Поширення фейків, маніпуляції і дестабілізація українського суспільства все ще залишаються одними з головних місій ворога.
Акцент підготував щотижневий огляд найбільш гучних фейків.
Атака Запорізької АЕС
Ворог активізував кампанію провокацій і фейків для звинувачення України у здійсненні терору. У неділю МАГАТЕ повідомили про вибухи дронів біля реактора окупованої Запорізької АЕС. Росіяни заявили, що це справа рук України.
Наразі ru-пропаганда поширює повідомлення про нібито організовані Україною удари БпЛА по окупованій росіянами Запорізькій АЕС. Також ворог маніпулює занепокоєнням з боку МАГАТЕ, намагаючись звинуватити Україну в ядерному тероризмі.
«Тактика рф – конструювати подібні провокації, щоб звинувачувати Україну в актах тероризму. Кремль намагається видати існування «українського сліду» в теракті в підмосков’ї попри зв’язки фсб з ІДІЛ та «почерк» російських спецслужб. Паралельно росія б’є дронами по ЗАЕС, вдаючи, ніби загроза станції та ядерній безпеці йде від України», – зазначив керівник ЦПД, лейтенант Андрій Коваленко.
Створенням радіаційної небезпеки на ЗАЕС окупанти намагаються використовувати атомну електростанцію як ядерний щит та зірвати надання військової допомоги Україні.
Повідомлення про «евакуацію»
Останнім часом ворог нещадно атакує Харків. Місто постійно потерпає від обстрілів, які пошкоджують цивільну інфраструктуру. На фоні постійних атак в українському інформаційному просторі з’являються повідомлення нібито від ДСНС України щодо проведення евакуації з Харкова та його околиць через ймовірне оточення міста російськими окупантами.
МВС разом із ЦПД інформує, що вказані публікації є ворожим інформаційним вкидом, спрямованим на дестабілізацію ситуації в Україні. Таким чином російські окупанти, не маючи змоги досягти бажаного на полі бою, намагаються посіяти паніку та хаос в українському суспільстві.
Серед харків’ян ворог також намагається поширювати повідомлення про повний блекаут у місті, який триватиме не менше року, про різке зростання злочинності, повернення «лихих 90-х» та про те, що Харків найближчим часом стане повністю «непридатний для життя».
Росіяни не приховують, що їхня мета – змусити якомога більше харків’ян виїхати з міста, перетворивши Харків на суцільну «сіру зону». Це, за задумом рашистів, має сприяти також дестабілізації ситуації в усій Україні та посиленню на всій території нашої держави зневіри й паніки.
Фейки про мобілізацію
Тема мобілізації на фоні розгляду нового закону посідає в топі обговорень у новинах. Ворожа пропаганда користується цим і запускає цілий ряд фейків.
«В Україні можуть почати мобілізацію 18-річних громадян». Це – ворожий вкид
Брехня: новий законопроєкт про мобілізацію допускає, що 18-річні українці, які пройшли базову загальновійськову підготовку або військову службу, автоматично стануть військовозобов’язаними і їх зможуть відправити на фронт. Цю новину поширює пропагандистський канал у Telegram, повідомляє Справді.
Правда: насправді в Україні ідея впровадження базової військової підготовки для громадян віком 18-25 років замість строкової служби перебуває лише на стадії обговорення.
Законопроєкт №10449 про мобілізаційні заходи та військову підготовку передбачає, що з 2025 року у ВНЗ України запроваджується базова військова підготовка, від якої звільняються деякі категорії громадян.
Базова військова служба визначена на термін 5 місяців у мирний час і 3 місяці – у воєнний. Громадяни з 18 років можуть обрати час проходження базової військової служби.
Навіть якщо відповідні законодавчі зміни будуть внесені, це не означає, що 18-річних одразу мобілізують і «кинуть у бій». Вони матимуть відстрочку до досягнення мобілізаційного віку, який в Україні зменшили з 27 до 25 років. Поширений росіянами фейк має на меті посіяти хаос і панічні настроїв серед українців.
Фейк: «до лав ЗСУ набирають підлітків з числа київських ліцеїстів»
Брехня: учні Київського військового ліцею імені Івана Богуна стали новобранцями ЗСУ і будуть залучені до бойових дій. Цю новину тиражують російські канали у Telegram.
Правда: Київський військовий ліцей імені Івана Богуна – це середній навчально-виховний заклад, навчання в якому охоплює 8-11 класи. Тобто, в ліцеї навчаються підлітки 13-17 років.
Ліцеїсти проходять військову підготовку, але вонине залучаються до дій Сил оборони, адже це суперечить чинному законодавству України. Служба за контрактом можлива лише після досягнення 18-річного віку.
Фейк про «мобілізацію українських підлітків» є частиною кампанії зі зриву мобілізації та дискредитації України на міжнародній арені.
Підписуйтесь на Акцент в
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Источник: https://akzent.zp.ua/provokatsiyi-na-zaes-i-sprobi-zrivu-dopomogi-dlya-ukrayini-oglyad-fejkiv-i-manipulyatsij-za-minulij-tizhden/
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook