Краса міста — історія чотирьох будівель-перлин Запоріжжя до Дня архітектури

Краса міста - історія чотирьох будівель-перлин Запоріжжя до Дня архітектури

Розповідаємо про унікальні будівлі Запоріжжя

У перший понеділок жовтня щорічно відзначається Всесвітній день архітектури. Архітекторів, які займали розбудовою Запоріжжя — безліч. Це й Ольга Яфа, і Есфір Бельман, Георгій Вегман, Іван Малозьомов, Ніна Ковтун та багато інших.

Тому сьогодні ми згадаємо про визначні роботи, які створили у Запоріжжі та які досі прикрашають наше місто й роблять його унікальним.

Читайте також: До та після Другої світової — історії архітекторок, які розбудовували Запоріжжя

Круглий будинок

Унікальна пам’ятка архітектури, яка знаходиться в Шостому селищі. Будинок було збудовано у 1930-х роках за проєктом авторського колективу, під керівництвом архітекторів Г. Орлова та В. Лаврова, яким належить проєктування Шостого селища. Будівлю зведено в архітектурному напрямі монументалізму.

Діаметр «круглого будинку» — 100 метрів. У ньому є 14 наскрізних під’їздів. До будівлі прилягає просторе подвір’я округлої форми. Раніше у дворі був фонтан, але, на жаль, він не зберігся.

Існував міф, що дім у формі букви «С» мав стати початком слова «сталін». Однак, за реальними пропорціями, воно би просто не вмістилося і останні букви розміщувалися на узбережжі Дніпра та у воді. Це можна легко прорахувати просто відкривши гугл-мапи. Адреса — вул. Незалежної України, 31.

Перший кам’яний дім у місті

Двоповерховий будинок на вулиці Поштовій,  належав купцеві другої гільдії та міському голові Олександрівська з 1872 року — Захар’їну П.Л. Ця будівля є однією з найстаріших і найцікавіших кам’яних споруд, що збереглися в Запоріжжі. Вона була збудована майже 150 років тому і виконувала функцію багатоквартирного будинку, призначеного для здачі в оренду.

У ті часи подібних споруд було чимало, але цей будинок став першим кам’яним у місті. Спочатку його орендувала повітова земська управа для проведення зборів, але через постійне зростання орендної плати чиновники вирішили збудувати власний комплекс будівель. Пізніше у будівлі був лазарет, а 1918 року у приміщенні відкрили поштове відділення. Знаходиться будинок на вулиці Покровській, 21/18.

Брутальна лікарня

Лікарню на проспекті Металургів збудувала архітекторка Ольга Яфа. Вона побудувала у Запоріжжі низку двох та триповерхових будинків та міську лікарню. Лікарню на проспекті Металургів лише трохи перебудували з часів відкриття, тому вона залишилася майже у первісному вигляді.

З цікавинок — тут є хірургічний кабінет зі скляним дахом. Проте, хоч це і досить гарне рішення, для медиків воно взагалі не підходить, адже оперувати під природним світлом неможливо. Також збереглися до наших днів і криті коридори, і аптека, вбудована в лікарню. Будівля досить брутальна, вкрита камінням з глибокою фактурою.

Менонітська школа для дівчат

Будівлю менонітської «медхеншуле» — школи для дівчаток — побудували у 1904 році у стилі модерн з елементами голландського ренесансу та пізнього бароко. Знаходиться вона на вул. Абрагама Коопа (Істоміна), 18.

Основним ініціатором заснування середнього навчального закладу для дівчат у Хортицькій колонії виступив місцевий педагог і проповідник Давид Епп, відомий діяч менонітської громади всієї країни. Фінансові питання товариства, а також його головну підтримку забезпечувала Катерина Вальман, дочка піонера місцевої промисловості Петера Леппа. Її коштом оплатили чверть будівництва — вона пожертвувала 10 з 40 тисяч рублів.

Звичайно, що список не повний, адже у Запоржжі чимало цікавих будівель, вартих уваги.

Раніше ми розповідали як виглядають найнезвичайніші будинки в Запоріжжі.

Джерело

Share this post

нет
scroll to top