Скільком українцям не вистачає грошей на їжу та скільки економлять: результати опитування центру Размукова

Соціологічна служба Центру Разумкова з 20 по 26 вересня 2024 року проводила соціологічне опитування серед українців. Опитування методом face-to-face проводилося у 23 областях України, зокрема і у Запорізькій області. 

Про результати дослідження повідомляє Акцент з посиланням на дослідження центру.

Було опитано 2016 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Матеріальне становище громадян

Для більшості українців (40,7%) матеріальне становище сім’ї на рівні “У цілому на життя вистачає, але придбання речей тривалого вжитку, таких як меблі, холодильник, телевізор, уже викликає труднощі”. Натомість громадян, які можуть дозволити собі майже все — 0,5%. У довоєнний час, у червні 2021 року, таке становище було у 0,9% сімей, у лютому-березні 2023 — 1,3% тих, хто може дозволити собі все.

Результати станом на вересень 2024 року

У питанні купівлі харчових продуктів громадяни розділилися майже порівну: 44,2% купують найдешевші товари, менше зважаючи на їх якість, а 44,8% купують більш якісні продукти, навіть якщо вони дорожчі. 11% українцям важко відповісти на запитання.

За результатами дослідження, переважна більшість громадян — 54,4% — отримують основну частину засобів для існування з заробітної плати. 28,7% — з соцвиплат. 

Результати станом на вересень 2024 року

Економічне становище та власний добробут

Економічне становище країни українці оцінюють на 2,2 бала з 5. Більший відсоток людей (40%) вважає ситуацію як “дуже погану”. При цьому, згідно зі статистикою, з травня 2021 оцінка не змінилася, тоді теж економічне становище оцінювали на 2,2 бала.

А рівень добробуту родини оцінюють на 2,8 бала, де більшість (49,6%) вважає рівень “не дуже добрий і не дуже поганий”. З травня 2021 року рівень добробуту піднявся, тоді його оцінювали на 2,7 бала.

Результати станом на вересень 2024 року

Проте більшість українців переконана, що в обох сферах життя відбудуться позитивні зміни у найближчі три роки: 29,8% вважають, що економічний стан покращиться, 30% думають, що збільшиться рівень добробуту.

Результати станом на вересень 2024 року

Сфери життя

На 3 з 5 балів громадяни оцінюють можливість здобувати освіту (давати освіту дітям та онукам) та можливості задовольняти свої культурні потреби. Середній бал оцінки українців своїми перспективами на майбутнє, можливостями покращити своє становище — 2,7 бала. На такий же бал оцінюють рівень захищеності власних громадянських прав, можливість брати участь в діяльності громадських організацій, політичних партій. А на 2,6 бала оцінюють можливість впливати на суспільне життя у Вашому місті, селі, районі та рівень розвитку демократію у суспільстві. Діяльність центральних та місцевих органів влади та суспільно-політичну систему країни громадяни оцінюють на 2,5 бали. А те, як загалом складається життя оцінюють на 3 бали.

Проте ситуацію в країні в цілому оцінюють на 2,1 бала. 

Аж на 20 відсотків з довоєнного часу зменшилася кількість тих, у кого паніка за шкалою на найвищому рівні. Так, середній рівень паніки 24 лютого 2022 року — 7,5 балів з 10, а станом на вересень 2024 — 5,9 бала. 

Результати станом на вересень 2024 року

Більшість громадян (53,8%) вважають, що соціально-економічна політика нинішньої влади спрямована на підтримку крупних капіталів (багатих та олігархів). 10,2% вважають, що політика спрямована на формування і підтримку сімейного класу, 13% — на підтримку малозабезпечених та працездатних.

39,5% українців переконані, що рівності громадян перед законом в основному не існує, 35,4% — що взагалі не існує.

На запитання “Коли говорять про підвищення рівня життя, люди сподіваються на «допомогу держави». Скажіть, будь ласка, що таке у Вашому розумінні «допомога держави» в першу чергу?” 38% відповіли про встановлення такого рівня зарплат, коли кожен працюючий зможе утримувати себе і свою сім’ю на гідному матеріальному рівні, майже 30% згадали про субсидії, пільги, соціальні виплати малозабезпеченим громадянам.

Результати станом на вересень 2024 року
Подписывайтесь на Акцент в


Share this post

нет
scroll to top