Стало відомо, чому у Запоріжжі лише один МАФ-укриття: ситуація зі сховищами у місті

8 грудня внаслідок обстрілу в Запоріжжі поранення отримала рекордна кількість людей – 124 запоріжці. 13 людей загинули.

Більшість з постраждалих знаходились на вулиці і чекали на зупинці громадський транспорт, тож після трагедії запоріжці вкотре задались питанням: чому на одинадцятому році війни і на третьому повномасштабного вторгнення в місті досі немає укриттів на зупинках? Аналізуючи райони, по яким найчастіше гатять росіяни, містяни зійшлися в думці, що достатньо укриттів не було й поблизу місця удару.

Тож що відбувається з укриттями в Запоріжжі і чому, попри анонси, в місті досі немає зупинок-укриттів – з’ясовували журналісти Forpost.

Тисяча і одне укриття

В жовтні в Запорізькій області перевірили 1295 об’єктів захисних споруд цивільного захисту. Це 302 захисні споруди та 993 найпростіші укриття. З них придатними для використання визначили 1127 укритті, повідомив заступник голови Запорізької облдержадміністрації Євген Мироненко. В самому Запоріжжі станом на 10 жовтня придатних укриттів нарахували 991.

В електронній мапі укриттів позначено близько 600 доступних сховищ.

Загалом фонд захисних споруд цивільного захисту в Запорізькій області налічує 1403 об’єкти. 108 захисних споруд знаходяться в районах бойових дій, тому їх не перевіряли через безпекову ситуацію. Мова про 10 об’єктів у Василівському та 98 – у Пологівському районах області.

Також  впродовж 2022-2023 року в місті встановили близько 20 модульних укриттів на відкритій місцевості у різних районах міста. Влітку 2024 року журналісти «Суспільного» показали, як вони виглядають та зазначили, що встановлені модульні укриття на Центральному пляжі, у парку Перемоги та ландшафтному парку вздовж Набережної тільки часткового відповідають державним будівельним нормам (ДБН), зокрема у приміщеннях немає другого виходу, засобів пожежогасіння тощо.

Модульне укриття на Центральному пляжі
Модульне укриття на Центральному пляжі

Втім, попри такі цифри, щільність укриттів для  Запоріжжя є недостатнью. Це визнав і голова ЗОВА Іван Федоров.

«На жаль, є окремі райони Запоріжжя, в яких точно щільність укриттів в десять разів менша, ніж має бути. Чому так? Тому що під час радянських часів, коли велась забудова конкретних мікрорайонів, там взагалі не будувались ні підвальні місця, ні укриття, ні протирадіаційні сховища», — зазначав голова ЗОВА в ефірі.

МАФів-укриттів не буде?

В травні 2024 року в ЗОВА повідомляли що в Запоріжжі планують встановити 100 зупинок-укриттів.

Проте протягом року зупинки так і не з’явились. Альтернативою ним могли стати МАФи-укриття поряд з зупинками, які представляють собою мікс бетонної конструкції і точки продажу товарів. Такий в Запоріжжі в 2023 році встановили на Бульварі Шевченка.

МАФ-укриття на БШ

Тоді міськрада анонсувала десятки подібних укриттів на зупинках міста, але окрім заяв справа далі не пішла. Як пояснив депутат Запорізької міської ради від «ЄС» Євген Мусійченко, причиною стало не бажання міської влади виділяти кошти з бюджету або залучати грантове фінансування: влада хотіла, щоб виготовлення і встановлення укриттів повністю профінансували підприємці.

«Ми вже три роки повинні мати ці МАФи-укриття, а не гратися у «будиночки Хобіта». Життя людини має бути понад усе, влада має зробити все можливе, щоб забезпечити безпеку громадян, а бізнес сам вирішить, вигідно йому долучатися до цього проєкту, чи – ні.

Аукціони було проведено, але в них ніхто не взяв участь. Усі МАФи у Запоріжжі хочуть встановити за рахунок бізнесу. А чому не з бюджету? – Напевно, немає коштів.

Треба виконати технічне завдання – щоб МАФи були дійсно безпечними, забезпечити прозорість процесу, провести громадські слухання, піти на зустріч бізнесу, врахувати важливість кожного життя.

Тому Запоріжжя має залучити гроші з дердбюджету, грантові кошти, взяти на себе 30-40% фінансування. Почати треба місту, а бізнес потім долучиться», – прокоментував Євген Мусійченко.

Краса замість безпеки

А ось на що міська влада не пошкодувала коштів – так це на оновлення естетичного виду зупинок. В листопаді на проспекті почали з’являтись нові зупинові комплекси. Справжнім шоком для запоріжців стало те, що нова зупинка – це модернізований павільйон для комфортного очікування транспорту, а не зупинка-укриття, будівництво яких анонсували в Запоріжжі.

Більша частина конструкції зроблена з дерева, і нові зупинки носять суто естетичну функцію. Оновлення зробили в рамках проєків «Європейський проспект» та концепції «Сенси Запоріжжя», який став своєрідною візитівкою в.о. мера Регіни Харченко. Загальна вартість проєкту склала 2,7 мільйонів гривень.

Такі пріоритети від міскьквлади неабияк обурили запоріжців: після встановлення першої зупинки в районі обласної філармонії містяни висловлювались в соцмережах, дехто навіть виходив на одиночний пікет.

Пікет через встановлення зупинки

Після резонансу саме цю одну зупинку прибрали, а причиною Регіна Харченко назвала… «дисонанс з частиною великого архітектурного ансамблю». В інших місцях нові зупинки продовжували з’являтись.

Вже в грудні 2024 року в Запоріжжі знову анонсували  встановлення укриттів на зупинках Старт процедури купівлі місць для зупинок був оголошений 19 грудня, тож скільки пройде часу до того, як зупинки-укриття з’являться в місті — невідомо.

Ображена мер і її обіцянки

Після атаки КАБами Шевченківського району тема необхідності укриттів на зупинках стала найбільш обговорюваною серед запоріжців. Люди стали пригадувати реакцію і коментарі влади з цього питання. Так, головний редактор сайту «Забор» Костянтин Олексеєнко зазначив, що в обговореннях в соцмережі запропонував в.о. міського голови Регіні Харченко домовитись із Червоним хрестом (який ставить укриття по області), щоб поставити мобільні укриття в Шевченківському районі. Втім очільниця міста не захотіла обговорювати питання укриття з журналістом бо…образилась на нього.

«Регіна ніяк не відповіла, але за два дні ми з нею зустрілися на заході, і вона заявила, що… образилися на мене і більше не буде розмовляти»,  – повідомив Костянтин Олексеєнко.

«Так, в 2022 році майже за 3 млн. грн встановили 10 укриттів в місті Тернопіль. А в нас на 2024-2025 роки на утримання і обладання ще одного молодіжного центру (в якому навіть не передбачили укриття) з бюджету міста витрачають 8 млн.

Отже, навіть з урахуванням інфляції, ми могли б за ці кошти встановить мобільних укриттів вдвічі більше, ніж у Тернополі», – додав журналіст.

Як згодом з’ясувалось, міська влада все ж таки розпочала перемовини з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста  щодо встановлення бетонних укриттів на зупинках. Всупереч тому, що Регіна Харченко не вважає бетонні укриття порятунком.

«Зараз ми працюємо над тим, щоб посилити захист через так звані бетонні укриття на зупинках, але це не панацея. Все залежить від ситуації, яка може змінюватися щосекунди. У нас була ситуація, коли керовані авіабомби прилітали після оголошення повітряної тривоги, або через 30 секунд після оголошення тривоги. Так, нам потрібно працювати над цим безпековим моментом», – заявила в ефірі «Першого» Регіна Харченко.

Зупинка-укриття у Харкові

А поки в ефірах лунають чергові обіцянки встановити укриття на зупинках, запоріжцям залишається лише не нехтувати сигналами повітряної тривоги і намагатись якнайшвидше відшукати укриття поряд, доки армія рф атакує місто.

Бо, на відміну від міської влади, свої плани росіяни завжди втілюють.

 

Читайте також: «Кількість поранених була такою великою, що людей вивозили на цивільному транспорті»: рятувальники про атаку на Запоріжжя 8 січня

Більше новин в телеграм: t.me/forpost_zp

 

 

Share this post

нет
scroll to top