Що відбувається з законопроєктом про мобілізацію: вся інформація

Гучний законопроєкт 10378 щодо змін у мобілізації був відкликаний, і, схоже, це питання тимчасово призупинено.

ТСН.ua розглянула питання щодо змін у мобілізації та дізналася, коли може бути прийнятий новий документ, передає «Акцент».

Учора, 24 січня, Цензор.НЕТ повідомив, з посиланням на власні джерела, що до Ради внесено перероблений проєкт закону про зміни під час мобілізації. Видання подало навіть короткі вирізки змін, які міг би внести новий законопроєкт.

Проте голова Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич заперечив цю інформацію та заявив, що станом на 24 січня жодного законопроєкту щодо «мобілізації» від уряду до Верховної Ради не надійшло.

За даними «Української правди», законопроєкт не внесено. «Такого закону немає. Із ним ще працюють», — стверджують джерела видання.

Народний депутат від «Європейської Солідарності» Олексій Гончаренко повідомив, що Рада розгляне оновлений законопроєкт про мобілізацію на засіданні 6 лютого.

Депутатка від «Євросолідарності» Ірина Фріз у коментарі для ТСН.ua підтвердила, що наразі ні уряд, ні президент, ані Верховний головнокомандувач Зеленський не вносили законопроєкт про мобілізацію.

Вона роз’яснила тонкощі регламенту, зауваживши, що, крім урядового, в Раді було зареєстровано чотири законопроєкти щодо мобілізації. Фріз зазначила, що ці документи залишаються невирішеними та вимагають прийняття рішення парламенту.

«До тих пір, поки ці законопроєкти не отримають рішення, фактично будь-якому суб’єкту законодавчої ініціативи, чи то президенту, чи уряду, чи будь-якому депутатові, неможливо втручатися у цю сферу регулювання, а саме мобілізацію. Хоча, звісно, існує можливість, що монобільшість порушить регламент, зареєструвавши перероблений законопроєкт під іншою назвою. Проте, якщо це стосується регулювання змін в законі про мобілізацію, це буде порушенням чинного регламенту», — пояснила депутатка.

За словами Фріз, необхідно прийняти рішення щодо альтернативних законопроєктів, щоб відкрити можливість внесення перероблених чи нових законопроєктів щодо мобілізації.

Депутатка вважає, що краще було б, якби ініціатором подання законопроєкту був Верховний головнокомандувач — президент Зеленський. «Тоді монобільшість була б більш об’єднаною», — вказала народний депутат.

Щодо змісту нового законопроєкту, Фріз наголосила, що наразі точно невідомо, що він міститиме та чи буде включати скандальні положення, подібні до попереднього проєкту 10378.

«Усі чекають, що буде внесено та від кого. Форма буде залежати від автора та юридичних відділів, які готуватимуть нову редакцію чи переглядатимуть існуючу», — зауважила депутатка.

Вона підкреслила, що законопроєкт про мобілізацію повинен передусім містити алгоритм демобілізації, бути вільним від антиконституційних положень, не обмежувати чи порушувати права громадян і не нести ризиків корупції.

Щодо мобілізації осіб з інвалідністю та нових повноважень Територіальних центрів комплектування (ТЦК), уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець наголосив, що військові не повинні обмежувати права громадян, оскільки це суперечить Конституції.

Він виступив проти надання додаткових повноважень ТЦК і Спецпризначенців.

«Я категорично проти надання додаткових повноважень територіальним центрам комплектування. Це військові підрозділи, і вони не мають права обмежувати права громадян України. Це пряме порушення Конституції», — заявив він.

Лубінець нагадав, що в Україні є інші органи, які мають відповідні інструментарії для боротьби з тими, хто ухиляється від військової служби, «але це точно не можуть робити ТЦК».

Крім того, омбудсмен виступив проти мобілізації чоловіків із інвалідністю третього ступеня. За його словами, цей пункт може бути вилучений з нового законопроєкту.

Уповноважений Верховної Ради запевнив, що ретельно перевірить новий законопроєкт щодо мобілізації, щоб уникнути норм, які порушують права людини.

Також обговорюється ініціатива про введення в Україні базової військової служби для всіх громадян до 25 років, що стане заміною строкової служби. Про це повідомив народний депутат Єгор Чернєв, хоча він не уточнив, чи буде ця норма включена в новий законопроєкт щодо мобілізації.

Щодо можливості мобілізації народних депутатів, Ірина Фріз висловила свою позицію, зазначивши, що це може бути використано для поховання роботи парламенту, зробивши його недієспроможним. Вона висловила сумнів щодо конструктивності цієї норми, стверджуючи, що без державної, соціальної та іншої підтримки система мобілізації народних депутатів буде малоефективною.

Фріз також не виключає можливості, що законопроєкт про мобілізацію може бути відкладений через негативний вплив на рейтинги влади. Вона згодна з тим, що існуючого закону про мобілізацію може бути достатньо, оскільки протягом 2014-2015 років було проведено п’ять хвиль мобілізації, і жодних змін до закону тоді не вносили. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/shho-vidbuvayetsya-z-zakonoproyektom-pro-mobilizatsiyu-vsya-informatsiya/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top