Об’єднання родичів політв’язнів Кремля: як працює ця організація в Запоріжжі

Визначна робота Об’єднання родичів політв’язнів Кремля заслуговує велокої уваги. Цей громадський рух виступає як надійний опір для українських політичних бранців у Кремлі, надаючи підтримку їхнім родинам і допомагаючи в цивільних питаннях. В новому етапі конфлікту, рух відіграє важливу роль у наданні допомоги цивільним заручникам, а також фіксуванні воєнних злочинів у Запорізькій області.

Об’єднання надає різноманітну підтримку, що включає безоплатну юридичну допомогу для отримання соціальної та правової допомоги, фінансову підтримку родичів ув’язнених. Також ви можете публічно розповісти свою історію або історію ув’язненого рідного у передачі «Звільніть наших рідних» на Громадському радіо.

Журналістка “Акцента” поспілкувалася з Аліною Родіною та Дмитром Вахненко, документаторами воєнних злочинів та злочинів проти людяності від громадської організації «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля».

Як виникла ідея створити Об’єднання родичів політв’язнів Кремля? Яка була початкова мета цього руху?

Загалом засновники ГО намагалися створити організацію з метою звільнення політв’язнів. Це пов’язано з тим, що у засновників дійсно є родичі полонені, які були незаконно засуджені на території рф. Першочерговою метою було саме об’єднання, щоб люди відчували підтримку, щоб звільнити своїх родичів із полону. З часом сфера діяльності трохи трансформувалася у вигляді документування. Понад рік ми займаємося документуванням. Фіксуємо наслідки обстрілів у Запоріжжі, Запорізькій області.

Які головні завдання та цілі стоять перед Об’єднанням у контексті підтримки політв’язнів Кремля та їхніх родин?

Родичі осіб, які зазнали викрадення, часто сходять з розуму. Просто іноді неможливо уявити таку ситуацію. Людина, у якої викрали близьку особу, звертається в усі інстанції. Звичайно, все залежить від самої людини, але такі люди дійсно потребують допомоги. Мета нашої організації в контенті допомоги родичам політв’язнів Кремля полягає в правозахисній діяльності в розрізі контексту з державними органами. Періодично це може бути матеріальна допомога, підготовка документів на отримання фінансової підтримки від держави тощо.

Які види підтримки надає Об’єднання родичам політв’язнів? Як ви взаємодієте з їхніми потребами та вимогами?

У нас на сайті є вас допис, де детально розписано з посиланнями на Google-форми, куди людина може звернутися для того, щоб організація надала допомогу. У цьому розрізі ми можемо допомогти людині таким чином: якщо це була цивільна особа, яку викрали, ми відразу задокументуємо цю історію. Це насправді важливо для спільної нашої мети і для перспективи, якщо особа буде в подальшому звертатися в якісь органи. Ці деталі вони залишаться, бо з часом все-таки ми щось забуваємо.

У нас, на мою думку, доволі розвинена юридична підтримка родичів. Ми допомагаємо особам у зверненні до державних органів, частково до органів РФ для визнання людини полоненою.

Також передбачена інформаційна підтримка, фінансова допомога. Ми можемо допомогти особі, родич якої є військовим, цивільним полоненим, для отримання матеріальної допомоги, відповідне відшкодування від держави коштів. Також є разова фінансова підтримка на лікування, юридичний супровід.

Чи співпрацюєте ви з державними органами чи міжнародними організаціями для досягнення своїх цілей?

У сфері документування ми співпрацюємо з правоохоронними органами у певних сферах. Завдяки цьому трохи легше здійснювати нашу діяльність. Ми також співпрацюємо з міжнародними організаціями. Сфера нашої діяльності доволі сенситивна. Щоб охопити різносторонні аспекти, ми дійсно намагаємося розширити коло співпраці. 

Як Об’єднання залучає увагу громадськості та медіа до проблеми політв’язнів Кремля? Які інструменти комунікації ви використовуєте?

Ми намагаємося контактувати з локальними медіа у сфері документування. Наприклад, ми брали участь в сюжеті телеканалів “МТМ”, Суспільне”, де висвітлювали проблему необхідність документування воєнних злочинів. Також залучаємося підтримкою інших медіа. Наприклад, у нас є Telegram-бот «ЕнергодарСОС». Через нього ми контактуємо з медіа для висвітлення питання в сфері нашої діяльності.

Чи може кожен бажаючий долучитися до діяльності Об’єднання? Які є способи вступити до вашого руху?

Наразі такої необхідності у документаторах в нашу організацію — немає, але можна співпрацювати в рамках коаліції “Україна. 5 ранку”, стати документатором в іншій організації.

Як Об’єднання співпрацює з родичами та близькими політв’язнів? Які програми та заходи ви організовуєте для них?

Ми – громадський рух, що бореться за звільнення українських політичних бранців Кремля та забезпечує підтримку їхніх родин. До нас Ви можете звернутися за такою підтримкою, як: безоплатна юридична допомога, фінансова допомога родичам незаконно ув’язнених внаслідок збройної агресії РФ, комунікація у ЗМІ, документування воєнних злочинів. Також ми розробили Telegram-бота «ЕнергодарСОС», що дає можливість онлайн повідомити Об’єднанню інформацію про злодіяння загарбників. Ми зробили його максимально безпечним, тож ви можете використовувати бота навіть на окупованій території.

Як ви документуєте воєнні злочини та порушення прав людини в Запорізькій області? Яка роль цього документування у ваших зусиллях?

