На місці середньовічного слов’янського поселення Протолче на Хортиці тепер туристичний комплекс — історія і сучасність
Меморіально-туристичний комплекс «Протолче» і плавнева частина Хортиці — найдальша від доступних туристичних стежок місцевість легендарного острова, його південна частина. Колись на цьому місці розміщувалося середньовічне слов’янське поселення Протолче або Протовче, яке згадувалося у літописах.
Сюди дістався запорожець Роман Косенко та зробив фоторепортаж, яким поділився на своїй сторінці у фейсбуці.
Читайте також: У Запоріжжі на річці Дніпро з’явились нові острови — що варто знати
Це зона абсолютної заповідності. Сюди й у мирні часи можна було заходити лише у супроводі співробітників Національного заповідника «Хортиця».
Комплекс розташований на порозі колись дуже гарних плавневих озер зі лататтям, заради яких сюди й приходили.
На жаль, після підриву військовими Каховської ГЕС минулого літа, та, як наслідок, сильного падіння рівня води у Дніпрі, від плавневих озер мало що залишилося.
Ми писали рік тому, що внаслідок зниження рівня води на Хортиці загибла значна кількість водної рослинності, а також донних безхребетних. Зокрема, зникла червонокнижна рослина, що їсть комах — альдрованда пухирчаста.
Сам комплекс «Протолче» не постраждав.
Протовче могло бути прообразом Запорозької Січі
Ось що розповідається про Протолче на сайті Національного заповідника «Хортиця».
Середньовічне поселення Протолче було знайдено археологами в 1976 році, при дослідженні виявили декілька культурних шарів поселення, що датуються IV-XVI століттями. Настільки довгий час функціонування поселення пояснюється його розташуванням. Це був своєрідний пост, розташований на шляху «з варяг у греки», поблизу однієї з найважливіших переправ того часу – Протолчого броду.
Сам брід знаходився в південній частині Хортиці, і з’єднував правий берег Старого Дніпра з островом Хортиця, а далі – острів з лівим берегом Дніпра. Саме поселення не мало укріплень, під час свого розквіту його територія сягала 16 гектарів.
Існує версія, що це поселення навіть могло бути прообразом Запорозької Січі. Під час археологічних досліджень тут були знайдені залишки наземних «дружинних» приміщень, 7 слов’янських приміщень – землянок і напівземлянок, залишки металургійної майстерні XII-XIII століття.
Виділяється два основних періоди існування поселення – ранній, з X по XII століття, і пізній, з XIII по XIV століття.
В комплексі «Протолче» зібрані історичні пам’ятки різних періодів, а також відтворена атмосфера козацького зимівника XVIII століття. На території комплексу розташовані дві козацьких оглядових вишки – бекети. Також зараз тут розташований охоронний пост.
Залишки колишньої залізної дороги стали туристичною стежкою
З внутрішнього двору меморіально-туристичного комплексу «Протолче» починається туристична стежка, що веде в заповідні плавні. На самому початку стежки на пагорбі розташоване давнє язичницьке святилище, що датується III-II тисячоліттям до нашої ери.
Ця стежка створена на штучній дамбі, насипаної під час Другої світової війни – тут у воєнний час проходила тимчасова залізнична колія, з якої добре видно плавні та озера. Спорудження цього насипу свого часу змінило плавневий ландшафт — озеро Осокорове розділилося на дві частини: другу, північно-східну частину назвали озером Качиним.
Щодо колишньої залізничної колії — ми писали, що відразу після вигнання німців з території Хортиці та правого берега, у 1944 році почалося спорудження тимчасових мостових переходів, які дозволили б на час відновлення основних мостів налагодити залізничне сполучення Запоріжжя з Нікополем. Минулим літом, після падіння рівня води, на річці стало видно залишки мостового переходу.
Хто автор скульптури на Протолче
Скульптура «Запорожці» з бетону та граніту, встановлена у 2006 році на кургані в Протолче роботи запорізького художника Григорія Мацегори.
Ми писали, що у центральному запорізькому парку обміліли озера (фото).
Фото Романа Косенка
Джерело