Спалах невідомої інфекції у Херсоні, визволення Львівщини Гітлером та фейкові попередження «світла не буде»: головні фейки тижня

Ворог продовжує невпинно поширювати фейки, направлені на дискредитацію українських військових, владу та самих українців.

«Акцент» підготував детальний огляд російських маніпуляцій та пропаганди за останній тиждень.

Спалах невідомої інфекції у Херсоні

Ворожі Telegram-канали поширювали інформацію про буцімто спалах невідомої інфекції у Херсоні. За словами пропагандистів, ця хвороба поширилась з-поміж військових Збройних Сил України в одній із бригад, про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Верифікувавши інформацію у Херсонській ОВА, Центр повідомив, що це черговий ворожий фейк, який є продовженням інформаційної кампанії щодо «спалахів холери в місті», яку до того Центр спростовував. 

«Санітарно-епідемічна ситуація в області стабільна і контрольована. Спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь не зареєстровано. За результатами моніторингових досліджень питної води відхилень за бактеріологічними показниками не виявлено», – зазначили в ОВА.

У підручниках з історії України є розділ про визволення Львівщини Гітлером

Фейк: в українських підручниках з історії пишуть, що Гітлер визволив Львівщину в 1941 році та зіграв одну з вирішальних ролей у звільненні українських земель від радянських окупантів. Цю новину тиражують кремлівські ЗМІ, пропагандисти у Telegram та деякі користувачі X.

Правда: російські пропагандисти не наводять автора підручника та рік видання. У фейковій новині наведена сторінка з «підручника», матеріал якої не відповідає структурі навчальної програми з історії України, або навіть локальному курсу з історії Львова.

«Підручник» з такими фактологічними помилками і тим більше глорифікацією Гітлера, яка в Україні підпадає під кримінальну відповідальність за пропаганду нацизму, не могли допустити до навчальної програми. Найімовірніше, що це аматорська і дуже поспішна підробка росіян», — розповіли в Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Фейкова сторінка «Укренерго»

Як розповіли в енергетичній компанії, недоброчесні користувачі соцмереж використали назву «Укренерго» для створення «клікбейтної» сторінки у Facebook із фейковим попередженням про те, що «світла не буде».

«Шахраї, заради збільшення кількості відвідувань, не гребують жодними методами. Просто на фейсбук-сторінці фейкового «Укренерго» є посилання ще й на телеграм-канал, де нібито можна зробити запис в е-чергу для відвідання ТЦК», — йдеться в повідомленні.

Українські військові добивають поранених побратимів

Фейк: на відео зафіксували, як один військовий ЗСУ вбив іншого українського бійця замість того, щоби допомогти пораненому. Ці кадри транслювали пропагандистські канали кремля у прямому етері.

Правда: ролик від 22 червня, який крутило пропагандистське телебачення, взяли з українського Telegram-каналу russia no context, а на кадрах – росіяни, а не українці.

Як зауважили у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, у russia no context уточнили, що події розгорталися біля Роботиного Запорізької області. І додали, що в російського окупанта прилетів дрон.

«Побратим без роздумів стріляє в голову. І йде собі далі… Він навіть не намагається оглянути пораненого, оцінити серйозність поранень (ймовірно, вони дуже серйозні, але все ж таки)», — прокоментували в Telegram-каналі.

Підписуйтесь на Акцент в

Share this post

нет
scroll to top