Пляжний сезон офіційно у Запоріжжі та області на підконтрольних Україні територіях не розпочався. Але попри заборону купатися у водоймах люди продовжують відвідувати пляжі. Окрім того, що нині у річці Дніпро, а також кар’єрах та ставках перевищено рівень забруднення у декілька сотень разів, ситуацію погіршив і підрив окупантами Каховської ГЕС. В чому ж небезпека купання і перебування на пляжі в інтерв’ю Маргариті Галіч розповів завідувач міського відділу обласного центру контролю та профілактики хвороб Володимир Хомутов в сюжеті Суспільного.
«Щорічно, починаючи з 1 червня проводиться моніторинг річкової води в межах міста Запоріжжя. Визначено 10 точок, де щотижнево проводять дослідження на мікробіологічні, санітарно-гігієнічні, токсикологічні, паразитологічні та радіологічні показники.
Ситуація дуже скрутна, по мікробіологічним показниках ми фіксуємо перевищення в десятки, а інколи, і в сотні разів. Це індекс, так званої, лактозопозитивної кишкової палички, яка є показником бактеріального забруднення, також це поліфаги, які свідчать про вірусне забруднення, також дослідження проводяться на холеру ентеровіруси.
Десь у 87% ми фіксуємо відхилення по показниках. Якщо казати по санітарно-гігієнічним показникам, то перевищення майже в 100 відсотках. Це забарвлення, зараження речовини, водневий показник, хімічне та біологічне споживання кисню. Ці показники свідчать, що є суттєві ризики які при купанні можуть привести до захворювання інфекційними хворобами, насамперед кишковими.
Тому з самого початку сезону, а саме з 1 червня, наполегливо рекомендуємо обмежити себе від перебування на пляжі, купанні, особливо з дітьми».
Через що саме відбувається таке забруднення?
«Багато чинників впливають на цю ситуацію. В цьому році були і повені, і після ситуації з Каховською ГЕС з’явились оголенні береги. Через міграцію води, коли деякі води втратили свою природну течію. Це все і вплинуло на степінь забруднення. Крім того, багато води яка приходить з Дніпра, також є забруднена».
Чим небезпечно купання в водах які є забрудненими?
«Вони можуть попасти в категорію людей, які захворіють на кишкові хвороби. Це гастроентероколіт, сальмонельоз, дизентерія та інші інфекції. Зараження відбувається при заковтуванні води і якщо це достатня доза, то тоді людина може захворіти. На жаль є відхилення від норми ґрунту, тобто піску, котрий тут знаходиться. Також не виключаємо і шкірні захворювання, котрі можуть і переноситись».
Що порадите робити тим людям, котрі все ж ризикнули відвідати водойму та підхопили захворювання?
«Перша порада це — не варто купатись, друга — якщо ви вже ризикнули, треба обмитися водопровідною водою, якщо відчуваєте будь-який з симптомів — треба звернутись до лікаря».
Які симптоми є найчастішими?
«Це прояви кишкової інфекції, це і нудота, і блювота, проноси, послаблення, температура. Після цих проявів варто звернутися до лікаря».
Які інфекційні наслідки може викликати пісок на пляжах?
«Ті ж самі кишкові інфекції. Перебування на піску має, хоч і не значний, але ризик. Ми проводимо постійні дослідження щотижнево до кінця, так званого ‘купального сезону’, який в цьому році так і не відкривався, жоден пляж в місті не працює і все що тут ми бачимо, це спонтанне купання людей на березі річки. На жаль в інших водоймах, які знаходяться в Запорізькому районі кар’єру, ставки ми також проводили дослідження і на жаль там теж є значні перевищення норм».
Тобто всі води Запорізької області є небезпечними?
«Так. Зараз на території Запорізької області нема безпечних водойм де можна купатись, з причини перевищення санітарних норм води та берегу. В минулих роках ми не проводили такі дослідження, бо не було такої необхідності. Ми робимо спостереження за масовим перебуванням де є дозвіл, а це річка і пляж, для того, щоб бачити картину і попередити людей про небезпеку це наша головна задача, щоб люди були усвідомлені і приймали рішення щодо свого здоров’я».
Яка кількість перевірених місць у Запорізькій області?
«Десь понад 150 проб ми відібрали на всі перелічені показники. Відхилення не реєструється поки що по токсикологічному, паразитологічним і по ентеровірусах. А по санітарно-хімічним, бактеріологічним і, так званому, холероподібному вібріону й поліфаг — реєструються».
Що саме перевіряється при необхідності у перевірці?
«Грунт, після того, як відійшла вода річки Дніпро, він відповідає нормативам й відхилень там ми не знайшли. Відхилення були в піску на пляжі де були відпочивальники».
Що людину може наштовхнути на те, що водойма забруднена?
«Якщо вода змінює колір та не має своїх природних властивостей — це є першим показником, що туди не варто заходити. Треба звертати увагу на таблички, розташовані біля водойми.
Також, зверніть увагу, є сайт центра контролю профілактики хвороб, де щотижнево інформують населення про всі показники стосовно води і річної і питної, про повітря, про рівень та епідемічних захворювань».
Правий берег Дніпра. Як часто беруть проби і які саме відхилення виявляються?
«В межах Запоріжжя є 10 точок, і цей берег також є одним з них. Відбір проводиться щотижнево по понеділках, проби відбираються за для мікробіологічних показників і санітарно-гігієнічних. Забарвленість, зваженість речовини, водний показник і інше.
Також паразитологічні, токсикологічні, радіологічні показники. Якщо казати про цей сезон, то найбільше забруднення піклується по індексу лактозопозитивної кишкової палички, перевищення якої в десятки разів, а інколи в декілька сотень».
Що необхідно для відбору проби?
«Є фахівці які виїжджають, беруть з собою спеціальний лабораторний посуд, де відбирають на кожен показник свою склянку. На місці робиться тільки розчинений кисень, а все інше везуть в лабораторію. Там фахівці проводять дослідження стосовно взятих проб. Протягом 1-7 днів надається повний результат перевірки води».
«Проби відбираємо і на центральному пляжі, і на правому березі, і на лівому. На жаль великої різниці між верхнім рельєфом і нижнім не спостерігається».
Чи погіршилася ситуація у водоймах в Запоріжжі після підриву ГЕС?
«Так. Порушився сам біологічний процес течії, самоочищення і це все впливає на якість річкової води. Дно підіймається, перемішується все й тому, мабуть, такі показники».
«Цей рік показує, яка річка може бути якщо вона дуже забруднена і якщо попередні роки ми не радили купатися декілька тижнів, днів, то цього сезону немає таких днів, коли вода
безпечна і людям можна купатися». (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/situatsiya-pogirshilasya-shho-mozhe-statisya-pislya-kupannya-u-vodojmah-zaporizhzhya/
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook