МАГАТЕ вкотре не отримали доступ до однієї з частин шостого енергоблока ЗАЕС

За інформацією: Суспільне Запоріжжя.

МАГАТЕ вкотре не отримали доступ до однієї з частин шостого енергоблока ЗАЕС

Шостий енергоблок ЗАЕС. Фото: Енергоатом

Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), які працюють на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), повідомили, що вкотре не отримали доступ на відвідування однієї з частин шостого енергоблока станції. Також команда агенції повідомила, що протягом останнього тижня продовжували чути вибухи та стрілянину на різних відстанях від станції.

Про це йдеться у в пресрелізі від 26 липня на сайті агенції.

Експерти агенції протягом останнього тижня провели кілька обходів, зосереджених на моніторингу ремонтних робіт, а також наявності необхідних запасних частин для Запорізької АЕС.

«На всіх атомних електростанціях світу технічне обслуговування має важливе значення для запобігання деградації конструкцій, систем і компонентів реактора. Це завдання було особливо важко виконати під час війни. Але якщо не проводити їх регулярно та комплексно, це може ще більше збільшити ризик ядерної аварії в майбутньому», – підкреслив Гроссі.

МАГАТЕ вкотре не отримали доступ до однієї з частин шостого енергоблока ЗАЕС

Рафаель Гроссі, генеральний директор МАГАТЕ. IAEA

Так у звіті йдеться, що команда МАГАТЕ впродовж останнього тижня спостерігала за поточним ремонтом компонентів головного електричного трансформатора реакторної установки №3. Після завершення технічного обслуговування будуть проведені випробування, щоб переконатися в працездатності трансформатора до його повернення в експлуатацію на ЗАЕС.

Фахівці агенції також спостерігали за плановими ремонтними роботами в реакторному залі та допоміжному корпусі АЕС енергоблока №6, включаючи кран заправної машини та теплообмінники. Команда також мала змогу спостерігати за обслуговуванням деякого електричного, а також приладового та контрольного обладнання.

«Під час відвідування машинного залу енергоблока №6 команда знову не отримала доступу до його західної частини», — йдеться у звіті агенції.

Також експерти МАГАТЕ спостерігали за аварійними випробуваннями дизель-генератора на енергоблоці №4, які проводилися відповідно до встановлених критеріїв ядерної безпеки.

У пресрелізі вкотре повідомляється, що протягом останнього тижня експерти агенції продовжували чути вибухи та стрілянину на різних відстанях від станції

Після серії відключень на початку цього місяця, які також вплинули на доступність води, електроенергію було відновлено в сусідньому місті Енергодар, де проживає більшість персоналу ЗАЕС, підкреслюється у звіті.

«На майданчику ЗАЕС експерти МАГАТЕ цього тижня мали більш регулярний доступ до водопровідної води після нестачі минулого тижня».

Більше про знеструмлення світла та відсутність водопостачання в окупованому Енергодарі

  • 22 липня міський голова Енергодара Дмитро Орлов повідомив, що жителі окупованого міста спостерігають перебої з мобільним зв’язком, інтернетом, електро- та водопостачанням. Через це виникли проблеми зі зберіганням продуктів та медикаментів.
  • 11 липня в пресрелізі МАГАТЕ зазначили, що представники захопленої ЗАЕС повідомили міжнародним спостерігачам про обстріл водонасосної станції та електропідстанції в Енергодарі. Внаслідок атаки місто на добу залишилось без водопостачання та світла.
  • 3 липня в пресрелізі МАГАТЕ йдеться про те, що представники ЗАЕС повідомили експертам міжнародного агентства з атомної енергії, які перебувають на атомній станції, про атаку безпілотників на розподільчу електропідстанцію «Радуга» у тимчасово окупованому Енергодарі. Внаслідок атаки, за словами представників ЗАЕС, постраждали восьмеро працівників електропідстанції, одному з них знадобилася медична допомога.
  • 23 червня в МАГАТЕ повідомили, що тимчасово окупований Енергодар 16 годин перебував без світла.
  • 21 червня експерти Міжнародного агенства з атомної енергетики, які перебувають на тимчасово захопленій Запорізькій АЕС, повідомили, що в тимчасово окупованому Енергодарі зруйнована підстанція «Луч».
  • 20 червня міський голова Енергодара повідомив Суспільному, що у тимчасово захопленому місті з відучора немає електропостачання. 20 червня частково його вдалося відновити, проте деякі мікрорайони й досі залишаються без електрики. За його словами, це пов’язано з обстрілами підстанції російськими військовими.

Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ

Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об’єкт контролюється російською компанією «Росатом». Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з «Росатомом».

21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.

1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.

9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження «Енергоатому» вивести у «холодний зупин» енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у «холодний зупин». 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.

Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода «Енергоатома» становить понад 167 мільярдів гривень.

Share this post

нет
scroll to top