Ми опитуємо безпосередніх свідків та потерпілих ймовірного злочину. Без проходження цього етапу всі подальші кроки вважаються беззмістовними, оскільки не підтверджуються конкретними та завіреними свідченнями. Для їх фіксації та документування використовуємо Протокол Берклі, який окреслює мінімальні стандарти для пошуку, збирання, зберігання, перевірки та аналізу відкритих джерел. Під час опитування намагаємось отримати найповніші відповіді на питання «хто», «що», «де», «коли», «чому», «як» і «яким був результат»?

Як Об’єднання сприяє співпраці з міжнародними громадськими організаціями, які також займаються підтримкою політв’язнів?

Наша організація входить до коаліції «Україна. П’ята ранку». Ми налагоджуємо зв’язок з національними партнерами, міжнародними. Намагаємося завжди розширювати свій досвід, отримувати важливі знання для реалізації нашої діяльності.

Які перешкоди та виклики виникають у діяльності Об’єднання? Як ви їх подолаєте?

Існує проблема часткової відсутності сприяння державної влади. Це в більшості стосується організаційних моментів, які є для нас дуже важливими. Наша діяльність є дуже сенситивною, тому вимагає емоційної стабільності та постійного психологічного ресурсу.

Також ми дізналися у Дмитра та Аліни про їх внутрішні переживання, адже кожен виїзд на місця обстрілів — це неабияка небезпека та емоційний стрес. Як взяти себе в руки — у відповідях документаторів. 

Які відчуття виникають, коли ви виїжджаєте на місця обстрілів у Запорізькій області?

“Я не дуже вразлива людина по життю, тому для мене фіксація подій на місці вже звична справа. Слухати про руйнування можна доволі спокійно, але коли йде мова про жертви або тяжкі поранення, то це може в моменті засмутити” — розповідає Дмитро.

Аліна також гідно сприймає виклики своєї діяльності:

“Я відчуваю рішучість та готовність задокументувати наслідки ворожої агресії. У меня особисто немає страху, адже є розуміння моєї діяльності та допомоги людям”.

Чи вдається вам спілкуватися з людьми на місці наслідків обстрілів (можливо з людьми, які втратили свої домівки)?

“Так, зазвичай люди самі йдуть на контакт, але багато хто просить надати посвідчення, для того, щоб елементарно впевнитись в належності до організації. Хоча, дехто з свідків може боятись надавати певні дані, тому що ми не відносимось до певних правоохоронних органів, але й органи могли не до кінця провести опитування зі всіма потерпілими. Наша робота — це зафіксувати факт обстрілу. Наприклад, поліція може фізично не всіх опитати, а ми потім наші свідчення передаємо в національні та міжнародні суди зі згодою свідка, для того, щоб доповнити можливі свідчення поліції, яка так само виконувала свою роботу” — ділиться Дмитро.

Дмитро Вахненко

“Якщо є масштабні наслідки обстрілів, ми намагаємося активно шукати людей, родичів, які проживають поруч. В цьому випадку дуже важливо задокументувати інформацію від свідків. Ця інформація має зберегтися, оскільки далі її можна буде використовувати для встановлення справедливості”, — зазначає Аліна. 

Аліна Родіна Чи були ви свідками ситуацій, коли на лінії фронту дорослі категорично відмовляються вивозити дітей в безпечні місця?

В таких ситуаціях ми не були, оскільки їздили поки що на території, де не відбуваються активні бойові дії. Ми були тільки в Комишувасі, Кушугумі, Розумівці та Степному, куди в останні місяці були прильоти.

Чи можете поділитися якою-небудь історією, яка особисто вас вразила під час документування обстрілів?

Думаю, що це було під час останньої польової місії до села Степне, де був обстріл 14 серпня 2023 року. Тоді був обстріл ракетами С-300, свідок чув 3 вибухи. Після першого прильоту свідок зателефонував батькам дружини, щоб впевнитись, що з ними все добре, і сказати, щоб вони дотримувались правила 2-х стін. Після 2-го вибуху зв’язку з рідними вже не було, після чого зателефонували сусіди батьків дружини і повідомили, що ракета потрапила в будинок батьків. Внаслідок влучення загинув тесть та тяжко поранена теща. Будинок повністю зруйнований. Перший вибух прийшовся на іншу вулицю, де також вбило жінку і залишились руїни від хати.

Як ви ставитеся до особистої емоційної напруги та стресу, які можуть виникнути під час роботи?

“Я багато часу приділяю балансу між роботою та особистим життям. Чітко розумію, що потрібно бути в ресурсі та підтримувати свій емоційний стан, в цьому мені допомагає волонтерство та багато спілкування з іншими людьми. Це робить мене щасливішим і дає змогу відчути себе частиною чогось цілого на шляху до перемоги України” — поділився Дмитро.

Аліна розповіла про своє ставлення до робочих моментів:

“Така робота та навіть призначення є дуже емоційною, проте варто відноситися до всього простіше. Спілкування з людьми з понівечиними долями іноді буває досить складним, проте варто навчитися сприймати цю гірку реальність життя. Дуже важливо піклуватися про себе. Наприклад, у нас в організації була можливість відвідати психолога. Я скористалася цією нагодою, що мені дуже допомогло. Варто піклуватися про своє тіло, ментальне здоров’я. Я намагаюся більше прогулюватися, робити фізичні навантаження, контактувати з природою. Це справді мене приземляє”. 

Як повідомити про злодіяння росіян?

Якщо вам відомі будь-які факти про злодіяння загарбників на Запоріжчині — повідомте про це в Telegram-бот «ЕнергодарСОС»!

Телеграм-бот доступний за посиланням:  https://t.me/zp_war_crimes_bot.

Публікацію створено за підтримки ГО «Інститут Масової Інформації» та Міністерства закордонних справ Королівства Нідерланди.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/ob-yednannya-rodichiv-politv-yazniv-kremlya-yak-pratsyuye-tsya-organizatsiya-v-zaporizhzhi/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top