До Дня української писемності та мови, який відзначається в Україні 27 жовтня, 25 жовтня відбудеться Всеукраїнський радіодиктант національної єдності.
Суспільне Культура розповідає, чим цей диктант особливий та що варто знати, щоб доєднатися до нього.
Коли початок радіодиктанту?
У п’ятницю, 25 жовтня об 11:00.
Де дивитися та слухати трансляцію радіодиктанту?
Радіодиктант транслюється на всіх платформах Суспільного — телебаченні, радіо та диджиталі:
- на хвилях Українського Радіо та Радіо Культура;
- наживо в ефірі телеканалу та на сайті Суспільне Культура;
- на YouTube-каналі Українського Радіо;
- на Facebook-сторінках Суспільного.
Де можна писати радіодиктант?
Радіодиктант можна писати як вдома, так і в різних місцях. Щороку українські книгарні, заклади культури, освітні центри, підприємства та багато спільно долучаються до радіодиктанту та пишуть його разом.
Тож стежте за новинами власного міста, або ж організуйте такий простір самостійно, запросивши доєднатися друзів чи колег.
До цієї традиції долучаються й військові на сході та півдні країни, перебуваючи близько лінії фронту.
- Де писати в Україні?
- Де писати за кордоном?
Радіодиктант — це те, що об’єднує усіх, а тому, де б ви не були, ви завжди можете долучитися до цієї традиції та відчути себе частиною великої спільноти.
Авторка радіодиктанту — Оксана Забужко
У 2024 році авторкою Радіодиктанту національної єдності стане Оксана Забужко, українська письменниця та есеїстка. Її найвідоміші твори: “Музей покинутих секретів” (2009) та “Польові дослідження з українського сексу” (1996).
Тема радіодиктанту 2024 року
Текст матиме назву “Магія голосу”. За словами Забужко, тема цьогорічного диктанту “дуже симпатична”.
Але традиційно вона не розголошується. У інтерв’ю Українському Радіо Оксана Забужко натякнула, що її текст буде подарунком до ювілею Українського Радіо, яке цьогоріч святкує свої 100 років.
Після оголошення авторки радіодиктанту в мережі з’явилися жарти: чи буде текст складатися лише з одного речення?
Спочатку письменниця сказала, що старалася дотримуватися загальних правил і щоб водночас її унікальний стиль не деформувався.
Та в інтерв’ю письменниця зауважила, що “забужківського синтаксису” зрештою не буде, однак ті, хто добре знають її творчість, можуть дещо побачити в цьому тексті.
Оксана Забужко говорить, що написання тексту радіодиктанту було для неї складним завданням, та навіть зазначила, що це як “бігти стометрівку із гирями на ногах”
Хто читає радіодиктант у 2024 році?
Читатиме текст письменник, музикант, екоактивіст і військовий Павло Вишебаба. Вишебаба мобілізувався до лав ЗСУ з початком повномасштабного російського вторгнення. Автор книги віршів “Тільки не пиши мені про війну”, виданої у 2022 році.
“Мені здається, я досить добре говорю і люди зможуть розчути всі мої слова. Але я ще потренуюсь обов’язково”, — сказав військовий.
Вишебаба зазначив, що працює над вимовою.“Диктанти я писав дуже багато разів у своєму житті, але не диктував. Тому мені зроблять експрес-курс із порадами, які я буду сумлінно виконувати”, — додав Вишебаба.
Раніше Павло Вишебаба начитував казку “Кепка сили” про військового і його дітей для проєкту Суспільного “Хоробрі казки”.
https://suspilne.media/culture/859113-25-zovtna-radiodiktant-nacionalnoi-ednosti-vse-so-varto-znati/
Сообщение Сьогодні, 25 жовтня — Радіодиктант національної єдності: що варто знати появились сначала на Газета МИГ.