За інформацією: Суспільне Запоріжжя.
Пожежа на Запорізькій АЕС 11 серпня 2024 року. Енергоатом
Через пожежу, що сталася вчора, 11 серпня, на градирні
Facebook/Запорізька атомна електростанціяГрадирня – це інженерна споруда, що використовується для охолодження води у промислових процесах. тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) просить негайно надати доступ до градирні.
Про це йдеться у пресрелізі агенції від 11 серпня.
«МАГАТЕ просить негайно надати доступ до градирні для оцінки збитків», — йдеться у пресрелізі.
У звіті МАГАТЕ зазначається, що ЗАЕС має дві градирні, розташовані на північній стороні водойми-охолоджувача, поза периметром атомної станції:
«Під час енергетичної роботи атомної станції використовуються градирні. Їхнє пошкодження безпосередньо не впливає на безпеку шести енергоблоків під час зупинки. Однак будь-який вид пожежі на об’єкті або поблизу нього становить ризик поширення вогню також на необхідні для безпеки об’єкти».
На тимчасово окупованій Запорізькій АЕС експертам агенції підтвердили, що немає ризику підвищеного рівня радіації, оскільки в районі передбачуваної атаки немає радіоактивних матеріалів. Команда незалежно перевірила рівень радіації та підтвердила, що він залишився незмінним.
Станом на 00:00 12 серпня у ДСНС України також повідомляли, що змін радіаційного стану в районі Запорізької АЕС не виявлено.
Генеральний директор МАГАТЕ Гроссі підкреслив, що будь-які військові дії проти АЕС є явним порушенням п’яти принципів безпеки, які були встановлені Радою Безпеки ООН:
«Ці безрозсудні атаки ставлять під загрозу ядерну безпеку на станції та збільшують ризик ядерної аварії. Вони повинні зупинитися зараз».
Голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі під час виступу у Раді Безпеки ООН, 15.04.2024. Скриншот з Youtube/ ООН
Нагадаємо, що вчора, 11 серпня, президент України Володимир Зеленський повідомив, що російські окупанти влаштували пожежу на території Запорізької атомної електростанції.
Що відомо про пожежу на Запорізькій АЕС 11 серпня:
11 серпня мережею почали поширювати фото ймовірної пожежі на Запорізькій атомній електростанції. За даними ДСНС, станом на 00:00 12 серпня змін радіаційного стану — немає.
Начальник Нікопольської районної військової адміністрації Євген Євтушенко спростував інформацію. За його словами, військові РФ ймовірно підпалили в градирні станції автомобільні шини.
Експерти МАГАТЕ (міжнародного агентства з атомної енергії) повідомили на сторінці у соціальній мережі Х, що стали свідками сильного темного диму, який піднімається із північної частини ЗАЕС після багаторазових вибухів, які було чутно ввечері.
Як повідомляє пропагандистське кремлівське медіа «РИА Новости», Запорізька АЕС працює штатно. Всі шість енергоблоків у стані «холодної зупинки», порушень умов безпечної експлуатації не зафіксували. За їхньою версією, пожежа виникла «в результаті обстрілу Енергодара з боку ЗСУ».
Енергоатом повідомив на своїй сторінці у Telegram, що займання сталось на обʼєкті технічного водопостачання Запорізької АЕС близько 20:00, в результаті чого сталося загоряння градирні номер один, яка розташована приблизно в кілометрі від енергоблоків станції, та пошкодження технологічного обладнання.
Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС
ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення «нікчемним», а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про «приєднання» українських територій і ЗАЕС не має значення.