Прозорі вподобання: на харчуванні в запорізьких лікарнях заробляють фірми колишніх чиновників

Пацієнтів запорізьких лікарень годують фірми колишніх медиків та чиновників

За півроку 2023-го місцеві лікарні витратили на харчування своїх пацієнтів близько 19 мільйонів бюджетних гривень. Згідно з угодами закупівель, оприлюднених в системі Prozorro, хворих годують курятиною, яловичиною, сосисками, салатами та сирами. Весь цей набір продуктів лікарні зобов’язані купувати, адже згідно з Наказом МОЗ №931, пацієнтів стаціонарних відділень лікарень мають частувати не лише картоплею та макаронами. Чим же насправді годують хворих у лікарнях – то питання швидше риторичне. Наприклад, у листопаді минулого року аудиторські перевірки офіційно виявили, що працівники одного з місцевих медзакладів незаконно списували продукти харчування, і на стіл до пацієнтів вони, судячи з усього, так і не потрапляли. При цьому у списку постійних постачальників продуктів для запорізьких лікарень фігурують всього з десяток фірм. Більшість з них так чи інакше пов’язані з колишніми місцевими чиновниками та медиками. 

Меню для хворих

Чинні зараз державні нормативи обіцяють пацієнтам лікарень доволі поживне меню. У Наказі МОЗ №931 чітко описано скільки і яких продуктів за державний кошт має споживати пацієнт стаціонару під час лікування. У меню – не лише крупи, макарони, хліб та картопля. Окрім них, пацієнт загального відділення щоденно має отримувати до 600 грамів овочів у салатах та овочевих гарнірах та до 200 грамів свіжих фруктів. Із м’яса – по 70 грамів птиці та риби і 50 грамів яловичини або ковбаси. А ще – склянку молока та кефіру, яйце, сир, сметану. А для жінок у пологових будинках меню має бути ще на 350-500 ккал більшим. Окрім того, породіллі щоденно мають отримувати 600 мкг фолієвої кислоти та 200 мкг йоду у вигляді дієтичних добавок. Та чи бачать пацієнти запорізьких лікарень хоча б наближене до цих стандартів меню? Для того, хто хоч раз лікувався у місцевих медзакладах, питання риторичне. 

Хоча, проаналізувавши тендерні закупівлі у системі Prozorro, можна впевнено стверджувати: згідно офіційної документації, медичні заклади міста закуповують набір продуктів саме для вищеописаного меню. Із загальної картини вибивається хіба що пологовий будинок №9, що у Хортицькому районі міста. З початку року і включно до липня адміністрація закладу купувала овочі, крупи, макарони та сгущене молоко. Жодного тендеру на придбання м’яса, молока, яєць чи вершкового масла оголошено не було.

Втім, як виявляється у Запоріжжі, наявність офіційних закупівель продуктів ще не означає, що вони потрапляють на стіл до пацієнтів. У листопаді минулого року контролери Держаудитслужби у Запорізькій області виявили в міській лікарні №3, що розташована на проспекті Металургів, фінансових порушень на суму в 2,6 мільйони гривень. Працівників закладу, зокрема, звинуватили у незаконному списанні продуктів харчування та порушенні вимог Закону України «Про публічні закупівлі».

Адміністрація закладу, за даними ревізійників, не відхилила тоді тендерну пропозицію учасника, що не відповідала умовам процедури. Чи стосувалась ця історія закупівель саме продуктів харчування, у Держаудитслужбі не уточнили. Та, виявляється, що продукти харчування медзаклад закуповує винятково у однієї підприємниці – Ірини Капітоненко. Загалом за поточні півроку на поставці продуктів до медичних закладів міста вона заробила більше одного мільйона гривень. Міській лікарні №3 пані Капітоненко продала продуктів на загальну суму майже 850 тисяч гривень і ще чверть мільйони заробила на поставках продуктів до міської лікарні №10. Повна тезка успішної підприємниці є співзасновницею і водночас заступницею голови Запорізького районного споживчого товариства. А керівником цього підприємства є Олексій Чухрай, колишній голова Запорізької районної державної адміністрації, якого на цю посаду у 2013 призначав Віктор Янукович. Крім того пан Чухрай був депутатом обласної ради від Партії регіонів. А його дружини – Раїса Чухрай – кілька років тому була керівницею міського департаменту освіти. На цій посаді пані Чухрай запам’яталась гучним корупційним скандалом: у 2014 році правоохоронці відкрили кримінальне провадження з намірами знайти порушення у тендерних закупівлях департаменту. Втім, беззаперечних доказів не знайшли і кримінальну справу так і не порушили. Після цього пані Чухрай пішла депутатом в облраду від підконтрольної В’ячеславу Богуслаєву політичної сили «Нова політика».

Корисні зв’язки допомагають в бізнесі

Та, як виявилось, у зв’язках із сім’єю колишніх чиновників Чухрай можна запідозрити ще кількох постачальників продуктів для запорізьких лікарень. Наприклад, ФОП Світлана Калугіна за півроку 2023-го виграла тендери на поставку продуктів харчування для дитячої лікарні №5 та міської лікарні №7 на загальну суму майже 1,7 мільйонів гривень. В одному із конкурсів пані Калугіна вказала своїм контактним номер телефона, який належить Споживчому товариству «Подвір’я». Директором цією фірми була Ірина Бондаренко – бізнес-партнерка Олени Пеклушенко, дружини колишнього губернатора Запорізької області, регіонала Олександра Пеклушенко. Крім того, однією із співвласниць «Подвір’я» є Світлана Шаповалова – дочка Раїси та Олексія Чухраїв.

