Що можна їсти під час посту
Після календарної реформи в Україні у християн східного обряду піст до Різдва розпочинається одночасно – 15 листопада та завершується у Святвечір, надвечір’я народження Ісуса Христа 24 грудня.
Читайте також: Аромат Різдва — авторський рецепт варення з гострого перцю від запорізької господині
Піст – це час, коли християни намагаються приділяти більше часу своїм думкам та молитві, обмежувати себе в їжі та розвагах та чинити благодійність. Їсти скоромне (не пісну їжу) можна буде лише з 25 грудня, вже на саме Різдво.
Нині у церквах західного та східного обряду пости встановлені по-різному. У православних та греко-католиків дата початку фіксована. Вона припадає на наступний день після для вшанування апостола Пилипа (14 листопада). Звідси й народні назви – Пилипівка або Пилипів піст, адже 14 листопада – це останній день перед постом, коли ще можна їсти не пісну їжу.
У римо-католиків дата початку посту рухома. Піст у них зветься Адвентом й віряни дотримуються встановлених обмежень чотири тижні до Різдва. Він починається у четверту неділю (обов’язково саме неділю) до Різдва, у період з 27 листопада по 3 грудня. Адвент (різдвяний піст у римо-католиків) 2024 починається у неділю 1 грудня.
Що можна їсти у піст перед Різдвом
Згідно із Церковним Уставом православної церкви у піст не споживають м’яса.
У понеділок, середу та п’ятницю готують їжу без рослинної олії та не вживають рибу. У ці дні риба дозволяється тільки якщо звершується всенічне бдіння (наприклад, у престольне свято).
У вівторок та четвер можна страви на рослинній олії. Якщо вони випадають ще й днями шанованих святих – дозволяється їсти рибу.
Риба також може бути в раціоні по суботах та неділях та у день Введення Пресвятої Богородиці в Храм (21-го листопада);
У православній церкві вже багато років існує лише монастирський устав, який передусім стосується ченців. Вірянам радять обирати для себе відчутні обмеження, але такі, які не зашкодять здоров’ю.
У Канонах партикулярного права Української Греко-Католицької Церкви сказано, що під час усіх постів (окрім Великого посту, який має суворіші правила) у середу та п’ятницю треба утриматися від вживання м’ясних продуктів і страв. У понеділок, вівторок та четвер можна не обмежувати себе у видах їжі.
Надвечір’я Різдва Христового – день обов’язкового посту для всіх вірян.
У всі дні посту ті, хто його дотримуються, мають утриматися від організації та участі в гучних забавах, весіллях, танцях, розвагах та інших подібних заходах.
Раніше ми писали, як приготувати рибу з цвітною капустою по-французьки та рецепт запеченої риби у фользі від відомого шеф-кухаря.
Джерело