Створення першого вітчизняного комбайна – як склалася доля видатного запорізького інженера-конструктора

Створення першого вітчизняного комбайна – як склалася доля видатного запорізького інженера-конструктора

Герхард Гамм фактично є фундатором конвеєрного виробництва на запорізькому заводі

22 квітня 1883 року у селищі Хортиця (зараз – Верхня Хортиця, місто Запоріжжя) народився Герхард Гамм – видатний інженер-конструктор менонітського походження. Про життєвий шлях інженера розповів запорізький краєзнавець Роман Акбаш.

Читайте також: Заарештований архітектор у Запоріжжі – за що розстріляли Дітріха Тіссена

Початкову та середню освіту Герхард здобув у Хортиці. А на початку минулого століття навчався в одному з технічних інститутів Німеччини. По поверненню, з 1909 року, працював  техніком-інженером на заводі Копа в Шенвізе  (зараз – «Автозаз»). На цьому підприємстві продовжував працювати й після його націоналізації.

Жив Герхард Гамм поруч із заводом – на вулиці Пивоварній (зараз – Миколи Ласточкіна).

До речі, вже у 1923 році дружиною Гамма стала Анна Коп – онука Абрахама Копа, засновника того самого заводу, де працював Герхард і який ми зараз знаємо як «Автозаз».

А ще Герхард Гамм – один з батьків першого вітчизняного комбайна.  За участь у його створенні  3 вересня 1931 року він був нагороджений орденом Леніна. У нагородному листі – «Гамм ЄГОР Христианович». На той час він був заступником головного інженера заводу «Комунар».

Також Герхард фактично є фундатором конвеєрного виробництва на запорізькому заводі. Для створення конвеєра на «Комунарі» у 1930 році був відряджений вивчати досвід заводів США та Німеччини.

У квітні 1937 року, у часи  сталінського Великого Терору, була заарештована низка керівників заводу «Комунар». Серед них – Герхард Гамм. До речі, тоді ж були заарештовані ще два менонітських інженери, які були нагороджені орденами Леніна за розробку першого радянського комбайна – Петер Дік та Корнеліус Паулс. 

16 вересня 1937 року за обвинуваченнями у нібито причетності до контрреволюційної диверсійної організації Гамм був засуджений до розстрілу. Страчений у Дніпропетровську, зараз Дніпро, вже наступного ж дня. Реабілітований посмертно у 1958 році.

Раніше ми розповідали, як запоріжанка перемогла на Олімпійських іграх 36 років тому.

Джерело

Share this post

нет
scroll to top