Архітектурний шедевр Гуляйполя, візитна картка міста, один з кращих зразків промислової архітектури Запорізького регіону — так говорили про паровий млин “Надія”, збудований у 1894 році. З початку повномасштабного вторгнення будівля млину кілька разів потрапляла під обстріл. Але в середині лютого, під час потужної нічної атаки млин було не просто пошкоджено, а фактично зруйновано.
У Фейсбуці на сторінці ГО “Гуляйпільські старожитності” оприлюднено знімок, на якому видно наслідок ворожого удару.
“Сто років простояв поки не прийшли «визволителі». Як саранча, одна шкода”, — йдеться в коментарі під дописом.
Будівля є унікальним зразком промислової архітектури та входить до історичного ареалу міста. Млин був зведений купцем ІІ-ої гільдії євреєм Самсоном Йосиповичем Саксаганським у 1894 році, а виконавцем робіт стала відома в ті часи фірма німця Антона Ерлангера.
За словами історика, краєзнавця Сергія Звілінського, купець вклав в будівництво величезні кошті. Більше того, він навіть заліз у борги. Величезний паровий двигун закупили в Англії і встановили у високій частині будівлі. Але вже в 1898 році двигун зупинили та опломбували. В 1907 році Самсон Саксаганський продає млин меноніту Давіду Шредеру, який був промисловцем та землевласником.
“В 1908 році млин запрацював на повну потужність. Шредер його повторно запустив. І власне, млин більш відомий був у місті саме як млин Шредера”, — говорить історик.
Наразі це єдине відоме фото млина, де він зафіксований у своєму первісному вигляді. Ось воно:
Фактично млин став і першою електростанцією Гуляйполя, адже у 1912 році при ньому відкрилась центральна електростанція міста.
В 1915 році Шредер продав млин групі осіб — акціонерному товариству «Кємах» (в перекладі з ідиш — борошно).
В радянський період будівля використовувався за призначенням, як млин.
А от у 1935 році тут відбулася велика пожежа. Сталася вона випадково чи ні — наразі невідомо. Під час пожежі висока частина млина згоріла. Потім її спробували відновити, але деякі оригінальні частини та елементи оздоблення, на жаль, було втрачено.
Як каже Сергій Звілінський, будівля має величезну історію, про неї та її колишніх власників можна розповідати не годинами, в днями. Будівля функціонувала до 2022 року, але російська армія стирає його з лиця землі.
Так старовинна будівля млина виглядала до повномаштабного вторгнення (фото — особистий архів Оксани Аті):
А це вже наслідки влучань російської армії по будівлі млина протягом 2022-23 рр. (фото «Гуляйпільські старожитності» та редакції сайту 061.ua):
Джерело: 061.ua
Источник: https://www.061.ua/news/3736260/rosijska-armia-zrujnuvala-arhitekturnij-sedevr-gulajpola-akomu-130-rokiv
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook