Прогульники та кандидати на відкликання: журналісти проаналізували партію міського голови Запоріжжя

25 жовтня відбудуться місцеві вибори. Місткий голова Володимир Буряк анонсував, що разом зі своєю партією балотуватиметься на другий строк. Чиновник обіцяв представити кожного члена своєї команди окрема. Хоча офіційно ще презентації не було, проте потенційні кандидати вже створили депутатські групи імені очільника міста.

Оскільки Володимир Буряк заявив, що за кожного представника своєї команди особисто ручається та впевнений у компетентності своїх людей – журналісти «Чесно» проаналізували діяльність імовірних кандидатів. Серед них є неоднозначні особистості.

Рік тому під час парламентських перегонів Володимир Буряк посідав восьме місце в загальнонаціональному виборчому списку “Опозиційного блоку”. Водночас за мажоритарні округи в регіоні боролися кандидати від “Опоблоку”, відомі в Запоріжжі як “Команда Буряка”.

Після поразки на парламентських виборах “Опозиційний блок”, який раніше вів активну діяльність, припинив збирати кошти від фізичних і юридичних осіб. Натомість партія накопичила багатомільйонні борги перед телеканалом “Інтер”. Тим часом кандидати, котрі торік балотувалися до ВРУ за партійним списком, почали створювати власні регіональні проєкти, з якими планують іти на місцеві вибори. За таким сценарієм діє й нинішній мер Запоріжжя. Це пояснюється тим, що рейтинг “Опоблоку” істотно знизився й, найімовірніше, не дає перспектив для формування коаліції чи великих фракцій у міських радах.

На минулорічних виборах народних депутатів партія “Опозиційний блок” набрала 5,07% голосів. Інститут соціологічних досліджень та громадських ініціатив (ISRSI) від 29 травня до 1 червня цього року здійснив дослідження електоральних уподобань жителів міста Запоріжжя. Його результати засвідчили, що 35% респондентів проголосували б за чинного мера Володимира Буряка. Отже, особистий рейтинг політика виявився в 7 разів вищим за показник партії на парламентських виборах у регіоні.

Володимир Буряк прийшов у політику 2015 року, коли переміг на виборах мера Запоріжжя як самовисуванець. Під час виборчої кампанії його посада в “Запоріжсталі” Ріната Ахметова була невід’ємною частиною піару. Перед виборами в місті зросла кількість білбордів із зображенням Буряка. Його рекламу було оформлено у стилі “Опозиційного блоку”, який на парламентських виборах-2014 здобув у Запорізькій області 22% підтримки виборців. На телеканалі “ТВ-5”, що належить “Запоріжсталі”, тоді навіть вийшов документальний фільм про Володимира Буряка.

Мер Запоріжжя неодноразово ставав фігурантом журналістських розслідувань. Так, у перший рік роботи Запорізьким міським головою Володимир Буряк призначав на посади в місцевих органах влади своїх помічників. Призначення саме помічників дає меру змогу не проводити конкурс, як зобов’язує Закон України “Про державну службу”.

Також “Запорізький центр розслідувань” писав про те, що Буряк змінював статути комунальних підприємств, не маючи на це повноважень. Такі дії можуть призвести до того, що документ, на підставі якого зареєстровано КП, можуть визнати недійсним, бо його затверджено не в законний спосіб.

Змінивши статут запорізького КП “УКБ”, Володимир Буряк узаконив будівництво житлового будинку фірми, пов’язаної із “Запоріжсталлю”, де він колись працював.

Створення партії Буряка

Офіційно політичну партію “Єднання” було засновано ще наприкінці 2015 року з реєстрацією в Києві. Але перед тим, як мер на міській сесії в січні заявив про свій намір повторно балотуватися, партія змінила назву. Тепер це “Партія Володимира Буряка “Єднання”. Як повідомляв Рух ЧЕСНО, майже кожна друга партія в Україні змінює назву, і зазвичай це пов’язано з наближенням виборів.

