Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області спільно із представниками Нацполіції здійснює постійний контроль за встановленням суб’єктами господарювання роздрібних цін на визначені Урядом продовольчі товари в територіальних громадах регіону.
Вже проведено заходи в крамницях Запорізької, Вільнянської, Степненської, Новомиколаївської, Долинської та інших громад. Крім того, протягом останніх місяців було здійснено моніторинг цін на об’єктах роздрібної торгівлі продовольчими товарами Кушугумської територіальної громади. В одному з рейдів також взяла участь і газета «МИГ».
Слід зазначити, що наразі, згідно з постановою №650 “Про регулювання цін на окремі види продовольчих товарів та забезпечення стабільної роботи виробників продовольства в умовах воєнного стану” від 19.06.2023 р., встановлено граничний рівень торговельної надбавки (націнки) у розмірі не більш як 10% лише на вісім видів товарів і виключно вітчизняного виробництва: борошно пшеничне вищого ґатунку, молоко пастеризоване жирністю 2,5% (у плівці), курячі яйця категорії С1, тушки курячі, чверть тушки курячої, олія соняшникова рафінована, хліб житньо-пшеничний, батон.
Порівняно з повним асортиментом товарів (сотні найменувань) у магазинах, ціни на які не регулюються, це мізер. Тим не менш, майже в усіх крамницях на території тих громад, які відвідали представники держконтролю, граничний рівень торговельної надбавки на більшість товарів із зазначеного у постанові КМУ переліку було завищено. Не стала виключенням і Кушугумська громада.
Загалом не території громади було перевірено 12 об’єктів роздрібної торгівлі продовольчими товарами в селищах Балабине, Кушугум та Малокатеринівка.
Підприємці-продавці відверто не раділи візиту держконтролерів. Опору, зрозуміло, не чинили, але вдавалися до різних хитрощів.
Зокрема багато хто з підприємців вдавали, що «ніколи не чули» про державне регулювання роздрібних цін. Хоча в це важко повірити, бо контроль за цінами на соціально значущі товари в Україні відновили ще навесні 2020 року у зв’язку з пандемією коронавірусної інфекції. Після повномасштабного вторгнення рф на територію нашої країни заходи було навіть посилено (потім послаблено). І не чути про це міг хіба що глухий.
У низці крамниць, щоб перешкодити контролерам перевірити правильність торговельної надбавки, відмовлялися надавати відповідні документи, насамперед накладні на товар. Виправдовувалися тим, що документів або в самому магазині немає (вони десь в іншому місці), або їх взагалі довше одного дня не зберігають.
У смт. Балабине було відвідано п’ять продовольчих крамниць – «Грядка», «Салтівський м’ясокомбінат», «Візит», «Апельмон», «Удачний».
Як зазначила завідувачка сектору контролю за регульованими цінами управління захисту прав споживачів Держпродспоживслужби в Запорізькій області Антоніна Дзигало, у магазинах «Грядка», «Салтівський м’ясокомбінат» та «Апельмон» дізнатися, чи є випадки перевищення роздрібних цін на товари з переліка КМУ, не вдалося. Оскільки документів щодо придбання цих товарів взагалі не було надано.
У крамниці «Візит» накладні були лише на борошно пшеничне та батон Олександрівський. Перевищення торговельної надбавки зафіксоване незначне, відповідно на 1,9 та 0,2 процента.
У крамниці «Удачний» роздрібні ціни були завищені на три види товарів – борошне пшеничне, четвертина тушки курячої, олія соняшникова рафінована. На ці товари торговельна надбавка складала замість 10 відсотків – 15-25,2 відсотка.
У Кушугумі перевірили п’ять продовольчих крамниць – «Аю-Даг», «Топольок», «Зигзаг» та дві торгові точки без назв (по вул. Чкалова, 12-а, та вул. Зарічна, 108).
Найбільше порушень зафіксовано у магазині «Аю-Даг». Тут на 24 товари були завищені роздрібні ціни (в середньому на чотири відсотка): борошно, різні види хліба житньо-пшеничного та батонів, олію соняшникову, тушку курячу тощо.
В інших магазинах кількість товарів із завищеною ціною було менше, але вразило значне перевищення торговельної надбавки – до тридцяти відсотків замість десяти!
У Малокатеринівці перевірили два магазини – «Виола» і «Улюблена».
У магазині «Виола» за наклаждними можна було перевірити ціни лише на олію соняшникову (торговельна надбавка перевищена на 12,2 відсотка). На інші товари документів не було.
У крамниці «Улюблена» документи надали лише на деякі види хліба житньо-пшеничного (торговельна надбавка перевищена на 1,5-7,5 відсотка) та на батон Гірчичний (надбавка перевищена майже на три відсотка).
За словами Антоніни Дзигало, загалом під час здійснення контрольних заходів в об’єктах роздрібної торгівлі продовольчими товарами Кушугумської громади, виявлено 60 випадків встановлення роздрібних цін на окремі продовольчі товари вітчизняного виробництва із застосуванням завищених рівнів торговельних надбавок – від 10,2 до 34,5 відсотка замість десяти відсотків.
Із cуб’єктами господарювання проведено роз’яснювальну роботу щодо обов’язковості дотримання вимог чинного законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін на продовольчі товари в умовах воєнного стану. Усім надано пам’ятки про державне регулювання цін. Підприємців також попереджено про відповідальність за недотримання у подальшому вимог чинного законодавства.
Крім того, після проведення роз’яснювальної роботи роздрібні ціни на вищезазначені товари було приведено у відповідність до вимог чинного законодавства та встановлено із рівнями торговельних надбавок, що не перевищують 10 відсотків з урахуванням рекламних, маркетингових послуг, послуг з підготовки, обробки, пакування, інших послуг, пов’язаних з реалізацією відповідних товарів кінцевому споживачу.
Світлана ШКАРУПА,
Фото авторки
Сообщение Моніторинг цін у крамницях Кушугумської громади: що виявили перевірки появились сначала на Газета МИГ.