Служба безпеки України викрила агентурну мережу, які на тимчасово окупованих територіях Запорізької області виявляли проукраїнські налаштованих мешканців та здавали їх росіянам.
Про це повідомили в Запорізькій обласній державній адміністрації.
Як зазначається, учасники мережі створювали низку клонів урядових українських чат–ботів у «Telegram», через які виявляли проукраїнські налаштованих мешканців тимчасово окупованої частини регіону.
«У пріоритеті зрадників було створення фейкових ресурсів правоохоронних органів та інших урядових організацій. Усіх хто потрапляв на «гачок», зрадники ідентифікували та передавали дані до фсб», — йдеться в повідомленні.
В телеграм-каналах та чат-ботах ворожі агенти закликали місцевих мешканців, лояльних до окупаційної влади, здавати громадян, які негативно висловлюються про окупаційну владу. Особливо їх цікавили чоловіки, які брали участь в АТО і ООС, або мають таких серед близьких родичів, а також осіб які становлять потенційну загрозу окупаційній владі та можуть співпрацювати з силами оборони України.
Зрадниками виявились двоє мешканців Бердянська та мешканець АР Крим.
За даними слідства, тільки протягом липня – жовтня 2022 року вони передали окупантам інформацію про декілька сотень місцевих мешканців, які несуть потенційну загрозу окупаційній владі, а також підготовлені списки виявлених та ідентифікованих проукраїнські налаштованих місцевих мешканців не лояльних до загарбників.
З початком широкомасштабного вторгнення кримчанин переїхав до Бердянська, де згодом очолив один з департаментів окупаційної військово-цивільної адміністрації. До злочинної діяльності він залучив двох місцевих мешканців, які безпосередньо виконували завдання.
До того ж, один з учасників, з грудня 2022 року веде проросійський телеграм-канал, в якому висвітлює військово-політичні події, пов’язані із проведенням російською федерацією так званої «сво». Розповідається, що з метою підтримки російських збройних формувань він також бере активну участь у поширенні російської пропаганди, виступаючи як військовий експерт у численних російських відео передачах на хостингових платформах «Youtube» та «Rutube».
Слідчі СБУ заочно повідомили фігурантам про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 (державна зрада вчинена в умовах воєнного стану за попередньою змовою групою осіб) Кримінального кодексу України.