Про насильство треба говорити: як у Запоріжжі працює безпечний простір «Затишно space» (ФОТО)

Я зайшла в освітлену приймальню організації “Затишно Space”. Крім привітної менеджерки мене зустріли картини, мапа України, де відвідувачки можуть наклеїти стікери до тієї області, звідки вони прибули, та інформаційний стенд з розкладом івентів у просторі та замітками, як уберегтися від різних проявів насильства.

Справа — велика кімната з безкаркасними стільцями та купою приладля для заняття спортом, арт-терапії та просто спокійного проведення часу. Найбільш популярна бібліотека, розповідає кейс-менеджерка Марія, десь 40% книг узяли додому візитерки. На полицях дитячі казки, книги з популярної психології…

Всеукраїнська мережа «Затишно space» функціонує в 7 містах України. Безпечний простір для жінок і дівчат «Затишно space» – проєкт Благодійного фонду «Схід SOS», мета якого надавати всебічну допомогу постраждалим від війни жінкам і дітям. Робота безпечних просторів у Черкасах, Вінниці та Кропивницькому реалізується за фінансової підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID. У Запоріжжі, Миколаєві, Одесі та Харкові – за підтримки уряду Канади. БФ «Схід SOS» є імплементаційним партнером міжнародної гуманітарної організації CARE.

Тут жінки можуть провести час, відвідати майстер-класи, взяти участь у пізнавальних лекціях, тренінгах, а також отримати юридичну і психологічну допомогу, якщо вони стикаються з гендерно зумовленим насильством — просто тому що вони жінки.

Гендерно зумовлене насильство — це про те, що зазвичай не говорять, бо “не можна виносити сміття з дому”, це те, що завжди табуйоване, бо “сама винна”, і найголовніше — те, що завжди шкодить життю людини. Але про насильство треба говорити завжди — мовчання його нормалізує. Про те, що таке гендерно зумовлене насильство, як йому протистояти і яка роль держави в його подоланні — говоримо з фахівчинями “Затишно Space” кейс-менеджеркою з протидії насильству Марією Проніною та юристкою Альоною Шокарєвою.

Що таке гендерно зумовлене насильство та чому воно виникає?

Гендерно зумовлене насильство (ГЗН) — насильство, яке обумовлене статтю людини і коли вона проти певних дій, що до неї вчиняються. Зазвичай такий вид насильства поширений з боку чоловіків до жінок. Упродовж 2022 року зафіксовано понад 244 тисяч випадків домашнього насильства.

Виділяють чотири основні види ГЗН:

фізичнеекономічнепсихологічнесексуальне

Як досить поширений приклад, розповідає кейс-менеджерка з протидії ГЗН у “Затишно Space” Марія Проніна, — розподіл хатніх обов’язків, де жінка працює по домогосподарству, а чоловік заробляє гроші. Це може надати йому фінансовий привілей і дозволити вчинити відповідний вид насильства, оскільки він забезпечує її. Експертка додає, що види насильства можуть поєднуватися один із одним — економічне з психологічним, сексуальне з фізичним тощо.

“Через те що ми живемо в патріархальній системі, яка сформувалася вже дуже давно, проти жінок найбільше випадків ГЗН. Тільки в минулому столітті жінки отримали право голосу, освіти — ще 100 років тому жінки були не в тому становищі, в якому зараз (…), однак гендерно зумовленого насильства ще дуже багато і це треба змінювати”, — каже пані Марія. Вона також додає, що традиція знецінення та ГЗН до жінок — це російська та совєтська спадщина, для України вона ніколи не була характерна.

Часто за досвідом фахівчинь “Затишно Space”, до них звертаються жінки, проти яких вчиняється психологічне та фізичне насильство. Трапляються випадки сексуального, але через значну суспільну стигматизацію та стереотипізацію саме цей вид найбільше замовчується.

За даними Фонду народонаселення ООН, 59% правоохоронців вважають більшість повідомлень про домашнє насильство неправдивими, до 84% поліцейських ставлять у пріоритет примирення, а не покарання, до 62% правоохоронців вважають, що багато потерпілих від зґвалтування самі в цьому винні.

Безумовно це може негативно впливати на рішення жінок щодо боротьби за свої права. Будь-які зміни для подолання ГЗН у законодавстві, “те що на папері”, та застосування їх у фактичній роботі правоохоронців не завжди відбувається у реальному житті, пояснює кейс-менеджерка. Щоб цей механізм запрацював потрібні громадські організації, фонди, які б навчали поліцейських розуміти становище людей, які стикаються з насильством. Бо такі поліцейські, які розуміють, є, ділиться експертка.

