Краса, історія та енергетика — як зараз виглядає один з найвідоміших меморіально-туристичних комплексів острова Хортиця
Скіфський Стан або Зорова Могила — це незвичайний музей просто неба, розташований на найвищій точці Хортиці, один з найвідоміших меморіально-туристичних комплексів на острові. Висота над рівнем Дніпра тут становить майже 60 метрів.
Як Скіфський Стан виглядає зараз, в останній місяць літа, сфотографував та показав на своїй сторінці у фейсбуці запоріжець Роман Косенко.
Читайте також: Як у Запоріжжі з’явились сім скульптур-оберегів, які знаходяться на Хортиці, та що вони символізують — фото
«Звідси відкриваються чудові краєвиди Хортиці та прилеглої території. Деякі історики ототожнюють це місце з міфічним Герросом – могильником скіфських царів. Цікаво, є що подивитись. На думку більшості тих, хто побував на території «Скіфського стану», цей комплекс – один з самих незвичайних і інформативних на Хортиці», — поділився враженнями Роман.
На території Скіфського Стану, що складає близько 5 гектарів, зараз можна побачити 11 курганів — поновлених «живих», реконструйованих та стилізованих. Доповнює комплекс масштабний лапідарій — зібрання стародавніх кам’яних витворів: скульптур, стел, хрестів, жорен, гарманів і ступ. Про це повідомили на сайті Національного заповідника «Хортиця» та розповіли його історію.
Ще на початку ХХ століття на Хортиці налічувалось 129 курганів різних історичних епох. До наших днів вціліло лише 28. Розташовувалися кургани кількома групами на узбіччі шляху, що колись проходив Хортицею у середній, підвищеній її частині. Наприкінці 2005 року в найвищій точці Хортиця розпочалося облаштування туристично-меморіального комплексу «Скіфський стан» («Зорова Могила»).
Тут, на території п’ятої курганної групи, були реконструйовані курганні насипи, з яких три вціліли до наших часів ще з того часу, коли були насипані. Ці кургани – ровесники Єгипетських пірамід. Крім трьох уцілілих насипів, було відновлено ще три зруйнованих кургани та створено п’ять штучних насипів з метою реконструкції зовнішнього вигляду курганних груп давнини.
Основний курган групи називається Зорова Могила («Дозорний курган»), і не дарма дано таку ж назву і цій місцевості. Це ж, нагадуємо, найвища точка острова Хортиця. І за часів козацтва ця точка використовувалась як дозорний пункт.
На вершині кургану стояла спеціальна сигнальна вишка – бекет, з якої можна було завчасно побачити наближення ворога, й оповістити про це військо. Для цього на вершині бекету підпалювалось паливо, від якого вночі далеко було видно полум’я, а вдень – дим.
На сусідніх вишках при отриманні сигналу запалювали свій сигнал, і так ланцюжком повідомлення обходило велику територію за короткий проміжок часу.
Реконструйовані козацькі вишки – бекети, знаходяться на Скіфському Стані й сьогодні. Одна з них розташована в південно-східній частині комплексу. Друга встановлена на вершині кургану в західній частині комплексу.
Цікаво також те, що на території комплексу представлена велика кількість історичних пам’яток наших предків з території практично всієї Запорізької області. Серед них – кам’яні скульптури («баби»), антропоморфні стели, козацькі хрести, жорна, похоронні кам’яні ящики.
В північній частині комплексу розташований унікальний музей кам’яних скульптур – лапідарій. Тут, просто неба, зібрано воєдино кам’яні пам’ятки історії різних епох – кіммерійські, скіфські, половецькі кам’яні скульптури та їх фрагменти, ступи, гармани, зернотерки, жорна, кам’яні корита, шляхові та воротні стовпи, кам’яні хрести різних епох і багато іншого.
Недалеко від лапідарію біля стежки стоїть геодезичний знак, колись встановлений на найвищій точці Хортиці – кургані Зорова Могила. Цей геодезичний знак – один з найстаріших в Україні, датують його 1921 роком. На знаку видно сліди Другої світової війни – кульові отвори.
Читайте також: Як комплекс «Запорозька Січ» працює під час повномасштабної війни — фоторепортаж
Скіфський Стан вважається місцем сили – особливою енергетичною точкою Землі, в якій на поверхню виходить життєва енергія.
Ми писали, що у Запоріжжі на узбережжі Дніпра, в урочищі Сагайдачного, існує Музей каменю просто неба — ексклюзивні подробиці.
Джерело