Згідно з інформацією на сайті НАЗК, за весь період свого існування партія “Єднання” не отримувала фінансування. Колишня комунальна газета “Запорозька січ” у день заяви мера про повторне балотування випустила безкоштовний номер, який розповсюджували на вулицях міста. На першій сторінці розміщено заяву Володимира Буряка про намір балотуватися на місцевих виборах із власною партією.

Партію очолив Олександр Коваленко, головний редактор муніципального телеканалу “Z”. 2014 року журналіст балотувався на парламентських виборах 89-м номером у списку “Опозиційного блоку”, а 2015-го – до Запорізької міської ради від партії “Нова політика”, але обидві спроби були невдалими. Зараз він веде власну програму “Про головне” на міському телеканалі, де гостями часто є місцеві депутати.

Заступником голови партії став Андрій П’ятницький, нинішній помічник мера. Згідно з даними єдиного реєстру, першим заступником очільника партії є Геннадій Наумов, який в міській раді очолив міжфракційну депутатську групу “Єднання”.

Скріншот сайту “Чесно”

Під час минулорічної парламентської кампанії осередок “Опозиційного блоку” в Запорізькій області витратив чимало коштів. Від початку 2018 року на рахунок партії надійшло 6,3 мільйона гривень. З них 2,4 мільйона – грошові внески від ТОВ “Дівата груп”, що належить членкині наглядової ради “Запоріжсталі” Аллі Терещенко та є постійним донором партії. Інша частина надходжень була від центрального офісу “Опоблоку”. Проте спроби політсили потрапити до парламенту зазнали невдачі.

Формування груп прихильників Буряка в міськраді

На початку 2020 року Володимир Буряк із трибуни сесійної зали Запорізької міської ради зазначив, що чекає від депутатів на створення міжфракційної групи, яку поведе на вибори:

“Хочу публічно заявити, що це об’єднання стане наріжним каменем в основі руху, який я поведу на вибори до міської ради”. 

Уже на наступній сесії за місяць депутати оголосили про створення групи “Єднання”. Наразі до міжфракційної депутатської групи Володимира Буряка “Єднання” входять 15 депутатів. З-поміж них є вісім прогульників, чотири кандидати на відкликання, троє фігурантів антикорупційних розслідувань та восьмеро гречкосіїв.

Кандидатом на відкликання став очільник нової депутатської групи Геннадій Наумов. 2015 року він балотувався від партії УКРОП, а 2018-го вийшов із фракції в міськраді. Наумов є кандидатом на відкликання, оскільки протягом трьох років каденції пропускав понад 50% засідань постійної комісії з питань освіти й культури, членом якої він є. Про своє приєднання до групи мера каже, що партнерство вибирав за принципом спільних цілей розвитку міста:

“На наше переконання, громаду на місцях повинні представляти представники Запоріжжя, незалежно від волі партійних апаратів. Ми повинні ефективно працювати та приймати рішення для громади, незалежно від партійних уподобань”, – зазначив у коментарі Руху ЧЕСНО Геннадій Наумов.

Попри це, Наумов та інші члени новоствореної депутатської групи планують і надалі бути представниками партій від яких балотувались, а отже, ситуація залишається без змін.

Заступником Наумова став Олег Корольов. На минулих місцевих виборах його обрали депутатом від “Об’єднання “Самопоміч”. Наразі він очолює міську організацію партії “Самопоміч”. Під час виборів міського голови Запоріжжя 2015 року політрада “Самопомочі” підтримала опонента Буряка – кандидата від “Блоку Петра Порошенка “Солідарність” Миколу Фролова.

Крім Наумова, ще троє депутатів із групи Буряка виявилися кандидатами на відкликання.

Руслан Ярошенко – виходець із партії УКРОП. У 2017-2019 роках він пропустив понад половину засідань екологічної комісії, тож може бути відкликаний.

Олена Галкіна обиралася від політичної партії “Об’єднання “Самопоміч”, зараз працює заступницею директора Департаменту освіти й науки Запорізької міської ради. Торік депутатка пропустила 52% засідань комісії з питань екології, тому, згідно із законом, її можна відкликати.

Геннадій Старцев балотувався від УКРОПу. Він став кандидатом на відкликання, оскільки протягом 2016-2019 років прогуляв щонайменше 94% засідань постійної комісії з питань охорони здоров’я.

