На скільки впав рівень води біля Хортиці цим літом та як це вплинуло на природу — думка науковця

На скільки впав рівень води біля Хортиці цим літом та як це вплинуло на природу - думка науковця

Як підрив Каховської ГЕС вплинув на екологічну ситуацію на Хортиці — росіяни завдали збитків у 1,5 мільярда гривень

Наразі рівень води у Дніпрі біля Хортиці, внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС минулого літа та інших причин, знизився приблизно на 6 метрів, якщо порівнювати з 2022 роком. Про це zprz.city повідомив в. о. завідувача відділу охорони пам’яток, історії, археології та природи Національного заповідника «Хортиця» Михайло Муленко.

На скільки впав рівень води біля Хортиці цим літом та як це вплинуло на природу - думка науковця

В кінці червня 2023 року, як ми писали, максимальне падіння рівня води у Дніпрі біля Хортиці складало 4 м 20 см. Тоді ж Михайло Муленко розповідав, що, зокрема, внаслідок цього на Хортиці загибла значна кількість водної рослинності, донних безхребетних. Але всі наслідки ми зможемо побачити не швидко.

На скільки впав рівень води біля Хортиці цим літом та як це вплинуло на природу - думка науковця

Читайте також: Плавні та Протолче — як зараз виглядає найзаповідніша частина Хортиці (фото)

Тож, трохи більше, ніж через рік, на прохання zprz.city, Михайло Муленко розповів про ситуацію щодо наслідків підриву Каховської ГЕС для природи Хортиці на сьогодні:

На скільки впав рівень води біля Хортиці цим літом та як це вплинуло на природу - думка науковця

— Ми бачимо, що, на жаль, на Хортиці загинули водна рослинність — всі види водоростей, які росли в хортицьких озерах, крім різноманітних одноклітинних. Навіть, коли повернулась вода стало зрозуміло, що водна рослинність в хортицькій заплаві більшою міною загинула.

Коловодна рослинність — глечики жовті, очерети, комиші — живі, живуть і будуть жити. Їм нічого не загрожує. Раніше, до створення Каховського водосховища, це були тимчасові водойми. Тобто, під час водопілля вода заходила, а після, влітку, вони пересихали. І там утворювалися великі луки, де наші предки випасали свою худобу. Так от, зараз відбувається майже те саме.

Майже — тому, що більша частина території водойм самого Каховського водосховища, наших  хортицьких озер зараз засіялася вербовими. Це аборигенний вид дерев, наш, місцевий. Це дуже важливо. Тому, що це не бур’яни, не інвазивні види рослин. За 13 місяців природа ось так швидко відновлюється без нашого втручання.

— Чому цього літа так сильно впав рівень води у Дніпрі?

— По-перше, дуже мало опадів, цей рік дуже сухій. Окрім того, через пошкодження Дніпрогесу важко регулювати технічні пропуски води. Я знаю, що зараз в Дніпровському водосховищі зараз є дефіцит води й багато води скидати не можуть.

— Яка ситуація з тваринами на Хортиці у зв’язку з падінням рівня води через підрив Каховської ГЕС?

— На Хортиці основні тварини, яки живуть у воді, це риби. Вони, на щастя, вийшли разом з водою. На жаль, велика кількість безхребетних, а саме двостулкових молюсків донних не вміють плавати та швидко пересуватись, вони залишилися на дні й загинули.

Ми проводили розрахунки загиблих організмів, подавали цю інформацію на створену комісію при Запорізькій обласній військовій адміністрації. Далі ця інформація буда подана до Державної екологічної інспекції для обрахування шкоди й збитків, завданих діями рф, підривом Каховської ГЕС для екології для об’єкта заповідного фонду — загальногеологічного заказника загальнодержавного значення «Дніпровські пороги», який розташований на острові Хортиця і куди входили саме ці озера.

— І яка сума збитків від підриву Каховської ГЕС для екології Хортиці?

— Нам нарахували 1,5 мільярда гривень збитків. Але це на всю територію, тому що ми просто фізично не встигли все перерахувати. Бо часу в нас було мало, близько місяця.

На скільки впав рівень води біля Хортиці цим літом та як це вплинуло на природу - думка науковця

— А кількість птахів на Хортиці не зменшилась? Бо ж є і водоплаваючі.

— Не можу сказати, що щось сильно зменшилось. Навіть скажу, що цього року ми спостерігали раритетних птахів, яких раніше ми бачили раз на два, на п’ять років. А цього року ми їх спостерігали не по одному, вони гніздувалися у нас на Хортиці та почувалися досить добре. Це огарі, казарки. Вони були на прольоті й зупинялися здебільшого або на Кучугурах, або в Асканії-Новій.

— З чим це пов’язано?

— Зараз там дуже гучно. А в нас все-таки набагато комфортніше і спокійніше, а умови цим птахам підходять.

Читайте також: Нові пороги — як виглядає обмілілий Дніпро в районі знаменитих «Трьох щогл» на Хортиці (фото)

…До речі, на цю ж тему переді мною з Михайлом Муленком спілкувався журналіст з Великобританії.

Ми писали, що у Запоріжжі на річці Дніпро з’явились нові острови — що варто знати. Зокрема, людей просять не ходити на новоутворенні після падіння рівня води острови, щоб не лякати птахів, у які там гніздуються. Присутність людини може спричинити стрес у птахів, відлякати їх від гнізд, що може призвести до втрати яєць чи пташенят.

Також ми розповідали, що 14 серпня на Хортиці, в комплексі «Запорозька Січ», відкрили унікальну виставку з кістками запорізького мамонта — працюватиме тільки п’ять днів.

Фото автора

Джерело

Share this post

нет
scroll to top