Протези в умовах війни: скільки коштують та як їх отримати

За даними видання «Бабель», з посиланням на журнал The Wall Street Journal з початку повномасштабної війни близько 50 тисяч українців втратили кінцівки.

Станом на сьогодні немає потреби їхати закордон для того, щоб отримати протез або провести реабілітацію, адже це можна зробити в нашій країні. Україна не виробляє протези самостійно, а виготовляє їх зі складових світових виробників.

Про це в інтерв’ю Суспільному розповів генеральний директор Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Віталій Музиченко. Крім цього, він наголошував на такій відмінності між встановленням протезів закордоном або в Україні – це те, що з кожним пацієнтом має працювати окремий протезист, який допоможе людині його опанувати. У разі встановлення протезу закордоном, після повернення людини виникають питання: хто буде надалі її супроводжувати, робити ремонт засобів? Але, як каже міністр соціальної політики України Оксана Жолнович, це питання було вирішене.

«Тепер можна зареєструвати свій протез у Фонді соціального захисту осіб з інвалідністю, і держава виділятиме кошти на його обслуговування. Треба тільки обрати компанію, яка це робитиме», — говорить пані міністр. 

А проте є деякі недоліки протезування в Україні, про які розповідає директорка всеукраїнського центру «Superhumans» Ольга Руднєва: «…треба довчати протезистів, це одна проблема. Друга проблема — їх замало, для такого попиту, який ми маємо зараз, нам треба набагато більше людей. І найбільша третя проблема — протезисти верхніх кінцівок. І нас усього на всю Україну там п’ять цих класних протезистів, які вміють працювати з руками. Зараз 45% від усіх випадків руки, і це високі ампутації рук, це подвійна ампутація рук».


Фото: Суспільне Вінниця. Які є види протезування?

Сьогодні, за словами Оксани Жолнович, в Україні працюють 40 компаній, які займаються виключно протезуванням-ортезуванням, і понад сотня, які забезпечують людей іншими допоміжними засобами – колісними кріслами, палицями, милицями тощо. На сайті всеукраїнського центру «Superhumans» можна побачити детальний перелік всіх видів протезів, які може отримати людина. Першими виділяють протези для рук.

1. Механічні протези. Вони дають можливість керувати ним, посилаючи сигнали від уцілілих частин кінцівки. Такі протези є одними з найпопулярніших, адже не вимагають багато часу на адаптацію та звикання, а також є досить доступними.

2. Біонічні протези. Дають можливість жити повноцінно та займатися звичними побутовими справами: зав’язувати шнурки, поправляти волосся або ж друкувати текст на ноутбуці. Так само як і механічні протези, вони використовують напруження уцілілих частин кінцівки, але сигнал надходить не від самої кінцівки, а напряму від головного мозку.

3. Гібридні протези. Це поєднання біонічних протезів із механічним. Для рухів різної амплітуди використовуються різні принципи роботи.

4. Спеціальні протези. Зовні це виглядає як приймальна гільза з можливістю заміни кисті. Змінні частини протезів дають можливість вести професійну діяльність або займатися окремими видами активності.


Біонічний протез для 24-річного захисника з Київщини Олександра. Фото: Львівська міська рада.

Для ніг виділяють такі протези:

1. Екзоскелетний. Ззовні нагадує природну кінцівку, виготовляється з пластику, але при цьому надійний.

2. Ендоскелет. Такий протез більш функціональний за попередній. Він має трубчасту структуру і може краще пристосовуватися до потреб та очікувань пацієнта.

Але варто наголосити на тому, що не всі підприємства пропонують однаковий спектр послуг і не всі мають однакові можливості, всі фахівці мають різні навички та досвід.

Як можна отримати протез в Україні?

З початком повномасштабного вторгнення в Україні протезування кінцівок можна пройти безкоштовно, як військовим, так і цивільним. Це реалізується в рамках державної програми забезпечення людей з інвалідністю безкоштовними протезами. Максимальна сума відшкодування становить 2 млн гривень. В разі, якщо виділених коштів не вистачає, а це може бути у випадку складної травми або, якщо побажання пацієнта не збігаються із запропонованими, то доплачувати людині доведеться самостійно.


Інфографіка: Єлизавета Корхова

Рішення про схвалення заявки направлять через електронний кабінет або видадуть як електронне направлення через ЦНАП. Щойно людина його отримає, вона може звʼязатися з підприємством, що виробляє протези.

Авторка: Єлизавета Корхова (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/protezi-v-umovah-vijni-skilki-koshtuyut-ta-yak-yih-otrimati/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top