Кімнатка, сповнена людьми, яких евакуювали з-під обстрілів. На шухлядках поруч маленькі іконки — це те, що люди встигають зібрати поспіхом. На ліжку безмовно сидить жінка середніх років, гладячи іграшкового гусака — це допомагає їй впоратись зі стресом.
Зараз тут велелюдно. Старенькі та ті кому важко пересуватися чекають на відправку. Тут багато людей майже з усієї України.
«В Харкові дуже погано. Якщо залишився на вулиці, то навіть з вокзалу об 11 вечора виганяють і будеш сидіти на вулиці. Безперервно стріляють, безперевно бахають. Дуже погана обстановка», – розповідає Зоя Чижик з Харківщини.
ЇЇ сусідка і по долі і по ліжку Анна Бачуріна з Покровська. Після тижня без води та світла жінка й досі хвилюється, згадуючи життя у рідному місті.
«У мене вилетіли всі вікна та двері. Я нарахувала 32 вибухи. А потім за хвилину лише 2 бахи. Приїхала людина, яка сказала що за 30 хвилин ви маєте зібратись. Бо тут дуже небезпечне місце, я довго тут чекати не буду. А кажу як же я встигну. Я поприбирала, аби в кімнаті не було скла, я не дуже думала про себе. Тому зібрала небагато речей», – каже жінка.
Між роботами вивозять з пекла
Зою, Анну та інших з зони бойових дій вивезли волонтери благодійного фонду «АРТАК». Головна особливість їх роботи – безкоштовна евакуація по всій Україні та Європі: з початку повтомасштабного вторгнення благодійники допомогли вибратись з пекла війни понад 100 тисячам українців.
Рік тому волонтери відкрили перший в Запоріжжі евакуаційний центр-шелтер «Без меж» для маломобільних людей, людей з особливими потребами та людей похилого віку. Одночасно в шелтері можуть перебувати 27 людей, за рік майже 850 переселенців вже ним скористались.
Зараз його планують розширити та відкрити ще одну частину, що дасть змогу прихистити ще 60 людей. Потреба в цьому тільки зростає, адже війна не закінчується.
В шелтері допомагають і коли б’ють по місту. У волонтерів є все необхідне від спеціальних візків та ношів до обладнання і транспорту. Історії, з якими стикаються благодійники, дуже часто вражають.
«Якось ми прийшли: лежача бабця, 90 років, вся в уламках, телефона у неї немає, в квартирі вона не прописана. Її забрав до себе онук, якого призвали до служби. А це квартира дівчини, яка загинула на війні. Виходить, квартиру вона не оформила, і по документах бабці там немає», – пригадує Данило Пічікін, співзасновник БФ «Артак».
Він наголошує: зараз вкрай важливо задавати тренд з привернення уваги до маломобільних.
«Ми як волонтери це розуміємо. Бо війна не лише вбиває а й калічить», – каже Дмитро.
За свій труд волонтери не отримують зарплатню – у кожного є офіційна робота. Данило працює в сфері айті вночі, оскільки різниця з його роботодавцем у 7 годин.
Від керівника в «Азовсталі» до брудного дідуся
Наталія Ардальянова, директорка фонду, теж має офіційну працю в обленерго. Ділиться, що нерідко доводиться брати відпуску.
«Ми вже просто не можемо зупинитись. А сили нам надає зворотній зв’язок, з тими кому ми допомогли у найскрутнішу хвилину»
Жінка одразу згадує про те як евакуювали дуже брудного дідуся з Маріуполя, з яким відмовлялись їхати інші пасажири.
«Но нас привезли діда. Точніше, його навіть не привезли — його доставили, і він опинився в посадці просто. Мабуть ті, хто його зустрічав, не змогли його описати, бо в нього не було жодних документів, взагалі нічого. Потім, коли я з ним заговорила, він відкрив сумку, і там був папірець. На ньому був написаний номер — телефон сестри, причому польський номер. А він увесь смердючийі мовчазний. Але я бачу, що очі в нього інтелігентні. Людина просто опинилася в критичній ситуації.
Я подумала: оскільки польський номер, треба зв’язатися з сестрою. Ми зателефонували. Вона каже: «Так, це мій брат!». Вона дуже здивувалася, що він живий. Виявляється, вони його вже два місяці як поховали — думали, що він загинув, бо нічого про нього не знали. Потім вона сказала: «Так, звісно, відправляйте його до мене». Ми його відправили, посадили в автобус. Але дівчата на задньому сидінні почали кричати: «Приберіть цього смердючку, ми з ним не поїдемо!» Я кажу: «Він поїде, а ви, якщо хочете, йдіть пішки — автовокзал чудово працює».
Зрештою я попросила хлопців допомогти. Вони його помили, переодягли і посадили в автобус. Відправили. Минуло, мабуть, з рік. Дзвонить телефон. «Ви Наташа?» — питають. Я кажу: «Так». А він: «А я Толік». Я кажу: «Дуже приємно, а докладніше?» Він відповідає: «Це той, з ким ніхто їхати не хотів». Я згадала: так, справді, це був він. Жахливий стан, страшний запах — кошмар. Потім слухавку взяла дочка і каже: «Я поїхала з дітьми. Виявляється, вони тепер у Португалії. А він, цей дід, був начальником цеху на Азовсталі. Коли почалася війна, його будинок розбомбили. Він ховався в якомусь чужому підвалі. Потім, мабуть, вийшов по воду, отримав зневоднення. Його підібрали волонтери і забрали. Але вони возили людей за гроші, а в нього нічого не було. Коли його привезли до нас, він, звісно, був у такому стані — у стресі, весь брудний. І ось зараз в нього зовсім інше життя!», – каже волонтерка.
Врятуватись може кожен:
Історії таких воз`єднаньнадихають і можуть повторюватись. Звернутись по допомогу з евакуації може кожен:
БФ «АРТАК» формує групу на евакуаційний автобус кожного вівторка:
З м. Запоріжжя до м. Львів за допомогою БФ «Артак» (безкоштовно)
З м. Львів – у Польщу за допомогою Rubikus.helpUA (з подальшим розселенням у Польщі або переїздом в інші країни Європи: Німеччина, Чехія, Фінляндія, Норвегія, Данія та ін. — за домовленістю з коррдинатором з Рубікус)
Ця евакуація є чудовою можливістю для тих, хто потребує безпечного виїзду та підтримки на шляху до безпечніших місць у Європі.
В пріоритеті, люди з зон активних бойових дій, окупованої, деокупованої території, мами з дітьми, багатодітні сім’ї, інваліди, пенсіонери.
Форма заявка заповнюється окремо для кожного члена сім’ї. Для заповнення заявки на евакуацію перейдіть до нашого тг-каналу https://t.me/artakzp
Для запису на евакуацію з Запорізької обл. необхідно с 9.00 до 18.00 зв’язатися з волонтерами за номером: +38-099-359-21-15
Славко Твердохліб, фото автора
Читайте також: Атакували понад 270 дронів: наслідки ворожого удару по Запоріжжю та області. ФОТО
Більше новин у Телеграм: https://t.me/forpost_zp