Через людське втручання у зміну ландшафту, багато курганів не збереглися до наших днів
Курганові насипи — це стародавня форма поховання. Колись всі українські степи були всіяні такого роду курганами, але з часом багато з них були знищені людьми.
Про те, які кургани збереглися на одному з найбільших річкових островів України, розповіли у Національному заповіднику «Хортиця».
Читайте також: Захоплювались красою та могутністю — як давні греки називали Хортицю
Кургани протягом багатьох століть були звичною формою поховання. До того ж через їхню кількість, вони також допомагали орієнтуватися на місцевості, у багатьох були власні назви. навколо деяких ходили легенди та байки.
Ті кургани, що збереглися до наших днів видозмінились — стали нижче та менше. Багато з них скидаються вже просто на пагорби, аніж на поховальні насипи.
Острів Хортиця був особливим, сакральним місцем у старі часи. Підтвердженням цьому слугують численні комплекси та святилища, про які у нас є окрема публікація.
Окрім поодиноких курганів, на острові збереглися 6 курганних груп, писав Яків Новицький. Вони будувалися у добу бронзи та скіфський період.
Місцем для їхнього розташування обирали височину, звідки вимальовувалися гарні краєвиди — аби люди й після смерті милувалися рідним краєм.
Групи курганів утворювали для поховання багатьох поколінь — сучасників зі своїми пращурами. В одному кургані рідко ховали одну людину, він був багатошаровим. Станом на початок XX століття, 6 курганних груп у сумі налічували 113 курганів та по острову були розкидані ще 14 поодиноких насипів.
З 35 курганів першої групи збереглося лише 18, а друга група налічує лише один насип, і той не дуже примітний. До XX сторіччя поруч багатьох курганів були встановлені кам’яні баби, які потім були викрадені.
В кінці 2005 року п’ятої курганну групу реконструювали, після чого тут з’явився музей просто неба, туристичний комплекс «Скіфський Стан».
На цей час на Хортиці залишилось тільки близько 30 збережених курганних насипів. Навіть попри людське втручання, південні степи України налічують доволі багато курганів. Через війну, можна припустити, що їхня кількість також значно скоротилася.
Раніше ми також розповідали про найбільше святилище Хортиці, яке побудували в II столітті до нашої ери.
Джерело