Оновлені правила складання графіків погодинних відключень (ГПВ) набули чинності в усіх областях України. У Запоріжжі та області максимальна тривалість безперервного відключення електроенергії обмежена 6 годинами, після чого обов’язково передбачено вмикання світла мінімум на 2 години. Відповідний наказ Міненерго від 27 листопада 2024 року № 439 набрав чинності 3 грудня 2024 року.
Про це повідомили у Міністерстві енергетики України.
Відповідно до інструкції графіки складатимуть двічі на рік за результатами проведення літнього та зимового режимного дня вимірів кожного обленерго. А самі графіки складатимуть в обсязі не менше 75% від максимального споживання електричної потужності з 8:00 до 22:00 в режимний день.
Графіки ділитимуться на 6 черг, кожна з них додатково ділиться на 2 підчерги. Всі черги мають підтримуватися в обсязі не менше 12,5% від загального споживання замірів останнього режимного дня.
Графіки для 6 черг розраховані на кожен день тижня і поділені на блоки (один блок на одну чергу). Кожен блок охоплює 30-хвилинні інтервали доби. Блоки зміщені на 30 хвилин один від одного, щоб одна черга могла вимикатися, а інша — вмикатися без перерв.
У період дії воєнного стану та протягом року після його припинення або скасування діятимуть такі правила:
- Максимальна одноразова тривалість відключення електроенергії під час застосування ГПВ не може перевищувати 6 годин. Можливе відхилення не може становити більше ніж 1 годину незалежно від температури зовнішнього повітря;
- Період між одним відключенням світла та іншим має становити не менше двох годин без урахування часу на перемикання. При цьому час на перемикання не повинен перевищувати 30 хвилин.
Критично важливі об’єкти до ГПВ не включаються, вони включені до переліку об’єктів із пріоритетним енергозабезпеченням. Участь у ГПВ об’єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів вирішується щодо кожного об’єкта органами самоврядування та територіальним органом Держенергонагляду.
У разі дефіциту електроенергії або перевантаження обладнання в ОЕС України вживаються такі заходи:
- Залучається в роботу вся розподілена генерація;
- Застосовуються повні графіки обмеження споживання електроенергії (відповідно до встановлених вимог);
- Якщо цих заходів не достатньо, застосовуються ГПВ.
За словами Міненерго, ці зміни дають більш гнучке й контрольоване регулювання графіків відключення електроенергії, зменшення кількості споживачів, які будуть відключатися при аварійних ситуаціях та єдиний механізм розподілу в усіх регіонах, що робить відключення більш рівномірними та справедливими.
Обленерго мають адаптувати графіки відповідно до оновленої інструкції.
