У Запоріжжі та Запорізькому районі вже стартувало будівництво семи підземних шкіл. На будмайданчику школи «Січовий колегіум» на вулиці Марії Примаченко (в минулому вул. Маяковського) з вчорашнього вечора триває 30-годинний процес заливки монолітної плити фундаменту товщиною у 800 мм. До процесу задіяні позмінно три команди робітників, загалом близько 45 людей.
Про це повідомляє 061.
Вартість робіт з будівництва підземної школи — понад 112 мільйонів гривень. 80% з цієї суми становить державна субвенція Міністерства освіти, ще 20% — кошти міського та обласного бюджетів. Підрядником є ТОВ «Компанія Позитив». Ця ж компанія виграла тендер на будівництво укриття в школі №88 та колегіуму «Елінт»
Підземна школа розрахована на перебування позмінно 1000 людей на день. Одночасно може перебувати там 500 людей – 460 дітей та 40 педагогів. Передбачається, що навчатися тут будуть діти не лише «Січового колегіуму» та центру «Грані», а можливо ще учні інших шкіл
Виконроб компанії підрядника Борис Носик пояснює, що глибина протирадіаційного укриття школи складає 6600 метрів. Робітники провели всі необхідні підготовчі роботи, зробили гідроізоляцію і зараз працюють над заливкою фундаментної плити.
«Це основа. Фундаментна плита неабияка, вона товщиною 800 мм, дуже широка, з сильним армуванням. На даному етапі ми заливаємо близько 1200 м3 бетону. Це основна плита, будуть ще невеличкі при вході. Якщо не підведе техніка, то ми сподіваємося впоратися трохи раніше ніж за 30 годин. Зараз у нас працюють два насоси, два бетонних вузли. У нас змінилася вже друга команда хлопців, готова третя команда, оскільки цей процес безперервний і ми маємо все облити одним разом. Після цього переходимо на стіни, робимо утеплення на підлозі. Стіни мають бути 350 мм в товщину, три шари армування і ще буде верхнє перекриття на 600 мм. Загалом площа цієї підземної школи – 1500 квадратних метрів», — пояснює Борис Носик.
За договором підрядник має завершити роботи з будівництва підземної школи до кінця 2024 року, але всі будівельні процеси намагаються оптимізувати, щоб діти змогли навчатись вже з листопада.
«Ми дуже намагаємося зробити, щоб в наступному освітньому році вже всі школи, які ми наразі будуємо, вони працювали. Саме тому я хочу подякувати всім підрядникам, всім замовникам, технічному нагляду, всім субпідрядникам, хто дійсно працює майже цілодобово, для того, щоб наші діти здобували якісну і безпечну освіту онлайн в Запоріжжі», — зазначив на місці голова ЗОВА Іван Федоров.
За його слова, в середині підземної школи планують облаштувати 20 класів, їдальню, санвузли, велику кількість технологічних приміщень, в яких будуть розміщені спеціалізовані вентиляційні установки, дизель-генератори, ліфти для маломобільних людей та багато іншого.
«Це повноцінно автономний бункер, в якому зможуть перебувати діти. Також ми зробимо його дуже привабливим для учнів. Це не будуть просто бетонні стіни та парти. Це буде справді освітній простір під землею, який діти захочуть відвідувати. Після перемоги ці будівлі точно будуть використовуватися. Ми бачили приклад в Фінляндії, де величезна кількість таких просторів побудована. Вони можуть використовуватися як спортзали. Ми тут будемо робити зйомні перегородки між класами, щоб можна було робити трансформацію простору тим чи іншим чином. Також зараз опрацьовуємо можливість облаштовувати тут позашкільну освіту», — повідомив на місці голова ЗОВА Іван Федоров.
Як раніше писав 061, в Запоріжжі та Запорізькому районі планують побудувати загалом за півтора роки 15 підземних шкіл. До кінця року мають збудувати щонайменше 7 таких закладів, що дасть можливість охопити близько 7 тисяч дітей.
Джерело: 061.ua