Ситуація з ГЗН у Запоріжжі

Багато жінок також приходять і на арт-терапію. Вони ліплять, малюють — роблять щось своїми руками, одним словом. До речі, майже всі картини на стінах — робота саме відвідувачок.

Далі — трохи менший кабінет з безліччю іграшок і великим столом посередині — це дитяча кімнати. Нерідко до “Затишно Space” навідуються матері з дітьми. Тут дітлахи граються, читають, малюють. Нещодавно, ділиться Марія, вона разом з малечею обговорювали котів як захисників жінок.

У Запоріжжі є проблема із шелтерами, розповідає кейс-менеджерка Марія Проніна. Наразі в місті є один шелтер для жінок, які зіштовхнулися із фізичним насильством. Нещодавно від ГО “Захист жінок України” також відкрився прихисток для жінок із уразливих категорій населення. Але всього два шелтери, коли в Запоріжжі є немало організації, що працюють проти ГЗН, — цього недостатньо.

Звичайно фактор війни, розв’язаної росіянами, теж має чималий вплив. Станом на 11 серпня 2023 року від початку повномасштабної війни зафіксовано 225 випадків сексуального насильства, скоєного російськими військовими злочинцями в Україні — зафіксовано 15 у Запорізькій області. Наразі в родинах військових дуже часто трапляється насильство через травми на фронті.

Попри це, в Запоріжжі активно працюють організації, що допомагають жінкам у багатьох напрямках — це “Егіда-Запоріжжя”, “Ла Страда”, ГО “Безпечний простір”, ГО “Дівчата”, “Право на Захист”, “Опліч Хаб” тощо. Відбуваються й освітні та культурні івенти — тренінги, публічні лекції та дискусії, створюються мурали. Запорізька спільнота не мовчить і працює проти ГЗН.

Кейс Україна: досвід роботи з ГЗН

Сюди ходять жінки різних вікових груп — від підліток до жінок старшого віку. Кожна знаходить щось для себе і кожна готова подивитися на своє життя з боку. Вони зустрічають тут нових подруг, обговорюють своє становище в суспільстві.

Ще одна кімната, тепер зліва від входу — часто використовується як класний кабінет. Чимало жінок навчається тут, проходять цифрові курси і навіть отримують сертифікати, які засвідчують високу кваліфікацію — це важливо для вчителів.

Україна має унікальний постсовєтський досвід. Ми рухаємося своїм шляхом, тому нас важко порівнювати з європейськими країнами, але ми можемо переймати їхній досвід.

“У Європейському Союзі в 60-х роках відбулася сексуальна революція і взагалі революція думок. А в нас це відбулося от тільки 10 років тому. У нас відбулась Революція Гідності, яка дала ті ж самі поштовхи на те, щоб права людей розвивалися, як в Європі, де це сталось в 60-х роках”, — розповідає Марія Проніна.

Наприклад, у Швеції діє національна організація ROKS, яка надає різну допомогу постраждалим, зокрема шелтери, організація MÄN, яка залучає чоловіків до боротьби із проявами ГЗН.

Не можна не згадати і ратифікацію Стамбульської конвенції, якої правозахисниці і правозахисники домагалися роками. Її мета — протидія ГЗН та домашньому насильству щодо жінок, криміналізація багатьох форм насильства. Однак, “повної” ратифікації все ще не відбувається, зазначає експертка. Для цього необхідно міняти всю систему мислення, починаючи зі шкіл та університетів.

“Сексуальна освіта дуже важлива. Необхідно знати про своє тіло, важливо знати про потреби свого тіла, про ті гормони, які в тебе виділяються — це питання здоров’я, це не питання якоїсь розбещеності (…) Неможливо просто взяти і заборонити секс”, — каже Марія.

Зокрема, люди в Україні не мовчать і діють, щоб запобігти ГЗН. Марші жінок, “Я не боюся” “Гендер Зед”, “Ла Страда”, “Юрфем”, “16 днів проти насильства” — це організації та івенти, які порушують питання та борються за права жінок і ЛГБТК+ персон, розповідає кейс-менеджерка по протидії ГЗН Марія Проніна.

