Фото: auto.24tv.ua
На «auto.24» спростили міф про те, що «ЗАЗ-966» з німецького NSU Prinz. Прочитавши матеріал, ми пропонуємо ознайомитися з історією нашим читачам. Адже, хоча «Запорожець» був гордістю більшості власників авто цієї марки, однак він один з найвпізнаваніших. Сьогодні влаштовують автопробіги на легендарному «ЗАЗі», деякі експонати представлені в музеях, тож варто поцікавитися новиною.
Стійке переконання деяких “знавців” про те, що наш ЗАЗ-966 “Запорожець” здерли з німецького NSU Prinz, насправді – міф. Тому що сам Prinz теж здертий… Так хто насправді став прототипом стилю для “вухатого”? Авто24 розбирався в цьому принципово важливому питанні.
Насамперед скажемо, що конструктивно “Запорожець” другого покоління не копіював нікого – набір технічних рішень був своїм і перегукувався хіба що з попередником, “горбатим” ЗАЗ-965. А ось що стосується зовнішності – тут все досить заплутано.
Фото: auto.24tv.ua
Для свого часу ЗАЗ-966 був цілком актуальним за конструкцією, тому не дивно, що його експортували навіть в деякі розвинені країни.
Стилістичний мотив з горизонтальним розподілом кузова на два об’єми в 1960-х роках просто витав у повітрі. При цьому дизайнери використовували для поділу такий собі карниз на рівні поясної лінії, та ще часто підкреслювали його хромованим молдінгом.
Неправильно думати, що вперше цей елемент з’явився на Chevrolet Corvair 1960 р. Насправді вже в каталогах 1959 р. і навіть 1958 р. цей “мотив карнизу” присутній на багатьох американських моделях: Studebaker Lark, Chevrolet Impala, Buick Electra, Cadilac Eldorado, Ford Thunderbird…
Скріншот з auto.24tv.ua
Якби не разючі відмінності в розмірах (84 см за довжиною і 17 см в ширину), ці автомобілі могли б здатися рестайлінговою версією один одного.
А в 1960-му не тільки у Chevrolet Corvair ця деталь була у кузові по всьому периметру (а не тільки в передній частині), але й, наприклад, у Oldsmobile Super 88. Але що є – то є: Corvair вийшов найбільш передовим, позбавленим рудиментів у вигляді кілів на кормі.
Фото: auto.24tv.ua
Загальні риси автомобілів 1960-х: рання версія ЗАЗ-966, Oldsmobile Super 88, Hillman Imp, BMW 02-series, NSU Prinz IV, Fiat 1300.
У ті роки європейські автовиробники з увагою придивлялися до продукції американських колег, і тут нарешті дочекалися моделі, у якій можна було щось запозичити – свіже, цікаве, але без явно експресивних деталей, які через рік-два вийдуть з моди. Тому загальну стилістику Corvair’а і його попередників перейняли одразу кілька європейським марок.
Першим став Fiat 1300/1500, автомобіль класичного компонування. Він надійшов у продаж в 1961 р. До речі, дивно, що італійці встигли поставити машину на конвеєр всього за рік – може бути, це була їхня власна ідея? За ним пішла німецька компанія NSU – її компактний Prinz IV з’явився в 1962 р. Невелика машинка була задньомоторною, з двоциліндровим воздушником в задньому звисі.
Через рік з’явилася ще одна європейська варіація на дану тему – британський Hillman Imp, в кормі якого ховався перероблений моторчик від пожежної помпи. В цілому цікавий автомобільчик не витримав конкуренції з Austin Mini – який, як відомо, став передвісником передньопривідної ери, що триває донині. Схожою на Prinz та Imp вийшла Mazda Famila зразка 1964-го.
Фото: auto.24tv.ua
А в 1966-му світу постали наш ЗАЗ-966 (вже серійний) і німецький BMW 02-series. І якщо вам прийде в голову іронізувати щодо такого сусідства – майте на увазі, що наш “Запорожець” був більш масовим (3,1 млн. “Запорожців” проти 143 тис. BMW 02-series), чим як мінімум заслуговує поваги.
Отже, з кого скопіювали зовнішність “вухатого”? Напевно наші стилісти бачили і Fiat, і Hillman, і NSU, і інші клони. Але якщо говорити про першоджерела натхнення, то напевно варто мати на увазі все-таки Chevrolet Corvair. Тим більше що запорізькі інженери свого часу згадували, що живий зразок “американця” був в наявності в НАМИ, вчені якого допомагали конструкторам ЗАЗу в роботі над новою моделлю. Ну а на кого ЗАЗик схожий найбільше – судіть самі.
Фото: auto.24tv.ua
А на останок зазначимо, що дизайнерів другого покоління “Запорожців” потрібно похвалити за те, що їм вдалося – нехай на основі чужих мотивів – закласти в стилістику машини чималі резерви для рестайлінгу. В даному кузові ЗАЗик випускався 28 років, і нехай особливо модним з роками він вже не був, після кожного апгрейда (в 1973-му і 1979-му) “Запорожець” ставав значно цікавішим – а це трапляється нечасто.
Читайта також:У Мелітополі «відгримів» день міста – черга за Запоріжжям (ФОТО)
Источник: https://forpost.media/novosti/retro-foto-drugogo-pokolinnja-zaporizhcja.html
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook