Олександр Ліндт: як запорізькі німці борються з російською пропагандою у Німеччині

Німеччина — один із найсильніших і найвпливовіших союзників та партнерів України. Уряд Олафа Шольца останнім часом надає серйозну фінансову та військову допомогу Україні у боротьбі з окупантами – російською федерацією. Однак у самій Німеччині з підтримкою України не все так просто – у країні є багато вихідців із Росії, а також агентів ФСБ ще з часів НДР. Громадську думку легко хитнути з одного боку до іншого. Про те, як живуть українці німецького походження у Запоріжжі, як борються з російською пропагандою в Німеччині та про багато іншого ми поговорили з Олександром Ліндт — головою товариства німців України Запорізької області — “Відергебурт”

Розкажіть чим займається ваша організація. Скільки етнічних німців у Запоріжжі зараз?

Наша організація “Відергебурт” надає допомогу нужденним німцям — це і гуманітарна допомога та грошова допомога. Все йде через благодійний фонд, який заповнює Федеральний уряд. Складаємо списки, хто потребує. Багато одиноких людей є, яким звичайно потрібна допомога. Етнічних німців у Запоріжжі зараз близько 100 осіб – це ті, про яких ми знаємо. Можливо, в селах ще є. З початку війни багато хто виїхав — здебільшого це пенсіонери, жінки з дітьми.

У яких містах/регіонах найбільші діаспори німців в Україні? Скільки зараз німців в Україні?

Раніше було багато німців у Донецькій (місто Нью-Йорк), Харківській області. За моїми даними, на 2003 рік в Україні було близько 35 тисяч німців, зараз у нас називають цифри 15-20 тисяч. Є німці, які в Енергодарі перебувають у Запорізькій області. По можливості ми також їм допомагаємо, але на гострі та конфліктні теми ми не спілкуємося, щоб не наражати їх на небезпеку.

Особисто мої предки були з Поволжя. Це ще період Царської Росії – тоді Катерина закликала німців на ці землі. Потім було створено Автономну республіку, але потім почалося розкуркулювання, з середини 30-х років репресії за національною ознакою, у 41 році — депортація. Усіх німців із Поволжя та всієї Європейської частини СРСР товарними вагонами, як худобу, відправили до Сибіру… Казахстан. З 2.5 мільйонів близько 750 тисяч було знищено. Вони пережили дуже багато страху. Як і українці, німці зазнали Геноциду. Офіційно можливість повертатися до рідних місць німці отримали лише у 1972 році, а фактично — лише у 90-х. Мої родичі, бабуся з родиною, так і переїхали із Казахстану до Запоріжжя, я вже тут народився. Тут є тітка, дядько, двоюрідний брат, намагаємось підтримувати один одного. У Запоріжжі, до речі, проживають ще й німці-менонити.

Хто такі німці України? Чим вони відрізняються від українців та від росіян як образ німця України?

У кожній національності намагаються зберігати свої традиції, культуру. Ось зараз і в Україні приходять до того, щоб Різдво святкувати 25 грудня. У нас це “Вайнахт” – за 4 тижні до Різдва щонеділі ставиться по одній свічці – Адвенте називається, також відзначаємо “Остерн” – це Великдень, він раніше проходить ніж в Україні. Свої пісні звичайно зберігаємо, костюми. Живучи в Україні, звичайно, й українські традиції стали частиною нашої культури.

Олександр Ліндт. Фото Акцент

Як політично, ідеологічно налаштовані німці України, чи багато проросійськи орієнтованих?

У Запоріжжі я з проросійськи налаштованими німцями не стикався, а в Німеччині є дуже серйозний вплив російської пропаганди — телебачення Russia Today та інших подібних. Проте їх небагато загалом. Проблема в іншому — вони дуже активні і створюють картинку, наче їх дуже багато. Виходять разом з іншою російськомовною публікою, яка проживає у ФРН на т.зв. «Руські марші», з радянською символікою, з російським триколорам. Ця мала кількість створює таку негативну картину у суспільстві. Однак ми боремося із цим. Знайомий казахський німець, громадянин Німеччини, створив електронну петицію проти російської пропаганди. Наразі триває голосування, треба набрати потрібну кількість голосів, далі розраховуємо, що її розглядатимуть. Також була відправлена петиція до Бундестагу, вона повинна пройти кілька інстанцій, після чого її опублікують на сайті Бундестагу, а потім вона має зібрати потрібну кількість голосів.

