Рахункова палата провела перший в історії аудит ефективності Пенсійного фонду за міжнародними стандартами. Викрито махінацію у розмірі 66,5 млрд грн.
Станом на 2024 рік в Україні налічується більше 10 млн пенсіонерів – це близько третини населення. При цьому якщо на початку 2021 року навантаження на 1000 застрахованих осіб становило 868 пенсіонерів, то на початку 2024 року – уже 945 осіб. Всі демографічні показники свідчать про те, що в перспективі частка населення похилого віку постійно зростатиме одночасно зі зменшенням рівня зайнятого населення.
Загалом питання ідентифікації для інших категорій ВПО та осіб, що проживали на окупованих територіях, так і не було унормовано. Аудитори Рахункової палати виявили понад 800 тис. пенсіонерів, які отримували пенсії на тимчасово окупованих рф територіях і на територіях активних бойових дій більш ніж 2,5 роки без фізичної ідентифікації. На виплату пенсій цим громадянам було витрачено 7,7 % всіх річних видатків на виплату пенсій у 2024 році.
Інша суттєва проблема – прогалини та колізії в законодавстві, що регулює пенсійне забезпечення осіб з інвалідністю, військових пенсіонерів та пенсіонерів, які проживають в зонах радіоактивного забруднення/гірській місцевості. Так, щонайменше 4 млрд грн на рік витрачено на виплату пенсій особам з інвалідністю, яким було відстрочено проходження повторного огляду МСЕК під час воєнного стану.
Аудит пенсійного фонду виявив проблеми із системою фізичної ідентифікації пенсіонерів, особливо переселенців та тих, хто знаходиться на тимчасово окупованих територіях.
Виявляється, пенсіонери масово реєструвалися за однією адресою (6-30 осіб), у зонах радіоактивного забруднення та гірській місцевості, за що отримували підвищені виплати.
Сообщение Рахункова палата провела перший в історії аудит ПФ: викрито махінацію у розмірі 66,5 млрд грн появились сначала на Газета МИГ.