За часів керування департаментом освіти Раїсою Чухрай, її донька була частою переможницею тендерів на постачання продуктів до шкіл і дитсадків міста. Умовну конкуренцію на більшості виграних Шаповаловою конкурсів тоді складала як раз підприємниця Калугіна.

Сумарно майже 1,6 мільйонів бюджетних гривень на поставці продуктів для запорізьких лікарень заробило ТОВ «Комплекс таун». За минулі півроку фірма вигравала тендери, оголошені адміністрацією міської лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги, міської лікарні №2 та пологового будинку №3. Згідно державних реєстрів, засновником ТОВ «Комплекс таун» є Олександр Самойленко. З 2018 по 2021рік чоловік очолював ТОВ «Акватранс системи», що належить Олександру Давиденко та Віталію Воскресенському. Про цих підприємців Форпост вже писав у матеріалі про озеленення Запоріжжя. Нагадаємо, родини Давиденко і Воскресенських у різних комбінаціях володіють низкою фірм, які до 2015 року дуже активно вигравали тендери із організації харчування у школах та дитсадках міста. Це відбувалось в часи керування департаментом Раїсою Чухрай.

Ще одна підприємниця Марія Дружкова сумарно за півроку заробила на забезпеченні лікарень продуктами харчування більше, ніж 1,2 мільйона гривень. Вона постачає продукти у пологові будинки №4 і №9, дитячу лікарню №5 та міські лікарні №1 і №7. Повна тезка підприємниці працює заступником головного бухгалтера Запорізького районного споживчого товариства, яким керує Олексій Чухрай.

Сімейний підряд

Значну кількість тендерів на постачання продуктів харчування у лікарні міста виграє також імовірна родина запорізьких підприємців Бойко: вірогідне подружжя Олександри та Анатолія Бойко і, ймовірно, їхня донька Оксана Бойко. Усі троє зареєстровані за однією адресою – у приватному секторі Шевченківського району. Олександра Бойко за півроку заробила майже 2,8 мільйонів гривень. Підприємниця постачала продукти до міської лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги, а також до лікарень №1, №7 та №8. Анатолій Бойко у свою чергу уклав угоди з лікарнею екстреної та швидкої медичної допомоги, дитячою лікарнею №1 та міськими лікарнями №1 та №7 на загальну суму більше півмільйона гривень. Оксана Бойко заробила на постачанні продуктів для міських лікарень №1, №6 та №8 майже 750 тисяч гривень. В пакеті тендерної документації пані Оксана вказали своїм контактом номер мобільного телефона, який також належить підприємцю Павло Удовиченко. Чоловік у свою чергу теж постачає продукти харчування до пологового будинку №9. За поточні півроку він вже заробив на цьому майже 100 тисяч гривень. До речі, у паспорті підприємця стоїть штамп про шлюб із Світланою Анатоліївною Бойко.

Найцікавіше, що за даними аналітичного ресурсу Youcontrol, повний тезка найстаршого із цієї імовірної родини підприємців Анатолія Бойко має стосунок до медичної сфери. У 1998 році чоловік з такими ПІБ очолював комунальне підприємство  «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги», а у 2003-му керував обласним комунальним медичним об’єднанням «Психіатрія».

Ще 1,5 мільйони гривень на продуктах для лікарень за півроку заробив Виробничий кооператив «Дарниця». Підприємство є постачальником харчування для міської лікарні №9. Власниками кооперативу, згідно державних реєстрів, є Зінаїда та Петро Соловей. Швидше за все, вони також є родичами, адже зареєстровані за однією адресою. У 2015 році Зінаїда Соловей балотувалась до міської ради від партії люстрованого чиновника часів Януковича Сергія Тігіпка «Сильна Україна». Петро Соловей у тому ж році балотувався в міськраду від політичної партії «Укроп». А ще пан Соловей володіє низкою керуючих компаній, що займаються обслуговуванням ОСББ та іншого житлового фонду. Крім того, він є власником ПП «Солпіт». Це фірма-постачальник продуктів харчування для пологового будинку №3 та міської лікарні №1. Сумарно підприємство за поточні півроку заробило на продажі продуктів харчування більше 800 тисяч гривень.

Окрім того, у списку постачальників продуктів для медзакладів міста значиться ФОП Олександр Горбаков. За півроку він уклав угоди з пологовим будинком №3 та міською лікарнею №4 на загальну суму майже 180 тисяч гривень. Людина з такими ж ПІБ балотувалась до міської ради у 2020-му за списками підконтрольної олігарху Ринату Ахметову політсили «Опозиційний блок». 

Та це – лише крапля в морі. Журналісти Форпосту проаналізували у даному матеріалі лише тендерні закупівлі для організації харчування у міських лікарнях. Дехто з цих самих підприємців постачає свою продукцію також в заклади, підпорядковані обласній раді, і не лише медичні. А отже, наближені до колишніх чиновників та медиків фірми заробляють на комунальних закладах значно більше, ніж озвучено у цьому матеріалі.

Автор — Вікторія Бутко 

Источник: https://forpost.media/novosti/prozori-vpodobannia-na-kharchuvanni-v-zaporizkykh-likarniakh-zarobliaiut-firmy-kolyshnikh-chynovnykiv.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top