По мільйону на рентгені та підключенні генератора: як під час війни “виводять” гроші з 3-го пологового будинку в Запоріжжі

В широкому колі мешканців Запоріжжя, 3-тій пологовий будинок, розташований у Шевченківському районі, добре відомий. За відгуками запорожців, цей медичний заклад заслужив повагу і довіру своєю якістю обслуговування та високим професіоналізмом персоналу. На відміну від інших пологових будинків міста, які покладаються на міські бюджетні дотації, цей заклад вирізняється своєю фінансовою незалежністю. Але на кінець 2023 року заклад може перейти у ранг дотаційних та взагалі опинитися під загрозою закриття. Що відбувається у пологовому та як там витрачаються кошти — розбирався Акцент.

На початку цього року 3-тій пологовий будинок в Запоріжжі демонстрував вражаючі фінансові результати, перевершуючи навіть Перинатальний центр та інші місцеві пологові будинки за обсягом зароблених коштів  — укладених договорів з НСЗУ. За останніми даними, КНП «Пологовий будинок №3» ЗМР заробляв більше, ніж подібні медичні установи в регіоні, що свідчить про його ефективне управління та високий рівень медичного обслуговування.  

Призначення нового директора у пологовому будинку

У лютому місяці цього року відбулися значні зміни у керівництві 3-го пологового будинку міста Запоріжжя. Пані Василенко Л.В., яка вже мала репутацію висококваліфікованого педіатра, була призначена на посаду директора. Втім, це призначення викликало серйозні занепокоєння, адже, як відомо, вміння бути чудовим лікарем не завжди збігається з навичками ефективного управління медичним закладом, особливо таким великим, як міський пологовий будинок.

Для зайняття керівної посади у медичному закладі, згідно з кваліфікаційними вимогами, кандидат має відповідати певним критеріям, серед яких ключовим є наявність керівного досвіду тривалістю не менше трьох років. Ці вимоги встановлені з метою забезпечення високої якості управління та ефективного розпорядження ресурсами закладу (джерело: Нормативно-правова база України).

Суперечливе призначення у Запорізькому пологовому: директорка з 2-місячним досвідом

Уважне вивчення офіційної автобіографії пані Василенко Л.В., розміщеної на сайті 3-го пологового будинку Запоріжжя, виявляє істотне несуміщення з кваліфікаційними вимогами для зайняття посади директора. Згідно з цим документом, до моменту її призначення, керівний досвід пані Василенко складав всього два місяці, що суттєво менше за вимогу мінімального трьохрічного стажу, передбаченого нормативними документами (джерело: Автобіографія на сайті пологового будинку).

Це відкриває питання про законність та обґрунтованість її призначення, а також можливі ризики для ефективного керування пологовим будинком, які включають в себе управління фінансами, підтримання якості медичного обслуговування та відповідальність за безпеку пацієнтів.

Призначення на посаду директора особи без належного управлінського досвіду та необхідних кваліфікаційних навичок викликає обґрунтоване занепокоєння щодо прозорості керівництва 3-го пологового будинку міста Запоріжжя. З появою пані Василенко Л.В. на керівній посаді виникають питання про причини та мотиви такого рішення, особливо в контексті рішень, що стосуються фінансових операцій закладу. Одним з можливих свідчень невідповідності дій нового керівництва є нещодавня закупівля рентгенографічної системи за суму, яка істотно перевищує ринкові ціни.

Велика різниця в цінах на медичне обладнання

За даними системи публічних закупівель ProZorro, 3-тій пологовий будинок у червні місяці придбав рентгенографічну систему за майже 3,5 млн грн. (джерело: ProZorro). 

У порівнянні, 6-та міська лікарня здійснила покупку тієї ж системи лише за 2,4 млн грн., що на цілий мільйон менше (джерело: ProZorro). Така різниця у цінах викликає підозри щодо цільового використання бюджетних коштів та необхідності додаткового контролю за фінансовими транзакціями цього медичного закладу.

Ці обставини можуть свідчити про потенційне розкрадання коштів або, принаймні, про серйозні порушення у процесі закупівель, що вимагає негайного втручання та перевірки з боку відповідних контролюючих органів.

Не лише рентген був предметом дорогих закупівель, а й інше медичне обладнання, таке як стерилізатори, було придбано за сумнівно завищеними цінами. Дані з системи ProZorro свідчать, що 3-тій пологовий будинок міста Запоріжжя закупив стерилізатор за 250 000 гривень (джерело: ProZorro), в той час як аналогічне обладнання було куплено в столиці за значно меншу суму – всього 150 000 гривень (джерело: ProZorro).

Є питання і до самого плану закупівель медичного обладнання. Сучасний рентген звичайно дуже потрібний, але логічним було б спершу закрити базові потреби, як то пологові ліжка.  Адже в 3-му пологовому за нашою інформацією є лише одне таке сучасне ліжко.  Трапляється так, що може бути одночасними 2-3 пологів. Від так жінкам доводиться народжувати на звичайних ліжках, а лікарям ризикувати здоров’ям новонароджених комочків щастя та породіль. Якщо не дай боже раптом станеться кровотеча чи інша небезпека, то вибачте, але мобільний рентген вже не до кого буде везти… Вартість такого ліжка 250-300 тисяч. Але, звичайно, це в 10 разів менше за рентгенографічну систему, і там такої націнки вже не буде… Ви все правильно зрозуміли? 

Хоча при бажанні можна було купити і ліжка і рентген і ще зекономити гроші на ліки для пацієнтів з особливими потребами, яких у цьому році вже “чомусь” не вистачає…

Отже, різниця в цінах може вказувати на недостатній контроль за витратами або на недбалість у проведенні фінансових операцій, що, безумовно, вимагає уваги та ретельного аналізу в контексті можливого зловживання бюджетними коштами.

Окрім закупівлі обладнання за підозріло завищеними цінами, є ще один випадок, що викликає питання щодо розподілу фінансових ресурсів у 3-му пологовому будинку Запоріжжя. Згідно з даними, опублікованими в системі ProZorro, виявлено, що заклад виділив 1 мільйон гривень на підключення вже придбаного генератора (джерело: ProZorro).

Ви все вірно зрозуміли? Щоб під’єднати генератор до лікарні потрібно було витратити мільйон гривень!!!

Існують серйозні занепокоєння стосовно фінансової політики 3-го пологового будинку у Запоріжжі, які виникли не тільки через дорогі закупівлі медичного обладнання, а й у зв’язку з рішеннями щодо проведення ремонтних робіт. Огляд закупівель в системі ProZorro виявляє, що заклад витратив 4,5 мільйона гривень на ремонтні роботи, у тому числі на закупівлю будівельних матеріалів (джерело: ProZorro), ціни яких, ймовірно, завищені.

Ремонтні роботи, які здійснюються у 3-му пологовому будинку Запоріжжя, викликають занепокоєння не тільки через питання ціноутворення, але й через потенційне ігнорування тендерних процедур. Згідно з принципами прозорості та здорової конкуренції, важливо, щоб усі значні витрати бюджетних коштів здійснювалися через відкриті тендери, які дозволяють отримання найкращих пропозицій. Прямі закупівлі без тендеру, особливо коли йдеться про значні суми, можуть вказувати на можливі порушення процедур або навіть на корупційні дії.

Кримінальні справи

Останній розвиток подій навколо 3-го пологового будинку міста Запоріжжя стає ще більш тривожним у світлі інформації про розслідування дій нової директорки.

За наявною інформацією, правоохоронні органи вже ініціювали три кримінальні впровадження, зареєстровані в Єдиному реєстрі досудових розслідувань, що свідчить про серйозність можливих порушень. В цьому контексті, значні витрати закладу на юридичні послуги, які за 9 місяців управління новою директоркою перевищили 230 000 гривень, викликають питання.

Ще більш тривожним є той факт, що ці послуги були отримані від однієї компанії і без проведення торгів:

https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-09-29-010301-ahttps://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-02-28-003901-ahttps://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-05-11-014170-ahttps://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-08-25-011274-a.

Зараз правоохоронні органи дуже зацікавилися справами пані Василенко. За нашою інформацією вже є 3 кримінальних провадження. 

Висновок

Ситуація, що склалася у 3-му пологовому будинку міста Запоріжжя, викликає глибоке занепокоєння та вимагає ретельного розслідування. Призначення на посаду директора особи без необхідного управлінського досвіду та кваліфікації, підозрілі фінансові операції, включно з дорогими закупівлями без проведення тендерів, витрати значних сум на юридичні послуги та невідповідність цін на обладнання та ремонтні роботи ринковим стандартам — усе це вказує на потенційні порушення процедур та зловживання бюджетними коштами.

Крім того, значне погіршення мікроклімату в колективі, введення практики призначення на посади наближених осіб, надумані догани та пояснювальні записки для лікарів, які відволікають їх від виконання професійних обов’язків, додатково підсилює занепокоєння стосовно управлінської ефективності та етики в закладі.

Усі ці фактори разом формують образ закладу, у якому потрібні термінові зміни та прозоре розслідування для виявлення можливих недоліків у фінансовому та управлінському аспектах. Необхідно вжити відповідних заходів для відновлення довіри до медичного закладу, забезпечення добробуту його працівників та забезпечення якісного медичного обслуговування пацієнтів.

Цією публікацією хочемо привернути вашу увагу щодо подій у пологовому не тільки правоохоронні органі, але й також Запорізьку міську Раду, зокрема в.о. мера м. Запоріжжя Анатолія Куртєва, а також голову ЗОВА Юрія Малашка. Адже, корупція під час війни ставить під загрозу отримання фінансової економічної допомоги від країн-партнерів, а від так ніяк не сприяє нашій швидшій перемозі. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/po-miljonu-na-rentgeni-ta-pidklyuchenni-generatora-yak-pid-chas-vijni-vivodyat-groshi-z-3-go-pologovogo-budinku-v-zaporizhzhi/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top