Веселівська територіальна громада Запорізької області була окупована росіянами ще у лютому 2022 року. Житель одного з тимчасово окупованих сіл громади розповів Суспільному про життя під владою російських загарбників.
Наводимо пряму мову жителя тимчасово окупованої громади. З міркувань безпеки ми не вказуємо його ім’я та назву села.
Про комунальні послуги та роботу в селі
Було що три дні без світла, якщо десь на дільниці якась аварія. Буває, що немає зв’язку, але день-два і знову налагодять. Так само і вода. У деяких людей є генератори, хто мав можливість купити.
Роботи немає. Тільки зі своїх городів живуть та хто пенсію отримує. А хто не отримує — корови тримають.
Про посівну в селі
У нас є фермери, які доглядають і збирають зернові культури, але беруть за безцінь. І кажуть фермери, що навіть не вигідно щось сіяти. Ото посіяли тільки так, аби зберегти посівний матеріал, бо невигідно: поки убереш, дуже дорога солярка, бензин — ніякої вигоди немає. А якщо ще не врожай, що немає дощів та засуха, то навіть у збиток.
Про навчання дітей у школі
Раніше діти ходили до школи в сусідньому селі. Але там зараз, навіть, не відкривали школу. Сказали, що возитимуть у Веселе, виділили автобус. Там дітей навчали, як слідкувати один за одним, за батьками: хто, де, що… Проходити повз та підслуховувати, що говорять і доповідати в школі. І навчання, звісно, російське.
Про вчителів, які викладають у школах на ТОТ
Понабирали різних — хто мав освіту, хто не мав. Всі туди, хто хотів, пішли працювати. Це з місцевих. Про привезених я не чув. Ось за лікарню Веселівську чув, що не тільки місцеві працюють, а і завезені лікарі.
Про ціни в магазинах
Ціна хліба, в середньому, — 35 рублів, ціна борошна — 60 рублів, цукор коштує 95 рублів, пачка макаронів 900 г — 100 рублів. Приблизно співвідношення гривні до рубля — 1:2 — це якщо 100 рублів, значить, це 50 грн.
У сільському магазині дорогувато. Хто має змогу — їздить у Веселе, закупляє різні продукти. І в Дніпрорудне їздять на базар продають молочні продукти, там дешевше, то роблять закупи.
Про продукцію в магазинах
Продукція здебільшого російського виробництва. Хліб завозять із сусіднього села, Веселого й Мелітополя. Овочі, фрукти у нас свої.
Про позицію людей, які лишилися в селі
Люди тримаються за Україну. Більшість мовчить, ні з ким не розмовляє, бо в селі контролюють, щоб не було ніде ніяких розмов. Були люди, що не брали паспорт і пенсії не хотіли брати російські. До останнього трималися, але з міркувань безпеки паспорти оформили, бо сказали, що не пропустять ні на блокпосту, ні в лікарні не нададуть допомогу. Змушені були взяти паспорти та оформить пенсії.
Про ставлення російських військових до місцевих
У селі живуть російські військові, до людей більш-менш не прискіпуються. Але якщо десь хтось вип’є або комендантську годину порушить, зловлять, можуть і побити. Були такі випадки, що били.
А от як росіяни приїжджають з Мелітополя, зразу з обшуком. Ще буває, понапиваються вони, росіяни, автомати погублять, шукають. От тоді теж, як вони кажуть, “шмон наводять” — чи ніде ніхто нікого не заховав. Тому заборонено нашим продавцям продавати самогон, щоб вони не напивалися, не губили зброю і не влаштовували стрілянину.
Про можливість та вартість виїзду з ТОТ
Можна виїхати. Важко, але можна виїхати. Виїзд до пропускного пункту “Колотилівка” (у Сумській області — ред.) — 500 доларів.
Про жителів, які повертаються в село
Був випадок, але це через сімейні обставини людина приїхала, доглянути хвору родичку. І хоче повертатися знову за кордон. А так ні, немає такого, щоб просто повертались до домівок.
.
.
У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp