Синьо-жовтий символ незламності – День Прапора України!

Щорічно 23 серпня відзначають свято, присвячене одному з головних українських символів, – День Прапора України. Уже сотні років синьо-блакитні та жовто-золоті кольори супроводжують українців у періоди труднощів, в епохи розквіту національної ідеї та протягом боротьби за незалежність.

День прапора в країні почали святкувати з 2004 року, тоді як сам державний стяг затвердили у 1992 році, де блакитний колір є символом неба, а жовтий — пшениці. Є також версія, що кольори прапора здавна символізують головні стихії природи — вогонь і воду. А по релігійному трактуванню жовтий колір уособлює Бога і духовність, а синій — все земне.

Історія нашого стяга – справді багата і цікава – показує всю історію української державності.

Синій та жовтий кольори прапору символізували Київську Державу ще до християнизації Русі. Перші згадки об’єднання синього і жовтого кольору на офіційній символіці датовані 1256 роком – це був герб Львова із зображенням жовтого лева на блакитному тлі, який місту подарував князь Данило Галицький. Також золотий і синій кольори використовували на гербі Галицько-Волинського князівства.

День прапора України-2020. 11 фактів про синьо-жовтий (чи жовто-блакитний) стяг
Герб Львова, 1256 рік.

Вважається, що сучасні кольори прапора як державного символу України з’явилися під час правління гетьмана Івана Мазепи, якому шведський король дозволив використовувати в символіці кольори прапора Швеції. Ось чому прапор України схожий на шведський. Під такими прапором Мазепа бився з Петром I у Полтавській битві.

Офіційно синьо-жовту атрибутику почали використовувати у 1848 році, від початку українського національного відродження в Галичині та Буковині. Головна Руська рада оголосила своїм гербом лева на блакитному тлі й синьо-жовтий прапор. Цей самий прапор, тільки з жовтою смугою вгорі, був державним стягом УНР.

Під синьо-жовтим відбулися три проголошення Української державності: 1917, 1941 та 1990 року.

Існує міф, що прапор має бути не синьо-жовтим, а жовто-блакитним, і те, що його перевернули – є головною причиною нещасть, які випадають на долю України.

Раніше можна було зустріти обидва варіанти використання кольорів, а після повалення Гетьманату в грудні 1918 уряд УНР затвердив теперішню послідовність смуг.

День прапора України-2020. 11 фактів про синьо-жовтий (чи жовто-блакитний) стяг

Вперше після Лютневої революції 1917 року синьо-жовті прапори з’явилися в Києві, Одесі та Харкові. 17 березня того ж року було проголошено про організацію Центральної ради. Відтоді у Києві публічно та на офіційному рівні з’являються символи української державності.

Після розпаду СРСР 18 вересня 1991 року президія Верховної ради затвердила за синьо-жовтим поєднанням кольорів статус офіційного прапора країни.

День прапора України-2020. 11 фактів про синьо-жовтий (чи жовто-блакитний) стяг
4 вересня 1991 року над Верховню Радою вперше підняли синьо-жовтий прапор.

До речі, 27 липня 1976 року під час футбольного матчу в Монреалі між збірними НДР і СРСР на поле у вишиванці та з прапором України в руках вибіг уболівальник Данило Мигаль та станцював гопак. Акція тривала 15 секунд, після чого втрутилась поліція. На самому стадіоні 150 українців вивісили плакат із написом «Свобода Україні!». Мигаль пояснив, що хотів своїм вчинком драматизувати долю українського народу і підтримати українських футболістів.

День прапора України-2020. 11 фактів про синьо-жовтий (чи жовто-блакитний) стяг

У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp

Источник: https://forpost.media/novosti/syno-zhovtyy-symvol-nezlamnosti-den-prapora-ukrainy.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top