“Всі ці флешмоби показують наскільки багато людей прагне казати про це (…) Чим більше голосів жіночих ми чуємо, чим більше суспільство заступається за такі випадки, коли гвалтівнику не виходить просто відкупитися — суспільний розголос не дає чинити це в такому обсязі”, — ділиться експертка.

Важливо також мати тих громадських лідерів, які на своєму прикладі показують, що треба протидіяти насильству і заохочувати доступність прав людини для кожного і кожної. Мас-маркет — гумористичні телепередачі, підручники, фільми — все це може бути агентом поширення стереотипних гендерних ідей, що сприяють “піраміді унормування насильства”. І сильні лідери, впевнена Марія Проніна, можуть зарадити.

Які мої дії в разі ГЗН?

“Ми надаємо жінкам консультацію, щоб вони спочатку зрозуміли що з ними сталося — ГЗН або домашнє насилля, того що більшість жінок, які до нас звертаються не завжди розуміють, що це є одним із видом видів насилля, (…) думають, що так і має бути”, — розповідає юристка Альона Шокарєва.

Експертка також радить перш за все звертатися жінкам до психолога, щоб спочатку розібратися у ситуації, що сталася, а потім вони зможуть звернутися до пані Альони, щоб отримати юридичну допомогу — з розлученням, з отриманням аліментів, термінового заборонного припису тощо. Фахівчині організації супроводжують жінок від початку і до кінця їхньої справи.

Крім “Затишно Space”, допомогу у випадках ГЗН можна отримати в інших організаціях Запоріжжя — “Егіда-Запоріжжя”, ГО “Безпечний простір”, “Ла Страда”, “Право на захист”. Також можна звернутися до різних служб:

Урядова гаряча лінія з питань запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі — н. 1547Мобільні бригади соціально-психологічної допомоги у м. Запоріжжя — н. 0507300972 / 0676105803 / 0662500462 / 0676105650 Служба «Телефон довіри» — н. 228-15-84 Запорізький міський центр соціальних служб — н. 0612282265

Щоб розпізнати ГЗН, кейс-менеджерка радить звернути увагу на поведінку свого партнера. “Кола насильства” можуть будуватися за таким принципом:

Квітково-букетний період — немає ознак насильства;Погіршення стосунків — партнер починає налаштовувати вас проти близьких і друзів;Загострення та образи — партнер звинувачує вас, ображає, газлайтить;Імовірна кульмінація — може здійснюватися фактичне насильство;“Примирення” — партнер вибачається і коло дає оберт.

Всі види ГЗН звичайно можуть не слідувати саме такому сценарію — найскладніше зрозуміти, чи є в родині фінансове або психологічне насильство.

Юристка Альона Шокарєва згадує про один кейс. До них навідався знайомий дорослої дівчини з інвалідністю, яку її батьки закривали в кімнаті проти її волі, забирали в машину на вулиці, не дозволяли самостійно відвідувати лікарню. Після профілактичної бесіди з батьками в присутності правоохоронних органів, фахівчиням організації вдалося переконати їх в тому, що їхні дії насильницькі, хоча такими вони їх не вважали.

Прикладами ГЗН також є: маніпуляції, шантаж, приниження, висміювання, безпідставна критика, заборона виходити з дому, дотики до інтимних частин тіла проти волі, заборона витрачати кошти, працювати, навчатися чи обмеження доступу до фінансів.

Все це може бути підставою звернутися до правоохоронних організацій, головне — не дати насильству інших шансів.

Наголошуємо, Простір відвідують не лише жінки і дівчата, що постраждали від ГЗН чи стали свідкинею таких дій у своєму оточенні. Фахівчині надають допомогу абсолютно кожній жінці, яка під час війни потребує підтримки, психологічної терапії, допомоги у пошуку роботи, нового оточення, здобуття корисних знань і навичок.

Осередок також відвідують тинейджери. Для дівчат та хлопців 12-16 років діє клуб «Лідери», заняття проводить психологиня Світлана Копаниця.

Щоб дізнатися більше про ГЗН або провести час в безпечному та комфортному просторі, звертайтеся за адресою вул. Південноукраїнська, 3. Зупинка Миру або за номером +380970214153. “Затишно Space” працює з вівторка до неділі з 10:00-19:00. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Автор: Вероніка Христич Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/pro-nasilstvo-treba-govoriti-yak-u-zaporizhzhi-pratsyuye-bezpechnij-prostir-dlya-divchat-i-zhinok-zatishno-space-foto/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top