Ще 8 депутатів із групи пропустили 25-50% засідань сесій чи комісій, а отже, відповідно до методології Руху ЧЕСНО, є прогульниками.

Фігуранти антикорупційних розслідувань із групи “Єднання”

З-поміж фігурантів журналістських антикорупційних розслідувань у цій групі є Михайло Прасол. 2015 року він обирався вперше від партії УКРОП. Працює заступником директора юридичної фірми “Ярослав Гришин та партнери”. 2019-го балотувався до Верховної Ради в мажоритарному окрузі №76 (Вознесенівський та Хортицький райони м. Запоріжжя) як самовисуванець, але програв кандидату від “Слуги народу” Євгенію Шевченку. 2018 року Прасол став фігурантом антикорупційного розслідування через те, що не задекларував борг на 94 мільйони гривень. Постановою від 17 червня 2020 року кримінальне провадження було закрите у зв’язку із закінченням строку притягнення особи до кримінальної відповідальності. Раніше Прасол негативно відгукувався про мера та “Опозиційний блок” загалом, називаючи їх “донецькою мафією”. А тепер він став на бік Буряка:

“Бачу користь для міста від діяльності Володимира Буряка. Також бачу, що Володимир Буряк вільний від політичних пристрастей, а в пріоритеті його роботи – інтереси запорожців”.

Михайло Прасол єдиний з-поміж членів групи “Єднання” вже виявив активність у вигляді рекламних білбордів. Так, у Запоріжжі розміщено більш ніж шість білбордів із зазначенням, що депутат належить до групи “Єднання”.

Фото з сайту “Чесно”

Геннадій Старцев став фігурантом антикорупційного розслідування, бо вчасно не подав декларацію до НАЗК.

Володимир Полухін 2015 року балотувався за списком “Опозиційного блоку”. Був депутатом Запорізької міської ради ще від 1994 року. 2018-го став фігурантом антикорупційного розслідування: він повідомив на сайті НАЗК про отримання 200 тис. грн від продажу нерухомості з порушенням десятиденного строку, за що був оштрафований на 1700 грн.

Депутати-гречкосії та прогульники

Серед потенційних кандидатів від партії “Єднання” також помічено 8 гречкосіїв.

Гречкосійство – це спроби політиків (на виборних чи призначених посадах) або потенційних кандидатів вплинути на волевиявлення виборців самостійно чи через допоміжних суб’єктів (третіх сторін) шляхом роздавання товарів, надання послуг або інших матеріальних чи нематеріальних активів.

Депутати Корольов, Наумов, Прасол, Сірий і Коломоєць у травні цього року гречкосіяли.

Вони передали до Департаменту охорони здоров’я понад тисячу захисних масок-екранів для обличчя від групи “Єднання”. Про це повідомив Олег Корольов на особистій сторінці у Facebook, позначивши своїх колег.

Скрнішот з сайту Чесно

У власній публікації Корольов пише:

“Міський голова Володимир Буряк прийняв рішення виділити кошти міського бюджету на доплату лікарям та медичному персоналу в розмірі 300% за березень 2020 року, яких вони не дочекалися від держави”.

Грошову компенсацію Кабмін згодом спрямував громадам, які фінансували медицину з місцевого бюджету.

До лав гречкосіїв також потрапили:

Олександр Ніколаєнко, який обирався 2015 року від “Опозиційного блоку”. Пізніше він очолив комунальне підприємство “Наше місто”, наразі є головою Вознесенівської районної адміністрації Запорізької міськради. Кілька разів його помічали у гречкосійстві: дарував вихованцям дитсадка солодощі, а іншому дитячому садочку передав сертифікат на 15 тисяч гривень.

Ніна Гурська балотувалася від партії “Опозиційний блок”. Депутатка теж була помічена у гречкосійстві: вона подарувала дитячому садку ноутбук та БФП, про що писали на сайті “Опоблоку”.

Володимир Полухін також гречкосіяв разом зі своїми колегами з “Опоблоку”. На партійному сайті повідомляли, що вони вітали подарунками ветеранів Другої світової війни.

Очільник партії Олександр Коваленко в коментарі Руху ЧЕСНО сказав, що членство у групі Буряка не є гарантованим квитком у кандидати в депутати від партії “Єднання”:

“На даний момент, хто буде кандидатами в депутати, я вам не відповім. З однієї причини. Зараз остаточно не відкориговано виборче законодавство. Дійсно, міський голова приглядається до когось. Хтось звертається зі своїми пропозиціями. Але я вам точно скажу, що ніяких списків на даний момент ніхто не формує”. 

Прихильники мера знайшлися не тільки в міській раді, а й в обласній.

“Єднання” Буряка в області

У квітні в Запорізькій обласній раді також сформувалася міжфракційна депутатська група “Єднання”. Її очолив Олексій Бєліков. Уперше до Запорізької облради він балотувався 2015 року від політичної партії “Опозиційний блок”. Загалом група налічує п’ять депутатів.

Юрій Голота висувався до облради вперше 2015 року від “Опозиційного блоку”.

Олег Ільїн – виходець із партії УКРОП. Став фігурантом антикорупційного розслідування: він надав 48 500 грн матеріальної допомоги з обласної програми “Назустріч людям” громадянці, яка була дружиною його колеги з фракції Дмитра Зотова. Про це повідомила депутатка облради Тетяна Ковиліна. Управління захисту економіки Запорізької області кваліфікувало дії депутата як неповідомлення про конфлікт інтересів.

Дмитро Майстро обирався як безпартійний, входив до фракції “Батьківщина”. У зв’язку з тим, що його обрали депутатом від Запорізького району, співпраця з містом буде для нього корисною:

“Селища мого округу тісно пов’язані з містом Запоріжжя як географічно, так і соціально. Місто в Запорізькому районі реалізує низку інфраструктурних проєктів. Більшість жителів району тісно пов’язані з містом: працюють, користуються інфраструктурою, відпочивають. Для налагодження більш тісної та взаємовигідної співпраці міста та сіл і селищ Запорізького району я вступив до групи В.Буряка “Єднання” в облраді”, – розповів Майстро Руху ЧЕСНО.

А от ексукропівець Станіслав Чередніченко, який теж увійшов до групи “Єднання”, приєднався до неї, аби об’єднати міську та обласну владу.

“Передумовою створення міжфракційної депутатської групи стало бажання об’єднати порядних і професійних людей задля ефективного та більш інтенсивного розвитку Запорізької області. Щодо перспективи роботи міжфракційної групи, то я бачу її в бажанні “зшити” міську та обласну владу. Це забезпечить ефективність роботи нашого краю”, – зазначив Чередніченко в коментарі Руху ЧЕСНО.

До ініціатив долучилася й Запорізька районна рада. На сесії в червні її депутати теж заявили про створення групи Володимира Буряка “Єднання”. Очолив її Олександр Перегуда, обраний від партії “Батьківщина”. Увійшли до неї й обрані від “Батьківщини” Микола Луц і Лідія Остопарченко. Четвертою стала депутатка від “Опозиційного блоку” Юлія Серга.

Голова партії “Єднання” Олександр Коваленко підтвердив, що Володимир Буряк ітиме на вибори на чолі своєї партії й ні від кого іншого. Також він додав, що вони, як й інші політичні сили, перебувають у підвішеному стані:

“Ми чекаємо чітких правил гри. Зараз багато експертів і технологів, які остаточно не розуміють нічого. За 90 днів до виборів мають відбутися законодавчі зміни, які все чітко скажуть. Остаточно не поставлено крапки у формуванні районів та ОТГ”.

Йдеться про зміни, передбачені законопроєктом №3485, спрямованим на усунення прогалин і неузгодженостей, кореляцію строків, спрощення виборчих процедур. Наразі його ухвалили в першому читанні.

Сообщение Прогульники та кандидати на відкликання: журналісти проаналізували партію міського голови Запоріжжя появились сначала на Forpost.

Источник: https://forpost.media/novosti/progulniki-ta-kandidati-na-vidklikannja-zhurnalisti-proanalizuvali-partiju-miskogo-golovi-zaporizhzhja.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top