуація не є небезпечною, оскільки підняття рівня буде короткочасним, не більше як тиждень. І які наслідки: вода з Каховського водосховища промиє усі низинні ділянки прибережних смуг пониззя Дніпра і потече собі далі», — повідомив Євген Коржов (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/katastrofa-dlya-prirodi-lyudej-i-zemlerobstva-yaki-naslidki-matime-pidriv-kahovskoyi-gyes-dlya-zaporizkoyi-oblasti/
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook