Представники громад дізналися про основні аспекти реалізації державної політики у сфері трудових відносин в режимі воєнного стану: трудове законодавство, гігієну праці та психосоціальну допомогу на робочому місці.
Команда Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» на Запоріжжі провела інформаційний захід у партнерстві з представниками Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
«Основна мета заходу — надати фахівцям громад роз’яснення щодо організації трудових відносин, безпеки праці та гігієни праці, психологічної підтримки працівників в умовах воєнного стану», — повідомила Анастасія Павлюк, радниця з питань муніципального управління та відновлення цього Регіонального офісу.
Начальник Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Андрій Адамчук розповів, що у 2024 році завершилася реформа державної служби України з питань праці:
«Управління Державної служби з питань праці в Запорізькій області тепер підпорядковується Південно-Східному міжрегіональному управлінню Державної служби з питань праці, що знаходиться м. Дніпрі».
І додав, що функціонал та обов’язки фахівців управління інспекційної діяльності не змінився. Завдання установи — здійснення заходів державного нагляду контролю у відповідних сферах адаптації та дотримання трудового законодавства, проведення заходів державного нагляду щодо безпеки праці.
Андрій Адамчук нагадав про нормативно-правові документи, які регламентують взаємовідносини між працівником і роботодавцем у створенні належних та безпечних умов праці. А також звернув увагу, що до повноважень ОМС належить затвердження цільових регіональних програм поліпшення безпеки умов праці та виробничого середовища, а також заходів з охорони праці у складі програм соціальної економіки тощо.
«Я просто не хочу чекати, коли настане нещасний випадок. Прошу звернути увагу на ваші функції і забезпечити їх виконання безпосередньо у ваших громадах», — наголосив він.
Також фахівці управління презентували новий напрям роботи держпраці: впровадження програми «Психосоціальна підтримка працівників на робочому місці в умовах воєнного і післявоєнного часу».
Зважаючи на щоденні стреси та події, роботодавцям важливо турбуватися про ментальне здоров’я працівників. Програма підтримки психічного здоров’я повинна стати частиною політики підприємств або бути інтегрована у програму безпеки та охорони праці.
За словами Андрія Адамчука, зараз цей напрям починає набирати обертів, вже розроблені анкети для вивчення потреб та методичні рекомендації. І слід відмітити, що Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області вже почало впроваджувати цю програму для своїх працівників.
Наступне питання стосувалося гігієни праці та атестації робочих місць. За словами спікерів, роботодавець зобов’язаний забезпечити фінансування та організувати проведення щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року, первинного і періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі.
«Чому важливі медичні обстеження? Розкажу випадок з практики. Працівник, будучи особою з інвалідністю, якій не можна працювати в нічні зміни, влаштувався на роботу охоронцем з нічними чергуваннями і помер на робочому місці вночі. Почали слідчі дії, з’ясовувати чи знав роботодавець про це обмеження, чи ні? Якби робітник пройшов обстеження, то відповідальність була б на медичній комісії, яка дала висновок. А так відповідальність на роботодавцеві», — пояснив Андрій Адамчук.
І додав, що не зважаючи на воєнний стан медичні огляди ніхто не відміняв, особливо при працевлаштуванні на шкідливе виробництво.
Також представники Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області відповіли на ряд питань від учасників, які стосувалися особливостей застосування трудового законодавства у воєнний час.
На завершення спікери закликали представників місцевого самоврядування до співпраці, діалогу та дотримання законодавства про працю.
Оксана СТЕЛЬМАХ
*Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.
Сообщение Представники запорізьких громад познайомилися з особливостями трудового законодавства у воєнний час появились сначала на Газета МИГ.