70 років тому проспект став довшим і вийшов на Вознесенку
У кінці 1940-х років у Запоріжжі ще не було 11-кілометрового головного проспекту. На його теперішньому місці пролягали кілька вулиць, а тодішній проспект Леніна починався від греблі й закінчувався зовсім близько — у районі нинішньої вулиці Верхньої. Це вже пізніше всі вони злилися в одну центральну артерію.
Прийдешнє злиття представила газета «Большевик Запорожья» 12 жовтня 1949 року. Цитуємо стару публікацію: «Головна магістраль майбутнього Запоріжжя пройде від греблі проспектом Леніна і далі новим шляхопроводом над залізничною виїмкою та прямим широким проспектом вийде на Вознесенську гірку до центральної площі».
Саме те, що в давній публікації названо «новим шляхопроводом», і є тепер 70-річним ювіляром. У 1949 році він був ще тільки в планах
Фото 1950-х років. Вид з мостового переходу. Років за сім-вісім до того, як зробили цей знімок, тут виднілися пустирі та стояли селянські хати. Те, що ми сьогодні називаємо площею Поляка, тоді задумувалось як «входження проспекту Леніна до Вознесенки», початок виходу «на Вознесенську гірку» (будівництво тут стартувало у 1948 році)
З іншого ракурсу. 1954 рік
У лютому 1950 року тодішній заступник голови виконкому Запорізької міської ради депутатів трудящих (заступник міського голови по-нинішньому) товариш Кострубов розкрив деталі мостового проєкту. В інтерв’ю «Большевику Запорожья» він обіцяв:
— Біля трамвайної зупинки «Мостовий перехід» буде збудовано гарний архітектурно-оформлений шляхопровід. Це — міського типу широкий міст, яким одночасно зможуть рухатися трамваї, автомашини, пішоходи. Розкинувшись над залізничною гілкою, він стане входженням проспекту Леніна до Вознесенки.
Уся ця краса мала з’явитися протягом 1950 року. Та, як це часто буває, терміни зірвали. Ні в 1950, ні в 1951 році міст так і не «розкинувся».
І лише під кінець 1952-го, наче ніхто нічого й не обіцяв у 1950-му, «Большевик Запорожья» бадьоро рапортує:
— До 35-ї річниці Великої Жовтневої соціалістичної революції будівельники спорудили на центральній магістралі міста – проспекті Леніна – новий гарний шляхопровід з тротуаром і широкою стрічкою асфальту для автотранспорту. Новим шляхопроводом почався двосторонній трамвайний рух.
Це фото нового мосту, збудованого під річницю революції (7 листопада), з’явилося в газеті «Большевик Запорожья» лише 18 листопада. Оце так оперативність була в преси 70 років тому
Трамвайний міст через залізницю існував і раніше, але під час Другої світової війни був зруйнований. Після війни тимчасовий одноколійний місток не справлявся з навантаженням, біля нього скупчувалися трамваї, а для автомобілів призначався об’їзд Совнаркомівською вулицею (тепер Незалежної України).
І наостанок – ще кілька ретрофото нашого архітектурногго ювіляра.
1950-ті роки. Сквер поблизу шляхопроводу
1957 рік. Вид з вулиці Стадіонної
1963 рік. Майже те ж саме, тільки Стадіонна стала 12 Квітня
Автор: Михайло Семеренко
Фото: Архів «Індустріалки», Олександр Прилепа
Читайте також: Знайшлося старе фото з будівництва дому на запорізькому проспекті, який розбомбили рашисти
Сообщение Перлині головного проспекту Запоріжжя виповнилося 70 років появились сначала на Індустріалка — новини Запоріжжя.
Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/perlini-golovnogo-prospektu-zaporizhzhya-vipovnilosya-70-rokiv
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook