Фото: Google.com
Міністерство аграрної політики й продовольства України затвердило перелік пріоритетних географічних зазначень, над реєстрацією яких буде працювати проект «Географічні вказівки в Україні», який фінансується Євросоюзом. Приємно, що серед переліку товарів є продукти із Запорізької області, які встигли зарекомендувати себе далеко за межами України.
Використання географічних зазначень є важливим способом вказівки джерела походження товарів і послуг. Одна з цілей їх використання полягає у сприянні торгівлі шляхом інформування покупця про походження продуктів. Європейський Союз фінансує цей проект. Строк його реалізації 2017-2010 рр. Головна мета – допомогти Україні розробити систему позначення товарів зі властивостями та репутацією.
До списку входять такі продукти:
Вино – захищена назва походження «Шабський»
Вино — захищена назва походження «Ялпуг»
Сир – захищена назва походження «Гуцульська овеча бриндзя»
Кавун – захищена назва походження «Херсонський кавун»
Черешня – захищена назва походження «Мелітопольська черешня»
Мед – захищена географічна вказівка «Карпатський мед»
Вино – захищена географічна вказівка «Закарпаття»
Вино – захищена географічна вказівка «Білгород-Дністровський»
Відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС, Україна взяла на себе зобов’язання з 2026 роки відмовитися від використання захищених географічних зазначень для продуктів вітчизняного виробництва.
Для довідки: географічне зазначення – це повідомлення, яке вказує на те, що даний продукт походить з даного географічного району. Найбільш відомі приклади географічних зазначень – це ті, які використовуються у відношенні вин і міцних спиртних напоїв. Наприклад, географічне завдання «шампанське» використовується для вказівки, що особливий вид ігристого вина відбувається з району Шампань у Франції.
Створено за матеріалом Європейської правди
Источник: https://forpost.media/novosti/strong-melitopolska-chereshnja-potrapila-do-spisku-geografichnih-zaznachen-v-ukraini-strong.html
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook