Збільшення тарифів на транспортування газу через українську газотранспортну систему неминуче вплине на промислових споживачів на видобувні компанії.
Про це заявив експерт з програми «Енергетика» аналітичного центру «Український інститут майбутнього» Андріан Прокіп, повідомляє РБК-Україна з посиланням на DS News.
«Цей підвищений тариф платитимуть українські споживачі, зокрема промислові, адже тариф для побутових споживачів є регульованим, і публічного його обґрунтування ніхто не бачив», – зазначив Прокіп.
За його словами, така зміна тарифів вплине і на видобувників газу, які змушені будуть покривати додаткові витрати.
Водночас Прокіп вказав на низку ключових проблем у вирішенні питання тарифів. Перша стосується різниці підходів до тарифоутворення в різних секторах.
«Якщо НКРЕКП вважає, що тариф на транспортування газу має покривати усі витрати оператора ГТС, то чому тариф на передачу електроенергії постійно затверджується заниженим? Це у регулятора ці дві природні монополії як улюблена та нелюбима дитина?», – запитує експерт.
Друга проблема стосується зниження обсягів транзиту газу через територію України.
«Проєктна потужність транзиту – 178 млрд кубометрів. Рекордний транзит був у 1998 році – 141 млрд. Після 2005 року почалось різке скорочення обсягів транзиту. У 2020 році транзит мав становити 65 млрд, але реальні обсяги були значно нижчими і продовжують падати», – нагадав Прокіп.
На думку експерта, у такій ситуації мала б проводитися модернізація ГТС.
«Чому не проводилось модернізації ГТС? Чого всі чекали? І чому сьогодні українські компанії потрапляють у гірші умови через цю бездіяльність?», – наголосив він.
Нагадаємо, члени Комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг виступили за розкриття подробиць формування нових тарифів для «Оператора ГТС України».
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.