Як цього року запорізькі студенти долучилися до відродження Хортиці
Кінець року — час підбивати підсумки. Цього року зроблено дуже багато з відродження Хортиці. Причетна до цього важливого питання й студентська молодь. Так, цього року відбувся конкурс «Хортиця — втілення мрій» — спільний проєкт ПАТ «Запоріжсталь» Групи Метінвест, громадської організації «Запоріжжя. Платформа спільних дій» й Національного заповідника» Хортиця». У ньому брали участь студенти Запорізького національного університету.
— 2021 рік можна сміливо назвати роком Хортиці, бо саме цього року острів почав переживати важливі та необхідні зміни у рамках проєкту державно-приватного партнерства за участі компанії Метінвест, — зазначив генеральний директор ПАТ «Запоріжсталь» Олександр Мироненко. — В рамках відродження острову оновили пагорб Єдності, почалася реконструкція музею історії запорозького козацтва. Також було багато зроблено для створення максимально комфортної інфраструктури на острові. Це дозволило зробити більш сучасними, комфортними та доступними локації на Хортиці для усіх без обмежень людей.
Також ми не могли не залучити до цих проєктів молодь. Оскільки молоді запоріжці прагли брати участь в оновленні Хортиці. Тому ми ініціювали конкурс для молоді ЗНУ «Хортиця — втілення мрій». Студенти запропонували дуже велику кількість цікавих гідних проєктів. Перемогли три. Два з них, «NEzumno» («не зимно») та «Спільнота» вже повністю профінансовані та реалізовані. Третій проєкт «Вarefoot» («Босонога стежка»), відкладений до весни, тому що для його реалізації потрібні теплі погодні умови.
Як писала «Индустриалка», проєкт «Спільнота» передбачає розробку загальної системи велосипедної навігації островом — зараз на сайті заповідника «Хортиця» є окрема вкладка з маршрутом. Його запропонував студент четвертого курсу історичного факультету ЗНУ Сергій Ващенко.
Проєкт «NEzumno» четвертокурсниці факультету іноземної філології ЗНУ Ірини Ульченко (вона й автор ідеї «Вarefoot») дуже актуальний для диких тварин у такі холоди, як зараз. Низькі температури, високий сніговий покрив, вітер — все це значно зменшує рухливість тварин і, як наслідок, можливість отримати достатню кількість поживних кормів. У заповіднику проводять зимову підгодівлю тварин і птахів. В рамках проєкту «NEzumno» для тварин зробили зимову годівницю, а поруч встановили відеокамеру, за допомогою якої можна онлайн спостерігати, наприклад, за оленями та козулями. Для цього потрібно зайти на офіційний сайт Національного заповідника «Хортиця» у розділ «Вебкамери». Локація встановлена в південній заповідній частині острова, на Протовче.
— Журі дуже сподобалася ідея з онлайн-камерою, і ми всі вже бачили як працює ця ідея: біля годівнички помітили й лисицю, й оленів, — каже Олександр Мироненко. — Вважаю, що це дуже корисний проєкт. З одного боку, встановлено годівничку, яка допоможе тваринам легше подолати холодну зиму. З іншого, ми отримали можливість не турбуючи тварин, спостерігати за фауною острову, що раніше було недоступно.
Генеральний директор Національного заповідника «Хортиця «Максим Остапенко також наголосив на важливості проєкту «Хортиця — втілення мрії».
— Хотілося б подякувати тим небайдужим людям, які постійно намагаються допомогти природі Хортиці. Так, за ініціативи «Запоріжсталі» було реалізовано дуже цікаві молодіжні студентські проєкти, — підкреслив Максим Остапенко. — Один з них якраз стосується спостереження зі застосуванням сучасних методів – онлайн-камер. У плавневій частині острова створена годівниця для тварин й можна онлайн спостерігати як вони відвідують цю територію, вивчати їх поведінку. Це дуже гарний проєкт. Мені здається, що якраз за рахунок подібних проєктів на Хортиці можна запустити цілу мережу екологічних ніш, які будуть дуже цікавими та креативними. Й будуть допомагати відроджувати природні угруповування тих тварин, які зараз ще надзвичайно обмежені. Це буде цікаво, корисно та створить ще більш безпечні умови для цих тварин.
На питання, яка тенденція спостерігається на острові Хортиця з тваринами, Максим Анатолійович відповів:
— За останні роки десять спостерігаємо тенденцію по значному збільшенню кількості тварин. В першу чергу це ратичні, у тому числі олені, козулі. З’являються нові види. Так, в цьому році дослідники вперше зафіксували появу бобра. Ці тварини зникли з території Хортиці ще у 19 столітті. Дуже хотілося б, щоб природа Хортиці знайшла баланс між потребами людини в туризмі, у відпочинку, у розбудові рекреаційних моментів.
Насправді якби створити правильні умови як в Європі, ми б мали абсолютно унікальну територію у середмісті, коли можна буде їхати Хортицею й бачити поголів’я оленів, косуль, кабанів та інших тварин, які б гуляли територією. В першу чергу це мова йде про безпечні переходи для тварин через траси. Й плюс відповідне регулювання швидкісного режиму, інформаційна підтримка й надзвичайно важливий момент — відсутність браконьєрства. Це абсолютно реальний проєкт. Якщо залучити відповідні ресурси, науковців й правильно охороняти природну спадщину, то, думаю, що вона віддячить наших дітей, онуків, й це буде надзвичайно цікаво. З іншого боку – це буде певна шана тій природі, тій землі, яка, власне, колись була первозданною.
…Як повідомив Олександр Мироненко студентську молодь планують залучити до реалізації проєктів з оновлення Хортиці й у наступному році. Зараз розглядають концепцію конкурсу. Найближчим часом повідомлять, в якому саме форматі пройде конкурс.
Читайте також: Про безбар’єрність Хортиці розповіли всій Україні.
Сообщение На Хортиці можна спостерігати онлайн за оленями й лисицями появились сначала на Индустриалка — новости Запорожья.
Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/na-hortitsi-mozhna-sposterigati-onlayn-za-olenyami-y-lisitsyami
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook