Навіщо Україні потрібна єдина система трансплантації

В Україні з 2021 року планують запустити єдину систему трансплантації — навіщо вона потрібна

Щороку в Україні близько 5000 людей потребують трансплантації органів. Близько 3400 з них помирають, так і не дочекавшись операції. Адже система пересадки органів в нашій країні досі не працює належним чином. В більшості випадків пацієнтам доводиться робити трансплантацію за кордоном. А це додатковий час та чималі гроші.

Нещодавно у Кабміні повідомили про створення Українського центру транспланткоординації. Він має скеровувати зусилля усіх закладів, які надають медичну допомогу у сфері трансплантації.

Закон «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» був прийнятий ще у травні 2018 року. Він мав повноцінно запрацювати з 2019 року. Закон дозволяє пересадку органів після смерті людини, якщо вона за життя дала на це згоду, а також перехресне донорство (це коли, приміром, у двох сім’ях є реципієнти, яким групи крові рідних не підходять, натомість підходять групи крові донорів з іншої родини). Також закон передбачає побудову системи трансплантації, що включає створення реєстру донорів та підготовку трансплант-координаторів.

Обладнання катастрофічно не вистачає

Щоб закон запрацював, всі лікарні, які проводитимуть трансплантацію, повинні бути оснащені апаратами для встановлення факту смерті мозку у донорів. Без цього ні про яку трансплантацію не можна говорити в принципі. Але на сьогодні 80% закладів, задіяних у цій сфері, досі не забезпечені необхідним обладнанням.

— В цьому році вже зроблено 14 операцій по пересадці органів. Це й серце, й нирки, й печінка. Планувалось до кінця року зробити ще 100 операцій. Але так як законодавство не повністю вдосконале, то навряд чи таке буде. На жаль, у 80% лікарень немає обладнання для того, щоб діагностувати смерть мозку, — зазначила лікарка Валентина Юрків.

Щоб операція з трансплантації відбулася успішно, потрібно слідувати чіткому порядку. Спочатку в Центр трансплант-координації буде надходити повідомлення про смерть мозку донора. Ці дані будуть внесені до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації. І лише після цього можна робити операцію з вилучення і пересадки органу. Щоб забезпечити таку взаємодію між фахівцями різних ланок і різними центрами трансплантацій (клініками) якраз і потрібен Центр трансплант-координації.

А для того, щоб рішення про операцію можна було прийняти якомога швидше, потрібно створити реєстр донорів. Кожна людина, яка хоче стати донором після смерті, зможе зареєструватися в такому реєстрі і заздалегідь дати згоду на те, щоб її органи після смерті пересадили іншій людині. В такому випадку родичі (які можуть бути проти) ніяк не зможуть впплинути на ситуацію та відмовити рецепієнту.

Люди занадто довго чекають своєї черги

В Міністерстві охорони здоров’я обіцяють: реєстр донорів запрацює вже наступного року. Довгоочікуваний закон має нарешті запрацювати та врятувати численних пацієнтів, які не можуть дозволити собі пересадку органів за кордоном.

— В середньому, 9 людей на день помирає, не дочекавшись свої черги на трансплантацію. Пересадка органів має проводитися у нас в Україні, а ні десь закордоном. Тому що наші люди чекають дуже довго в черзі. Україна потенційно має все для того, аби посісти лідерські позиції в галузі трансплантації. У нас є гарні лікарі, справжні професіонали своєї справи, які проводять надскладні операції. Але для того, щоб рятувати більше людей, нам потрібна цілісна мережа, яка поєднає всі елементи в один злагоджений механізм, — підсумувала лікарка Валентина Юрків.

Фахівці кажуть: трансплантологія в Україні відстала від усього світу на цілу епоху. Але її реально підняти на належний рівень. Чи вдасться це реалізувати — покаже час.

Читайте також: У Запоріжжі народила жінка з пересадженою ниркою

Сообщение Навіщо Україні потрібна єдина система трансплантації появились сначала на Индустриалка — новости Запорожья.

Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/koli-v-ukrayini-zapratsyuye-yedina-sistema-transplantatsiyi

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top