Нерест риби — це особливий та вкрай важливий період в житті водних мешканців.
Більшість видів риб внутрішніх водойм Запорізької області шукають затишні місця для відкладання ікри. Полюбляють лускаті обирати тихі заплави попід берегами, або зарості густої водяної рослинності. Тобто місця, де немає бурхливої течії, яка могла б змити ікру.
Характер нересту риб визначається, перш за все, умовами розмноження. В одних видів риб у процесі дозрівання статевих продуктів протягом річного статевого циклу розвивається та відкладається лише одна (єдина) порція ікри, тобто має місце одноразовий тип відкладання ікри у плітки, щуки, окуня, білизни і бичкових. В інших видів сазана, лина, карася сріблястого, краснопірки, плоскирки, йоржа, верховодки порційний нерест.
Залежно від місць ікрометання, всіх представників іхтіофауни наших водойм можна умовно поділити на:
літофіти — роблять кладку ікри на відкритий грунт, глину та каміння (білизна, головень, рибець, підуст, щипвака, йорж, деякі бичкові);
фітофіли — метають ікру на рослини і водорості (сазан, лящ, плітка, окунь, краснопірка, лин, щука, сом, бер, карась сріблястий);
псамофіли — нерестяться у водоймах з піщаним дном і відкладають ікру на пісок (руголовка Браунера);
пелагофіли — нерестяться в середніх шарах води, розвиток ікринок в даному випадку відбувається у плавучому стані (чехоня, оселедець, тюлька, рослиноїдні);
остракофіли — метають ікру в під зяброву порожнину двостулкових молюсків (гірчак).
Також деякі види риб можна додатково умовно віднести до ідентифірентних, тобто менш вибагливими до нерестового субстрату це: окунь, рибець, плітка, карась сріблястий.
У зв’язку з великими втратами майбутнього потомства у риби виробився характерний механізм, який зумовлює нерест та сприяє відтворенню виду. Один вид риби після нересту не проявляє турботи про потомство, відкладаючи велику кількість ікри, щоб збільшити ймовірність виживання потомства. Ті ж риби, які оберігають ікру (наприклад сом, судак, сонячний окунь), відкладають її трохи.
Наприклад, судак робить свої гнізда на ділянках водойми з великою кількістю трави, корчів і іншого сміття. Нерест судака відбувається в спеціальних гніздах, які завчасно починають готувати самки. Для будівництва колиски риба активно працює черевними плавниками. Таким способом вдається видалити з дна залишки трави та сміття, утворюючи чистий майданчик. До самок приєднуються самці, які розрівнюютьчи грунт носовою частиною. Спільними зусиллями створюється простір з поглибленням від 5 до 10 см, що має форму овалу довжиною до 60 см. Гніздо оточують гілки і коріння, які будуть захищати ікру від любителів легкої наживи.
Також дуже агресивним на період нересту стає сонячний окунь. Кожен самець займає певну територію і вириває в грунті ямку глибиною до 5 см. Після цього самець підганяє до гнізда самку і після декількох ікрометань самець виганяє самку із гнізда і сторожує кладку.
Варто зазначити, що у одного виду риби ікра дозріває повністю і нерест триває протягом короткого часу, в інших вона дозріває і відкладається окремими порціями, а перерви між її відкладанням тривають від кількох днів до кількох тижнів.
Порційний нерест має перевагу над одноразовим. У риб, які нерестяться порціями, з погіршенням умов не вся ікра гине. Завдяки цьому зменшується концентрація молоді на місцях нересту, що сприяє кращому забезпеченню її кормовими організмами.Також у багатьох риб під час нересту значно змінюється зовнішній вигляд і з’являються вторинні статеві признаки.
Наприклад, у самців ляща, плітки яскравішає забарвлення, змінюється навіть форма тіла і з’являється так званий «перлинний висип». Ці світлі бугорки у коропових видів риб допомагають розпізнати стать риби, стимулює дозрівання та віддачу статевих продуктів. Тобто є гормональною перебудовою у період розмноження.
Підписуйтесь на Акцент в
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Источник: https://akzent.zp.ua/osoblivosti-nerestu-na-vnutrishnih-vodojmah-zaporizkoyi-oblasti/
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook