Фактично прийняття закону повинно змінити мовну політику і її функціонування на території країни. Українська мова тепер повинна буде використовуватися майже у всіх сферах і організаціях, з якими щодня стикається населення нашої країни: в лікарнях, державних і комунальних установах і структурах, в органах місцевого самоврядування. Державна мова повинна використовуватися і в сфері обслуговування, і в підписах і маркуваннї товарів, і в громадському транспорті, і в закладах громадського харчування.
У тексті закону йдеться про те, що українською повинні дублюватися фільми, але ця норма реалізована в нашій країні вже давно. Так само, як і ще одна — освіта державною мовою, яку почали реалізовувати кілька років тому. Торкнеться закон і інтернет-майданчиків, і ЗМІ. Веб-сторінки повинні будуть за замовчуванням завантажуватися українською, і українські версії сайтів повинні бути за об’ємом не менше, ніж іншомовні.
Всі прописані в законі вимоги і норми, які підтримали 278 депутатів Верховної ради, не поширюються на особисте спілкування. Між собою люди зможуть говорити тією мовою, яка їм зручна. Закон введуть для врегулювання мовної ситуації в «офіційних» сферах. На релігію закон також поширюватися не буде. Церковні тексти не потрібно буде читати українською мовою.
Українську мову повинні знати всі громадяни країни і ті, хто хоче такими стати. Представникам нацменшин, наприклад, вже створюють для цього умови, при цьому — не ущемляючи їх права. Вчитися нацменшини можуть рідною мовою, але — з обов’язковим вивченням державної мови країни, в якій вони живуть, української.
Законом пропонується не тільки «вводити» українську мову, а й контролювати цей процес введення. За порушення мовного закону передбачається як адміністративна, так і кримінальна відповідальність. Держслужбовців і військових пропонують штрафувати за порушення норм використання української мови в своїй роботі. Штрафи для них будуть досягати 6800 грн. Друковані видання за такі ж порушення змушені будуть платити від 6800 до 8 тисяч гривень. А за спроби ввести багатомовність хоча б в одному регіоні країни ініціаторів чекає позбавлення волі. Публічне приниження державної мови теж буде каратися законом.
Незважаючи на те, що Україна стала незалежною державою в 1991 році, і українська мова завжди була державною, залишається досить багато людей, які рідної державної мови не знають. Найчастіше це представники старшого покоління, які навчалися в російськомовних навчальних закладах, де українську могли просто не викладати. З огляду на це, авторів закону критикували за те, що в ньому міститься більше «вимог», ніж «можливостей». Питання вивчення української мови на сьогоднішній день на державному рівні не регулюється. І авторам закону говорили про те, що держава могла б забезпечити безкоштовні мовні курси для всіх бажаючих. На жаль, це «побажання» у новому мовному законі не врахували.
Ознайомитися з повним текстом закону 5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як держваної» можна тут.
Источник: https://tv5.zp.ua/news/shtrafi-dlya-derzhsluzhbovtsiv-ta-obslugovuvannya-ukrayinskoyu-movoyu-shho-zminit-prijnyattya-movnogo-zakonu/
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook