Останнім часом для жителів Запоріжжя почали частіше попереджувати про погіршення якості повітря. Метеорологи пояснили, чому це відбувається.
Так, за словами заступниці начальника Запорізького обласного центру гідрометеорології Тетяни Сорокіної, прогнози забруднення розробляються у два етапи. Спершу враховуються метеорологічні умови, такі як тиск, хмарність, опади і швидкість вітру.
– Якщо над містом антициклон, повітряні потоки рухаються вниз, накопичуючи шкідливі речовини. Циклон і висхідні потоки навпаки сприяють розсіюванню забруднення, – пояснила Тетяна Сорокіна.
Другий етап передбачає прогнозування концентрації шкідливих речовин, серед яких пил, діоксид азоту, фенол та формальдегід. Саме ці речовини найчастіше перевищують гранично допустимі норми у Запоріжжі.
За 2024 рік у житлових районах Запоріжжя відібрано 946 проб повітря. Як повідомила заступниця гендиректора Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Ольга Гаврікова, майже 20% проб не відповідали нормативам.
– Порівняно з довоєнними роками, ситуація трохи стабілізувалася. Ми спостерігаємо зниження концентрації оксиду вуглецю та діоксиду азоту, хоча показники аміаку дещо зросли, – зазначила Ольга Гаврікова.
При цьому найвищий рівень забруднення зафіксовано у Заводському районі – 56% проб перевищують норми.