Наші німці України були нещодавно у Брюсселі з пікетом, вони порушували питання і російських німців. У Росії зараз налічується близько 350 тисяч етнічних німців. Хтось виїхав до Казахстану, Грузії, щоб уникнути путінської мобілізації. Їм зараз загрожує небезпека бути екстрадованим до РФ. Ми вирішили порушити це питання. Ті, хто хоче виїхати з Росії, уникнути мобілізації та участі у війні проти України, щоб ЄС їм допоміг. Німеччина має досвід створення таборів для біженців в інших країнах. Можна було б такі організувати, наприклад, у Казахстані, і тоді ці люди не потрапили б до нас в Україну зі зброєю в руках. Ми вважаємо, що для цього потрібно використовувати усі можливі варіанти. Ми надіслали листи і до Бундестагу, і депутатів Європарламенту. Лист було передано особисто канцлеру Олафу Шольцу, у ньому ми також вказували на те, що німці з Росії хочуть уникнути мобілізації. Але це, звичайно, дуже складний процес. У Росії також так просто не дозволять виїхати такій кількості людей.

Олександр Ліндт брав участь у зймоках серіалу «Козаки: абсолютно брехлива історія», що проходили на о. Хортиця

А чи є якісь програми з переселення?

Є, але з дуже високими вимогами до заявника, не всі німці з країн колишнього СРСР можуть їх виконати, але головне, що скористатися цією програмою можуть лише ті, хто народжений до 01.01.1993 року. Всі, кому сьогодні по 30 років і молодше, а це якраз найкращий вік для мобілізації, скористатися цією програмою не можуть. Інших подібних програм, як, наприклад, в Ізраїлі, щодо імміграції немає. Умови, по суті, такі ж, як і для всіх інших іммігрантів.

На фото — бабуся, мати та тітка Олександра Ліндт. Фото з особистого архіву Олександра

Яка загалом ситуація з підтримкою України політичних сил у Німеччині?

Загалом є консенсус щодо підтримки України серед основних партій. Окремі депутати та політики у партіях — так, є. Однак є деякі дивні речі – нещодавно був концерт оперної співачки Ганни Нетребко, яка відкрито підтримує путінський режим. При цьому був великий мітинг німців та українців проти її виступу, але його все одно провели.

Вважаю, що потрібно домогтися насамперед розуміння у суспільстві. Росія давно розвивала громадські організації біля Німеччини, намагаючись впливати на думку людей. Деколи навіть не завжди зрозуміло, звідки людина взяла перекручені факти історії і не розуміє того, що відбувається. Я бачу це за коментарями у соціальних мережах.

Ось нещодавно німець із Москви, який приїхав до Німеччини, виступав на місцевому телебаченні та відкрито каже, що українські німці – це фашисти. І ніхто йому в ефірі навіть зауваження не зробив. Такі речі насторожують, благо вони не численні. Із цим треба працювати, роз’яснюючи людям ситуацію. Зазвичай думки змінюються після нечисленних фактів.

Однак те, де зараз живуть німці Росії, це взагалі за межею розуміння. Історія та факти просто жахливо спотворюються. Важко зрозуміти, де німцям черпати інформацію. Наприклад, Московська Німецька Газета, яка є авторитетним виданням не тільки в Росії. Потрібно сказати, що її читають і представники внутрішніх справ Німеччини. Вона несе російську пропаганду. Про це неодноразово повідомлялося німецьким чиновникам. Однак жодної реакції чи стурбованості поки що не було.

Продовжувати показувати проблеми дуже важливо. Ми розповсюджуємо контент про правду в Україні та злочини Росії — надсилаємо і депутатам, і в соціальних мережах поширюємо в німецькомовному сегменті.

«Бог допомогає мені» — тату німецькою мовою

Хто із вашою організацією, із запорожців вам допомагає?

Багато хто, звичайно, виїхав, але є і ті, хто залишився, ті, хто займається волонтерством, і ті, хто допомагає з Німеччини. Нещодавно хлопці сприяли транспортуванню пікапа для одного з наших військових підрозділів. Але все робиться на власному ентузіазмі. Намагаємося домовитися з іншими організаціями про допомогу – наприклад, про медикаменти, бинти, турнікети. Але всі переговори йдуть тяжко.

Намагаємося доносити до громадськості Німеччини, що люди в Україні потребують допомоги, всі — і українці, і німці, і всі інші громадяни України.

Товариство німців Запорізької області — Відергебурт «GDGS Wiedergeburt» Підписуйтесь на Акцент в

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Источник: https://akzent.zp.ua/oleksandr-lindt-yak-zaporizki-nimtsi-boryutsya-z-rosijskoyu-propagandoyu-u-nimechchini/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top